Age Group Results
January 27, 2013
Timing and Results: RaceSmith, Inc.
Results Questions: Krisha@RaceSmith.com
OVERALL MALE CHAMPION AND RUNNERS UP Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 1 295 Jaelin Funk 19 Celebration FL 18:57 6:06 2 2 299 Joe Lento 42 Cocoa Beach FL 20:45 6:41 3 4 95 Matt Mahoney 57 Melbourne FL 21:49 7:02
OVERALL FEMALE CHAMPION Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 3 294 Sue O'Malley 52 Port Orange FL 20:57 6:45 2 6 204 Samantha Braaten 23 Oviedo FL 24:01 7:44 3 8 296 Weisheen Chong 32 Pembroke Pines FL 24:45 7:58
MALE MASTERS CHAMPION Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 10 226 Robert Germann 61 Titusville FL 25:52 8:21
FEMALE MASTERS CHAMPION Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 9 261 Mendi Raymond 50 Titusville FL 25:39 8:17
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP: 1 - 8 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 60 285 Alex Pollan 6 Melbourne FL 43:19 13:57
FEMALE AGE GROUP: 1 - 8 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
MALE AGE GROUP: 9 - 11 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 9 - 11 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 85 230 Zoey Heiney 9 Titusville FL 55:36 17:54
MALE AGE GROUP: 12 - 14 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 7 291 Tyler Adams 14 Melbourne Beach FL 24:08 7:47 2 22 243 Ed Lake 13 Jacksonville FL 29:18 9:26
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 17 292 Savannah Malphurs 12 Edgewater FL 27:35 8:53
MALE AGE GROUP: 15 - 19 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 48 278 Shannon Shontz 19 New Smyrna Beach FL 37:55 12:13
MALE AGE GROUP: 20 - 24 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 5 236 Kyle Hutt 20 Titusville FL 23:37 7:37
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 26 235 Brittany Hutt 22 Titusville FL 30:54 9:57 2 50 288 Chrystal Ross 22 Titusville FL 37:59 12:14 3 77 257 Cristin Palmer 24 Indian Harbour Bea FL 50:26 16:14
MALE AGE GROUP: 25 - 29 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 12 218 Kara Downs 25 Orlando FL 27:03 8:43 2 16 222 Dena Forbes 28 Port Saint John FL 27:34 8:53 3 42 216 Rachel Demetropoulos 28 Cocoa FL 36:16 11:41 4 47 279 Barbara Croll 29 Edgewater FL 37:54 12:12 5 73 263 Elizabeth Speed 29 Melbourne FL 48:44 15:42 6 84 289 Rebecca Regan 29 Titusville FL 55:36 17:54
MALE AGE GROUP: 30 - 34 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 23 269 Kent Upton 33 Orlando FL 29:53 9:37 2 41 302 Daniel Snyder 31 Merritt Island FL 36:15 11:40
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 11 272 Susan Yuskaitis 30 Altamonte Springs FL 26:33 8:33 2 19 300 Tami Glover 32 Rockledge FL 27:41 8:55 3 28 247 Alysson Lyons 31 Merritt Island FL 31:28 10:08 4 39 275 Jennifer Nebel 32 Ormond Beach FL 34:47 11:12 5 49 303 Azeb Collins 34 Orlando FL 37:57 12:13
MALE AGE GROUP: 35 - 39 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 14 252 Kevin Moore 35 Titusville FL 27:10 8:45
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 52 277 Christy Ingram 35 Mims FL 38:13 12:18 2 56 229 Anna Heiney 37 Titusville FL 41:13 13:16 3 65 304 Kristin Ingram 38 Davenport FL 46:08 14:51 4 76 301 Becci Carmichael 36 Cocoa FL 50:17 16:11
MALE AGE GROUP: 40 - 44 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 29 262 Kim Rodriguez 41 Palm Bay FL 32:07 10:21 2 32 238 Susan Ivey 42 Mims FL 33:33 10:48 3 53 205 Melissa Brandon 42 Rockledge FL 38:37 12:26
