Age Group Results
Female Overall Winners
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Annie Caza Indialantic FL 210 52 13 21:31.9 21:31.9 2 Autumn Neilson-Herring Cocoa Beach FL 342 28 14 22:18.3 22:18.3 3 Christine Kennedy Mims FL 257 48 20 23:22.2 23:22.2 Top
Female Master Winners
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Nadia Hosey 250 46 41 26:28.6 26:28.6 Top
Female 14 and under
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Sara Haid 242 13 104 34:28.8 34:28.8 2 Nikki Weaver 335 13 117 37:42.9 37:42.9 3 Lexi Fim Merritt Island FL 355 14 121 39:07.9 39:07.9 4 Linda Mathis Merritt Island FL 358 14 122 39:12.6 39:12.6 5 Lillian Robertson Merritt Island FL 298 9 123 39:16.0 39:16.0 6 Lily Britt 191 10 129 40:53.9 40:53.9 7 Ella Britt 190 8 132 41:06.9 41:06.9 8 Julia Chamberlain 337 8 134 41:28.0 41:28.0 9 Kaitlyn Williams 324 14 167 54:50.9 54:50.9 Top
Female 15 to 18
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Rumour Piepenbrink Cocoa Beach FL 291 16 42 26:29.7 26:29.7 2 Imani Dewberry Apopka FL 218 18 112 36:19.0 36:19.0 Top
Female 19 to 24
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Allison Satorski Merritt Island FL 300 23 135 42:01.7 42:01.7 2 Alley Forrester Cocoa Beach FL 349 19 180 59:43.7 59:43.7 Top
Female 25 to 29
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Dana Maughn Cocoa Beach FL 272 25 29 24:31.0 24:31.0 2 Abby Johnson 252 27 37 25:56.9 25:56.9 3 Katherine Schindler 302 29 82 30:24.8 30:24.8 4 Mikki Shaw 305 28 89 31:30.4 31:30.4 5 Rachel Hofmann 248 27 110 35:53.3 35:53.3 Top
Female 30 to 34
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Kimberly Yates 326 32 30 24:44.1 24:44.1 2 Amanda Shagena Melbourne FL 303 32 90 31:31.2 31:31.2 3 Heather Kitchens 333 32 138 43:39.0 43:39.0 Top
Female 35 to 39
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 kristin Nighswonger 286 39 131 41:06.9 41:06.9 2 Rachael Breckenridge Titusville FL 201 35 139 43:45.9 43:45.9 Top
Female 40 to 44
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Jeanette Chamberlain 336 40 44 26:31.8 26:31.8 2 Stacy Canet 208 44 69 29:10.9 29:10.9 3 Jamie Foster 231 43 98 33:00.3 33:00.3 4 Christina Engel 222 42 101 33:21.4 33:21.4 5 Toni Gregor 343 42 126 39:41.0 39:41.0 6 Erika Jones Apopka FL 256 41 140 43:52.7 43:52.7 7 Wendo Lento 268 41 147 45:50.5 45:50.5 8 Tina Federico 227 43 149 46:59.1 46:59.1 9 Kristie Villanueva 313 42 150 46:59.2 46:59.2 10 Lori Gethin Melbourne FL 234 44 165 52:00.1 52:00.1 11 Sonya Griffin 240 44 179 59:43.6 59:43.6 Top
Female 45 to 49
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Rebecca Pletcher Cocoa Beach FL 293 46 57 27:46.7 27:46.7 2 Deborah Broderick 202 47 60 28:02.2 28:02.2 3 Kimberly Budnick 206 46 74 29:43.5 29:43.5 4 Katherine Haid 241 49 78 30:13.0 30:13.0 5 Cynthia Cardenas 344 48 79 30:13.2 30:13.2 6 Sarah Codding 213 47 92 31:51.2 31:51.2 7 Cris Zecman Satellite Beach FL 180 45 111 36:18.4 36:18.4 8 Susan Varga 312 46 113 36:19.7 36:19.7 9 Christine Ellegood Cocoa Beach FL 220 47 119 38:09.0 38:09.0 10 Eva St.Onge 334 46 130 41:03.2 41:03.2 11 Mandy Ellis 221 49 161 48:53.3 48:53.3 Top
Female 50 to 54
