Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Powers Palm Bay FL 117 16 1 18:47.2 6:04/M
Top
Male 9 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tobias Stewart 93 0 79 45:19.2 14:37/M
2 Scott Champman 99 0 100 50:37.2 16:20/M
3 Donald Schaefer Melbourne FL 112 0 103 52:02.4 16:47/M
4 Barry Culp Palm Bay FL 115 0 105 53:47.7 17:21/M
5 Chelsea Blair 31 0 114 57:08.8 18:26/M
6 Unknown Partic. 108 108 122 1:04:39.0 20:51/M
Top
Male 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaiah Powell 100 12 25 28:43.2 9:16/M
2 Dunkin Ferrell 79 12 40 32:00.6 10:19/M
3 Dylan Gornto Satellite Beach FL 90 13 43 32:16.3 10:25/M
Top
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Washburn Indialantic FLORID 59 15 2 20:25.3 6:35/M
2 Kyle Davidson Laurens NY 121 15 15 24:53.2 8:02/M
3 Christopher Dawodi 72 17 21 27:21.3 8:49/M
4 Samuel Acevedo 91 18 26 29:01.1 9:22/M
5 Craig McClain 43 18 45 32:48.0 10:35/M
6 Jaret Mundis Palm Bay FL 124 16 71 40:21.5 13:01/M
7 Charles Bucy 85 17 73 40:24.4 13:02/M
Top
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Alabura 114 20 14 24:50.5 8:01/M
2 Steve Gwerre Melbourne FL 134 24 67 39:05.2 12:36/M
Top
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Welch 102 26 13 24:09.8 7:47/M
2 Christina Beeman Palm Bay FL 129 29 86 47:26.5 15:18/M
Top
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Barfield Melbourne FL 64 32 5 21:30.5 6:56/M
2 Tony White FL 61 34 11 22:58.8 7:25/M
3 Sean Deegan Merritt Island FL 38 30 32 30:38.8 9:53/M
4 Ian Rines Palm Bay FL 14 34 91 48:53.7 15:46/M
Top
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nate Dwenger melbourne FL 67 38 3 20:40.9 6:40/M
2 Ray Robert Port Saint Lucie F 127 36 19 26:19.3 8:29/M
Top
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Fairbank Melbourne FL 125 42 9 22:17.9 7:11/M
2 Charles Ferrell 80 43 39 32:00.4 10:19/M
Top
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daivd Hernandez Palm Bay FL 118 49 7 21:39.8 6:59/M
2 Dionne Hammond 97 47 18 26:15.0 8:28/M
3 Michael Sloktin 101 49 28 29:38.0 9:34/M
4 James Mann Palm Bay FL 105 49 30 29:48.7 9:37/M
5 James Brott Barefoot Bay FL 23 47 38 31:47.0 10:15/M
6 David Williams Grant FL 62 48 110 55:19.6 17:51/M
Top
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Hammond 96 51 20 26:29.9 8:33/M
2 Scott Washburn 58 51 24 28:35.4 9:13/M
3 Jack Lyle 95 54 48 34:30.9 11:08/M
4 Douglas McClain Palm Bay FL 44 52 53 35:40.5 11:30/M
5 Scott Wallace Palm Bay FL 107 50 76 44:19.2 14:18/M
6 Stewart McDonald Melbourne FL 111 50 83 45:32.2 14:41/M
Top
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Mahoney Melbourne FL 137 58 4 20:58.8 6:46/M
2 Robert Ackerson FL 3 57 23 28:31.5 9:12/M
3 Louis Brasher Melbourne FL 120 57 36 31:17.5 10:05/M
4 Mike Robbins 53 59 84 46:17.7 14:56/M
5 Charles Farrington 4 59 118 1:01:39.0 19:53/M
Top
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Song Koh 8 62 16 25:21.1 8:11/M
2 Dan Weldon 87 64 98 50:35.9 16:19/M
Top
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Tharne Malabar FL 122 66 74 40:46.3 13:09/M
Top
Male 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gery Fahery 40 71 37 31:26.7 10:08/M
2 Edward Johnson Barefoot Bay FL 25 71 107 54:20.9 17:32/M
Top
Male 75 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Koch Vida OR 104 75 75 41:41.2 13:27/M
2 Dick Atwood Melbourne FL 28 79 120 1:03:50.3 20:35/M
Top
Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Cassese Port Saint Lucie F 34 51 6 21:38.2 6:59/M
Top
Female 9 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kieley Deegan Merritt Island FL 37 7 33 30:38.9 9:53/M
2 Xyria Powell Palm Bay FL 47 9 46 33:01.6 10:39/M
3 Amy Blair 30 0 115 57:17.5 18:29/M
Top
Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tara-Rose Morgan Palm Bay FL 119 12 10 22:47.7 7:21/M
2 Mackenzie Blakeslee 78 14 35 31:09.1 10:03/M
3 Kiley Dwenger melbourne FL 66 10 52 35:25.8 11:25/M
4 Danielli Marielli Palm Bay FL 136 13 56 36:53.2 11:54/M
5 Allison Gornto Satellite Beach FL 135 10 128 1:23:56.6 27:05/M