MALE AGE GROUP: 45 - 49 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 35 267 Dave Thorpe 46 Rockledge FL 34:15 11:02 2 81 286 Will Pollan 45 Melbourne FL 52:44 16:59
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 31 273 Kim Pataky 45 Titusville FL 32:38 10:31 2 36 268 Sherry Thorpe 47 Rockledge FL 34:15 11:02 3 40 253 Valerie Oliver 46 Titusville FL 36:06 11:37 4 46 298 Janet Bainbridge 48 Titusville FL 37:44 12:09 5 59 284 Carlyne Rooney 45 Melbourne FL 43:18 13:57 6 83 274 Sandi Slaughter 49 Merritt Island FL 53:32 17:14
MALE AGE GROUP: 50 - 54 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 13 265 Tim Speed 51 Melbourne FL 27:06 8:44 2 18 290 Mark Probert 53 Merritt Island FL 27:40 8:55 3 33 221 Ken Flieder 54 Cocoa FL 33:43 10:51 4 62 246 Michael Lewis 51 Cocoa FL 44:29 14:19
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 43 280 Kimberly Shontz 54 New Smyrna Beach FL 37:24 12:03 2 44 264 Karen Speed 51 Melbourne FL 37:32 12:05 3 61 245 Lesley Lewis 50 Cocoa FL 44:28 14:19 4 66 223 Sara Forst Griffin 54 Merritt Island FL 46:49 15:05 5 88 212 Bonnie Coats 51 Vero Beach FL 59:29 19:09
MALE AGE GROUP: 55 - 59 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 37 297 David Thomas 56 Rockledge FL 34:27 11:06 2 51 207 Mitchell Bronson 57 Cocoa FL 38:04 12:15
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 15 241 Lori Jones 58 Titusville FL 27:30 8:52 2 21 215 Melanie Delman 56 Melbourne FL 29:14 9:25 3 27 255 Marion Oswald 55 Indian Harbour Bea FL 31:14 10:03 4 34 259 DeAnn Parker 55 Jacksonville FL 34:08 10:59 5 57 202 Aja Assad 58 Titusville FL 41:52 13:29 6 64 251 Cheryl McKinzie 55 Titusville FL 45:25 14:38 7 69 225 Liselle Frappier 59 Cocoa Beach FL 47:09 15:11 8 70 224 Rebecca Foulke 55 West Melbourne FL 47:31 15:18 9 75 248 Susan McKeown 59 Satellite Beach FL 49:18 15:52
MALE AGE GROUP: 60 - 64 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 20 254 George Oswald 61 Indian Harbour Bea FL 28:21 9:08 2 24 256 Chuck Palmer 61 Indian Harbour Bea FL 30:37 9:52 3 63 208 John Carroll 61 Indialantic FL 44:53 14:27 4 78 250 Mark McKinley 63 Merritt Island FL 52:18 16:51
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 30 227 Diane Hardos 60 Rockledge FL 32:07 10:21 2 38 249 Donna McKinley 61 Merritt Island FL 34:29 11:06 3 45 240 Bobi Johnston 64 Mims FL 37:36 12:06 4 54 213 Carol Cowgill 64 Titusville FL 40:32 13:03 5 67 203 Marianne Benson 60 Titusville FL 47:01 15:08 6 71 209 Liz Carroll 61 Indialantic FL 47:32 15:18 7 72 244 Janice Lambert 63 Titusville FL 48:05 15:29 8 74 211 Sue Carver 60 Melbourne FL 49:17 15:52 9 80 276 Joann Hanba 64 Cape Canaveral FL 52:38 16:57 10 90 266 Betty Thompson 62 Titusville FL 59:39 19:12
MALE AGE GROUP: 65 - 69 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 25 234 Robert Husek 68 St. Joseph MI 30:48 9:55
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 55 258 Joanne Papierski 66 Titusville FL 40:32 13:03 2 79 281 Maryjane Pinney 68 Cape Canaveral FL 52:38 16:57 3 82 287 Warrine Rooney 66 Melbourne FL 52:44 16:59 4 87 239 Jacque Jacobs 65 Silva NC 59:00 19:00 5 89 231 Pat Hennig 66 Titusville FL 59:39 19:12
MALE AGE GROUP: 70 - 99 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99 Place O'All No. Name Age City St Time Pace ===== ===== ===== ======================== === ================== == ======= ===== 1 68 233 Vicki Hudson 70 Titusville FL 47:01 15:08 2 86 220 Ligia Fisk 73 Titusville FL 58:51 18:57
Overall Results
January 27, 2013
Timing and Results: RaceSmith, Inc.