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Joan Meadows Malabar FL 192 54 66 28:51.9 28:51.9 2 Dorothy Wells 318 54 72 29:39.7 29:39.7 3 Jackie Petit Cocoa Beach FL 341 52 76 29:53.4 29:53.4 4 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 283 52 83 30:26.7 30:26.7 5 Beverly Glen 235 52 84 30:33.1 30:33.1 6 Kathleen Fout Cocoa Beach FL 177 51 85 30:33.6 30:33.6 7 Judith Harper Cocoa Beach FL 243 52 88 31:05.4 31:05.4 8 Kem Sprawls 306 50 103 34:16.4 34:16.4 9 Catherine McCarthy 273 50 107 34:57.2 34:57.2 10 Betsy Cunneen 215 52 108 35:22.5 35:22.5 11 Elizabeth Greer Cape Canaveral FL 237 50 120 38:21.7 38:21.7 12 Darcy Hebner 245 51 133 41:17.5 41:17.5 13 Janet Knasinski 258 52 144 45:21.7 45:21.7 14 Reggie Robbins Cocoa Beach FL 351 51 146 45:32.5 45:32.5 15 Angie Moates Cape Canaveral FL 279 51 152 47:28.1 47:28.1 16 Anna Williams Rockledge FL 322 54 158 48:34.7 48:34.7 17 Grace Kavanagh Cape Canaveral FL 332 53 162 48:54.1 48:54.1 18 Susan Walker 315 54 175 56:33.0 56:33.0 19 Sheryl Williams 325 53 177 57:42.6 57:42.6 Top
Female 55 to 59
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Lynn Obrien Oxford FL 287 57 45 26:38.9 26:38.9 2 Elizabeth Ring Indian Harbour Beac 296 55 48 26:57.4 26:57.4 3 Kimberly Bisset 195 59 73 29:42.8 29:42.8 4 Linda Johnson Mount Dora FL 348 56 106 34:56.5 34:56.5 5 Susan Dore-Kuschel 327 55 124 39:38.9 39:38.9 6 Lisa Farrall Melbourne Beach FL 179 59 125 39:39.1 39:39.1 7 Colleen Ward 367 55 153 47:57.3 47:57.3 8 Sandy Murphy 282 57 154 48:03.4 48:03.4 9 Maryanne Leasure 262 58 155 48:03.9 48:03.9 10 Beverly Neurock 284 56 159 48:52.5 48:52.5 11 Elaine Marr 271 56 160 48:52.7 48:52.7 12 Susan Johnson Cocoa Beach FL 255 57 163 48:54.5 48:54.5 13 Kathy Barvinchak 194 59 164 51:28.1 51:28.1 14 Kristen Moehle 345 55 166 54:26.1 54:26.1 15 Patricia Hook 187 56 174 56:10.6 56:10.6 Top
Female 60 to 64
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Susie Oconnell Melbourne FL 289 61 56 27:44.3 27:44.3 2 Linda Puccio Huntington Station 294 62 118 37:45.7 37:45.7 3 Linda Jarnagin Urbandale IA 188 64 142 44:05.6 44:05.6 4 MaryLou Walker 182 62 148 46:19.2 46:19.2 5 Maureen McCormick 276 64 169 55:16.7 55:16.7 6 Kathleen Lomando 269 62 182 1:04:52.4 1:04:52.4 Top
Female 65 to 69
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Mary Ramba Cocoa FL 350 67 81 30:22.1 30:22.1 2 Karen Borglum 198 67 127 39:55.1 39:55.1 3 Milly Krause Cocoa Beach FL 261 65 136 43:16.8 43:16.8 4 Phyllis Day 217 65 168 54:51.0 54:51.0 Top
Female 75 to 79
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Pat Dixon 219 78 116 37:22.2 37:22.2 2 Dorothy Johnson 253 76 157 48:19.8 48:19.8 Top
Female 80 and over
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Angela Saldana Cocoa Beach FL 299 86 181 1:04:52.0 1:04:52.0 Top
Male Overall Winners
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Peter Clusener 340 36 1 16:50.0 16:50.0 2 Sean Kelly Daytona Beach FL 360 21 2 17:24.8 17:24.8 3 Orwaldo Zapata Haines City FL 364 18 3 18:22.3 18:22.3 Top
Male Master Winners
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Jeff Cook Satellite Beach FL 214 53 6 20:14.8 20:14.8 Top
Male 14 and under
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Tommy Chamberlain 339 10 25 24:00.0 24:00.0 2 Ryan Moran Cocoa Beach FL 281 11 33 25:28.4 25:28.4 3 Carmine Lento 266 11 39 26:03.0 26:03.0 4 Devin Stremmel Cocoa Beach FL 307 13 46 26:40.5 26:40.5 5 Richie Chamberlain 338 12 61 28:18.9 28:18.9 6 Cameron Shagena Melbourne FL 304 10 80 30:20.4 30:20.4 7 Justin Mathis 357 12 87 30:57.1 30:57.1 8 Trevor Evetts 225 12 96 32:27.2 32:27.2 9 Angelo Lento 265 9 100 33:14.2 33:14.2 10 Kai Aravena 330 9 114 36:37.7 36:37.7 11 Aidan Gethin Melbourne FL 233 9 143 45:03.7 45:03.7 12 Bobby Federico 226 13 156 48:18.9 48:18.9 13 Caleb Miracle 175 13 171 55:27.7 55:27.7 14 Connor Duff 174 5 173 55:28.8 55:28.8 Top