Top
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Stirtzinger 94 18 22 27:23.5 8:50/M
2 Brooke Bayer 71 18 27 29:04.8 9:23/M
3 Alyssa Herrera 70 15 31 29:53.1 9:38/M
4 Katie Braun Palm Bay FL 113 18 49 34:33.6 11:09/M
5 Aviana Herrera 69 16 50 34:34.2 11:09/M
6 Sierra Brischler Satellite Beach FL 133 19 68 39:05.2 12:36/M
7 Mary Jerome Cherfils 92 18 78 45:18.0 14:37/M
Top
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Guerra West Melbourne FL 138 21 29 29:38.7 9:34/M
2 Samantha Hunt 83 22 58 36:59.4 11:56/M
3 Stephanie Compton 74 24 62 38:07.6 12:18/M
4 Elizabeth Chapman 98 24 99 50:37.0 16:20/M
5 Heather Culp Palm Bay FL 116 22 104 53:27.3 17:15/M
Top
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yolanda Svatik Melbourne FL 56 29 47 34:07.5 11:00/M
2 Jamie Brott Barefoot Bay FL 24 26 54 36:00.7 11:37/M
3 Jessica Cantos 33 29 60 37:42.1 12:10/M
4 Ashley Brott Barefoot Bay FL 21 26 69 39:27.1 12:44/M
5 Christina Beeman Palm Bay FL 128 28 87 47:27.1 15:18/M
6 Ebony Rivera Palm Bay FL 130 29 116 57:21.5 18:30/M
7 Melissa Sino Celebration FL 132 28 127 1:23:54.1 27:04/M
Top
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Wassmer Palm Bay FL 60 34 44 32:17.0 10:25/M
2 Sonya Tomas 73 33 61 38:07.3 12:18/M
3 Charlotte Hedrick Jamestown NC 41 33 64 38:36.4 12:27/M
4 Bethany Boring Palm Bay FL 32 31 66 39:03.8 12:36/M
5 Dionna Farmer 12 33 89 48:52.2 15:46/M
6 Alice Rines Palm Bay FL 13 31 90 48:53.6 15:46/M
7 Laura Stromberg 88 34 113 55:59.4 18:04/M
8 Michaela Koh 7 34 124 1:04:57.8 20:57/M
Top
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Pappagallo Palm Bay FL 49 35 42 32:09.2 10:22/M
2 Karen Riesett Palm Bay FL 51 38 55 36:45.9 11:51/M
3 Shannon Acevedo FL 27 37 72 40:21.5 13:01/M
4 Kimberly Gaskins 81 35 85 47:26.2 15:18/M
5 Edith Philipsek 84 39 96 50:11.2 16:11/M
6 Brooke Scharfenberg Rockledge FL 68 35 123 1:04:39.3 20:51/M
Top
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Esposito Fort Myers FL 106 40 8 21:45.0 7:01/M
2 Jennifer Smtih Raleigh NC 54 40 51 34:38.5 11:10/M
3 Janet Vititoe West Melbourne FL 57 44 81 45:26.5 14:39/M
4 Barbara Gornto Satellite Beach FL 89 42 126 1:23:52.5 27:03/M
Top
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Dempsey 39 45 12 23:46.2 7:40/M
2 Alicia Blakeslee 77 47 59 37:15.2 12:01/M
3 Heather Brott Barefoot Bay FL 22 46 63 38:20.0 12:22/M
4 Lei Ann Greene 76 48 65 38:37.7 12:27/M
5 Lisa Neitz Melbourne FL 48 49 88 47:46.5 15:25/M
6 Rhonda Hood West Melbourne FL 103 48 94 50:08.7 16:10/M
7 Sue Randloph 86 48 95 50:10.7 16:11/M
Top
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Corey 75 53 34 30:51.3 9:57/M
2 Birgitt Hunt 82 54 57 36:59.4 11:56/M
3 Paula McDonald Orlando FL 110 50 80 45:24.9 14:39/M
4 Elizabeth McClain FL 45 53 82 45:28.1 14:40/M
5 Ronda Tharne Malabar FL 123 53 92 50:04.0 16:09/M
6 Brenda Charier Palm Bay FL 109 52 93 50:04.2 16:09/M
7 Sheryl Williams Grant FL 63 53 111 55:19.8 17:51/M
Top
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deborah Robbins 52 55 70 39:52.0 12:52/M
2 Cynthia Farrington 5 59 119 1:01:39.0 19:53/M
3 Leonore Pellegrino Celebration FL 131 55 129 1:24:04.0 27:07/M
Top
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Koh 6 62 17 25:24.5 8:12/M
2 Susie O'Connell Melbourne FL 10 62 41 32:06.8 10:21/M
3 Shirley Wolstenholme 15 63 77 44:46.1 14:26/M
4 Patricia Lucas Palm Bay FL 126 63 102 51:32.6 16:37/M
5 Sharon Johnson Barefoot Bay FL 26 64 106 54:11.8 17:29/M
6 Regina Pappagallo Palm Bay FL 50 62 112 55:59.1 18:04/M
7 Barbara Ray FL 18 60 117 1:00:46.6 19:36/M
8 Kathy Nelson 9 62 125 1:05:00.5 20:58/M
Top
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalee Stong 19 66 97 50:33.0 16:18/M
2 Dru Heick Melbourne FL 42 66 108 54:23.3 17:33/M
Top
Female 70 to 74
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evelyn Brown 16 72 109 54:35.4 17:36/M
2 Zona Atwood Melbourne FL 29 73 121 1:04:35.6 20:50/M
Top
Female 75 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blossom Green 17 75 101 51:16.2 16:32/M