Results Questions: Krisha@RaceSmith.com
OVERALL RESULTS Place Div/Tot Div No. Name Sex Age City St Time Pace ===== ======== ===== ===== ======================== === === ==================== == ======= ===== 1 1/3 MOVER 295 Jaelin Funk M 19 Celebration FL 18:57 6:06 2 2/3 MOVER 299 Joe Lento M 42 Cocoa Beach FL 20:45 6:41 3 1/3 FOVER 294 Sue O'Malley F 52 Port Orange FL 20:57 6:45 4 3/3 MOVER 95 Matt Mahoney M 57 Melbourne FL 21:49 7:02 5 1/1 M2024 236 Kyle Hutt M 20 Titusville FL 23:37 7:37 6 2/3 FOVER 204 Samantha Braaten F 23 Oviedo FL 24:01 7:44 7 1/2 M1214 291 Tyler Adams M 14 Melbourne Beach FL 24:08 7:47 8 3/3 FOVER 296 Weisheen Chong F 32 Pembroke Pines FL 24:45 7:58 9 1/1 FMAST 261 Mendi Raymond F 50 Titusville FL 25:39 8:16 10 1/1 MMAST 226 Robert Germann M 61 Titusville FL 25:52 8:20 11 1/5 F3034 272 Susan Yuskaitis F 30 Altamonte Springs FL 26:33 8:33 12 1/6 F2529 218 Kara Downs F 25 Orlando FL 27:03 8:43 13 1/4 M5054 265 Tim Speed M 51 Melbourne FL 27:06 8:44 14 1/1 M3539 252 Kevin Moore M 35 Titusville FL 27:10 8:45 15 1/9 F5559 241 Lori Jones F 58 Titusville FL 27:30 8:52 16 2/6 F2529 222 Dena Forbes F 28 Port Saint John FL 27:34 8:53 17 1/1 F1214 292 Savannah Malphurs F 12 Edgewater FL 27:35 8:53 18 2/4 M5054 290 Mark Probert M 53 Merritt Island FL 27:40 8:55 19 2/5 F3034 300 Tami Glover F 32 Rockledge FL 27:41 8:55 20 1/4 M6064 254 George Oswald M 61 Indian Harbour Beach FL 28:21 9:08 21 2/9 F5559 215 Melanie Delman F 56 Melbourne FL 29:14 9:25 22 2/2 M1214 243 Ed Lake M 13 Jacksonville FL 29:18 9:26 23 1/2 M3034 269 Kent Upton M 33 Orlando FL 29:53 9:37 24 2/4 M6064 256 Chuck Palmer M 61 Indian Harbour Beach FL 30:37 9:52 25 1/1 M6569 234 Robert Husek M 68 St. Joseph MI 30:48 9:55 26 1/3 F2024 235 Brittany Hutt F 22 Titusville FL 30:54 9:57 27 3/9 F5559 255 Marion Oswald F 55 Indian Harbour Beach FL 31:14 10:03 28 3/5 F3034 247 Alysson Lyons F 31 Merritt Island FL 31:28 10:08 29 1/3 F4044 262 Kim Rodriguez F 41 Palm Bay FL 32:07 10:21 30 1/10 F6064 227 Diane Hardos F 60 Rockledge FL 32:07 10:21 31 1/6 F4549 273 Kim Pataky F 45 Titusville FL 32:38 10:31 32 2/3 F4044 238 Susan Ivey F 42 Mims FL 33:33 10:48 33 3/4 M5054 221 Ken Flieder M 54 Cocoa FL 33:43 10:51 34 4/9 F5559 259 DeAnn Parker F 55 Jacksonville FL 34:08 10:59 35 1/2 M4549 267 Dave Thorpe M 46 Rockledge FL 34:15 11:02 36 2/6 F4549 268 Sherry Thorpe F 47 Rockledge FL 34:15 11:02 37 1/2 M5559 297 David Thomas M 56 Rockledge FL 34:27 11:06 38 2/10 F6064 249 Donna McKinley F 61 Merritt Island FL 34:29 11:06 39 4/5 F3034 275 Jennifer Nebel F 32 Ormond Beach FL 34:47 11:12 40 3/6 F4549 253 Valerie Oliver F 46 Titusville FL 36:06 11:37 41 2/2 M3034 302 Daniel Snyder M 31 Merritt Island FL 36:15 11:40 42 3/6 F2529 216 Rachel Demetropoulos F 28 Cocoa FL 36:16 11:41 43 1/5 F5054 280 Kimberly Shontz F 54 New Smyrna Beach FL 37:24 12:03 