Male 15 to 18
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Enmanuel Zapath Haines City FL 363 16 4 19:30.3 19:30.3 2 Bryan Castillo Kissimmee FL 362 17 5 20:12.7 20:12.7 3 Richard Ramos Kissimmee FL 361 16 8 20:23.4 20:23.4 4 Larry Marek 369 18 18 23:09.1 23:09.1 5 Louis Brotherton 204 17 24 23:58.2 23:58.2 6 Zach Molina 280 15 26 24:00.4 24:00.4 7 Aeron Fout Cocoa Beach FL 232 15 27 24:27.1 24:27.1 8 Tony Federico 228 15 47 26:45.5 26:45.5 9 Andrew Satorski Merritt Island FL 301 18 94 32:01.6 32:01.6 Top
Male 19 to 24
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Chad Codding 212 20 49 27:00.2 27:00.2 2 Wilber Ortiz Cocoa Beach FL 370 19 63 28:35.7 28:35.7 Top
Male 25 to 29
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 John Austin Cocoa Beach FL 329 29 10 20:47.8 20:47.8 2 Rory Allen Satellite Beach FL 359 25 16 22:44.8 22:44.8 3 Eddie Lee 263 28 43 26:31.6 26:31.6 4 Thomas Ring 297 25 91 31:35.4 31:35.4 Top
Male 30 to 34
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Ryan Hiserote 247 31 23 23:51.2 23:51.2 2 William Rilee 295 31 34 25:37.6 25:37.6 3 Stewart Kolsch 260 30 50 27:00.4 27:00.4 4 Thaddeus Callahan 207 32 102 33:43.8 33:43.8 5 Curtis Duff 184 32 172 55:28.3 55:28.3 Top
Male 35 to 39
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Sebastian Araveva 331 37 12 21:28.3 21:28.3 Top
Male 40 to 44
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Joel Fenlason Patrick AFB FL 229 40 7 20:15.9 20:15.9 2 Joe Lento Cocoa Beach FL 267 43 9 20:41.8 20:41.8 3 Frank Hosey 249 43 21 23:23.7 23:23.7 4 Michael Higgins 246 44 58 27:48.9 27:48.9 5 Brad Swezey Cape Canaveral FL 308 43 151 47:27.9 47:27.9 6 Jim McCormick Cocoa Beach FL 275 43 170 55:17.1 55:17.1 Top
Male 45 to 49
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Gregg Galzerano Cocoa Beach FL 365 45 19 23:11.1 23:11.1 2 Rod Griffin 239 47 53 27:30.1 27:30.1 3 David Williams 323 48 178 57:42.6 57:42.6 Top
Male 50 to 54
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Ned Obrien Doylestown PA 288 51 22 23:28.1 23:28.1 2 Geoff Pletcher Cocoa Beach FL 292 50 36 25:54.7 25:54.7 3 Stuart McClung Cape Canaveral FL 354 52 38 25:58.8 25:58.8 4 Robert Torres Cocoa Beach FL 311 51 51 27:09.0 27:09.0 5 David Cunneen Cocoa Beach FL 216 50 52 27:18.7 27:18.7 6 Ned Voska 314 52 65 28:43.7 28:43.7 7 Michael Blanchard 197 51 68 29:08.7 29:08.7 8 John McCarthy 274 53 71 29:38.3 29:38.3 9 Byron Evetts 223 54 95 32:26.9 32:26.9 10 Kirt Zecman Satellite Beach FL 181 53 105 34:39.1 34:39.1 11 Chad Brotherton 203 53 115 37:02.3 37:02.3 12 Luis Cardenas Cocoa Beach FL 352 52 137 43:35.3 43:35.3 Top
Male 55 to 59
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Matt Mahoney Melbourne FL 366 58 11 20:55.8 20:55.8 2 Michael Wilcox 368 55 17 22:55.9 22:55.9 3 Richard Crowell Pompano Beach FL 347 55 28 24:29.7 24:29.7 4 Kevin Harper Cocoa Beach FL 244 58 32 25:14.7 25:14.7 5 Greg Griffin 238 56 35 25:46.7 25:46.7 6 Robert Meadows Malabar FL 193 59 67 29:06.1 29:06.1 7 David Fout 176 57 77 30:05.6 30:05.6 8 Ken Flieder Cocoa FL 230 55 109 35:42.6 35:42.6 9 William Jarnagin 189 58 141 44:05.1 44:05.1 Top
Male 60 to 64
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Bud Timmons Cocoa FL 310 62 15 22:20.2 22:20.2 2 Andreas Goetzfried Cape Canaveral FL 236 62 31 24:58.2 24:58.2 3 Gregory McKay 328 64 70 29:28.0 29:28.0 4 Dick White Cocoa Beach FL 319 60 75 29:47.7 29:47.7 5 Robert Bisset 196 60 97 32:35.0 32:35.0 6 Willis Walker 316 60 176 56:33.8 56:33.8 Top
Male 65 to 69
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Ray Brown Melbourne FL 205 65 40 26:20.4 26:20.4 2 Gary Castner Melbourne FL 209 68 54 27:32.9 27:32.9 3 David Farrall Melbourne Beach FL 178 65 59 27:57.0 27:57.0 4 Ron Walker 183 66 62 28:23.4 28:23.4 5 Frank Webb 317 66 64 28:35.7 28:35.7 6 Vern Thomas 309 66 86 30:53.8 30:53.8 7 Rich Nicoli Cocoa Beach FL 285 66 93 31:51.7 31:51.7 8 Owen Leland Cocoa FL 264 65 99 33:10.5 33:10.5 9 Jerome Knasinski 259 66 145 45:23.7 45:23.7 Top
Male 75 to 79
Chip Gun Place Name City Bib No Age Overall Time Time 1 Tom Ward Melbourne Beach FL 353 76 55 27:39.4 27:39.4 2 Morris Johnson 254 76 128 40:16.9 40:16.9
Team Results
Final Team Results
Team – Team 11 Finish Position – 1
Team Score (places): 133
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 192 Joan Meadows Malabar FL F 66 66 28:51.9 28:51.9 2 193 Robert Meadows Malabar FL M 67 133 29:06.1 57:58.0
Team – Team 9 Finish Position – 2
Team Score (places): 139
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 204 Louis Brotherton M 24 24 23:58.2 23:58.2 2 203 Chad Brotherton M 115 139 37:02.3 1:01:00.6
Team – Team 2 Finish Position – 3
Team Score (places): 162
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 176 David Fout M 77 77 30:05.6 30:05.6 2 177 Kathleen Fout Cocoa Beach FL F 85 162 30:33.6 1:00:39.3
Team – Team 3 Finish Position – 4
Team Score (places): 184
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 178 David Farrall Melbourne Beach FL M 59 59 27:57.0 27:57.0 2 179 Lisa Farrall Melbourne Beach FL F 125 184 39:39.1 1:07:36.2
Team – Team 5 Finish Position – 5
Team Score (places): 210
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 183 Ron Walker M 62 62 28:23.4 28:23.4 2 182 MaryLou Walker F 148 210 46:19.2 1:14:42.6
Team – Team 4 Finish Position – 6
Team Score (places): 216
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 181 Kirt Zecman Satellite Beach FL M 105 105 34:39.1 34:39.1 2 180 Cris Zecman Satellite Beach FL F 111 216 36:18.4 1:10:57.6
Team – Team 10 Finish Position – 7
Team Score (places): 261
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 191 Lily Britt F 129 129 40:53.9 40:53.9 2 190 Ella Britt F 132 261 41:06.9 1:22:00.8
Team – Team 12 Finish Position – 8
Team Score (places): 268
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 334 Eva St.Onge F 130 130 41:03.2 41:03.2 2 333 Heather Kitchens F 138 268 43:39.0 1:24:42.2
Team – Team 8 Finish Position – 9
Team Score (places): 283
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 189 William Jarnagin M 141 141 44:05.1 44:05.1 2 188 Linda Jarnagin Urbandale IA F 142 283 44:05.6 1:28:10.7
Team – Team 1 Finish Position – 10
Team Score (places): 344
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 175 Caleb Miracle M 171 171 55:27.7 55:27.7 2 174 Connor Duff M 173 344 55:28.8 1:50:56.6
Team – Team 6 Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc.
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 184 Curtis Duff M 172 172 55:28.3 55:28.3
Team – Team 7 Finish Position – Inc.
Team Score (places): Inc.
O'all Cum. Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time 1 187 Patricia Hook F 174 174 56:10.6 56:10.6