44 2/5 F5054 264 Karen Speed F 51 Melbourne FL 37:32 12:05 45 3/10 F6064 240 Bobi Johnston F 64 Mims FL 37:36 12:06 46 4/6 F4549 298 Janet Bainbridge F 48 Titusville FL 37:44 12:09 47 4/6 F2529 279 Barbara Croll F 29 Edgewater FL 37:54 12:12 48 1/1 F1519 278 Shannon Shontz F 19 New Smyrna Beach FL 37:55 12:13 49 5/5 F3034 303 Azeb Collins F 34 Orlando FL 37:57 12:13 50 2/3 F2024 288 Chrystal Ross F 22 Titusville FL 37:59 12:14 51 2/2 M5559 207 Mitchell Bronson M 57 Cocoa FL 38:04 12:15 52 1/4 F3539 277 Christy Ingram F 35 Mims FL 38:13 12:18 53 3/3 F4044 205 Melissa Brandon F 42 Rockledge FL 38:37 12:26 54 4/10 F6064 213 Carol Cowgill F 64 Titusville FL 40:32 13:03 55 1/5 F6569 258 Joanne Papierski F 66 Titusville FL 40:32 13:03 56 2/4 F3539 229 Anna Heiney F 37 Titusville FL 41:13 13:16 57 5/9 F5559 202 Aja Assad F 58 Titusville FL 41:52 13:29 58 5/6 F4549 284 Carlyne Rooney F 45 Melbourne FL 43:18 13:57 59 1/1 M0108 285 Alex Pollan M 6 Melbourne FL 43:19 13:57 60 3/5 F5054 245 Lesley Lewis F 50 Cocoa FL 44:28 14:19 61 4/4 M5054 246 Michael Lewis M 51 Cocoa FL 44:29 14:19 62 3/4 M6064 208 John Carroll M 61 Indialantic FL 44:53 14:27 63 6/9 F5559 251 Cheryl McKinzie F 55 Titusville FL 45:25 14:38 64 3/4 F3539 304 Kristin Ingram F 38 Davenport FL 46:08 14:51 65 4/5 F5054 223 Sara Forst Griffin F 54 Merritt Island FL 46:49 15:05 66 5/10 F6064 203 Marianne Benson F 60 Titusville FL 47:01 15:08 67 1/2 F7099 233 Vicki Hudson F 70 Titusville FL 47:01 15:08 68 7/9 F5559 225 Liselle Frappier F 59 Cocoa Beach FL 47:09 15:11 69 8/9 F5559 224 Rebecca Foulke F 55 West Melbourne FL 47:31 15:18 70 6/10 F6064 209 Liz Carroll F 61 Indialantic FL 47:32 15:18 71 7/10 F6064 244 Janice Lambert F 63 Titusville FL 48:05 15:29 72 5/6 F2529 263 Elizabeth Speed F 29 Melbourne FL 48:44 15:42 73 8/10 F6064 211 Sue Carver F 60 Melbourne FL 49:17 15:52 74 9/9 F5559 248 Susan McKeown F 59 Satellite Beach FL 49:18 15:52 75 4/4 F3539 301 Becci Carmichael F 36 Cocoa FL 50:17 16:11 76 3/3 F2024 257 Cristin Palmer F 24 Indian Harbour Beach FL 50:26 16:14 77 4/4 M6064 250 Mark McKinley M 63 Merritt Island FL 52:18 16:51 78 2/5 F6569 281 Maryjane Pinney F 68 Cape Canaveral FL 52:38 16:57 79 9/10 F6064 276 Joann Hanba F 64 Cape Canaveral FL 52:38 16:57 80 2/2 M4549 286 Will Pollan M 45 Melbourne FL 52:44 16:59 81 3/5 F6569 287 Warrine Rooney F 66 Melbourne FL 52:44 16:59 82 6/6 F4549 274 Sandi Slaughter F 49 Merritt Island FL 53:32 17:14 83 6/6 F2529 289 Rebecca Regan F 29 Titusville FL 55:36 17:54 84 230 Zoey Heiney F 9 Titusville FL 55:36 17:54 85 2/2 F7099 220 Ligia Fisk F 73 Titusville FL 58:51 18:57 86 4/5 F6569 239 Jacque Jacobs F 65 Silva NC 59:00 19:00 87 5/5 F5054 212 Bonnie Coats F 51 Vero Beach FL 59:29 19:09 88 5/5 F6569 231 Pat Hennig F 66 Titusville FL 59:39 19:12 89 10/10 F6064 266 Betty Thompson F 62 Titusville FL 59:39 19:12