FIT HOMECOMING 5K RUN / WALK
November 2, 2017 6:00 p.m. Start
Meg O'Malley's Downtown Melbourne
Race Director: Stephanie Bacon
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 1 394 Parker White 19 Melbourne FL 17:47.1 5:44
2 2 626 Jim Van Veen 35 Vero Beach FL 19:09.7 6:11
3 3 398 Max Shugerman 18 Indialantic FL 19:13.7 6:12
Race Name

Race Name


MALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 6 549 Brian Lail 48 Melbourne FL 19:23.3 6:15
Race Name

Race Name

AGE-GROUP RESULTS

Race Name


MALE AGE GROUP: 01 - 08

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 257 631 Graham Palmer 07 Palm Bay FL 33:45.8 10:53
Race Name


MALE AGE GROUP: 09 - 11

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 133 539 Isaiah Dorn 09 Melbourne FL 26:52.6 8:40
Race Name


MALE AGE GROUP: 12 - 14

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 436 124 Jameson Isom 14 Satellite Beach FL 54:26.3 17:32
Race Name


MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 7 412 Carson Chavez 16 Melbourne FL 20:16.2 6:32
2 14 108 Paul Jaime 18 Indialantic FL 21:15.2 6:51
3 17 401 Paul Ryan 18 Melbourne FL 21:24.3 6:54
4 22 379 Kevin Taylor 18 Merritt Island FL 21:34.7 6:57
5 28 491 Pearson Kerchner 18 Moline IL 21:55.5 7:04
6 40 624 Manual Guerra 19 Melbourne FL 22:49.4 7:21
7 46 444 Mitchell Spalding 19 Melbourne FL 23:01.3 7:25
8 47 264 Isiah Mossiah 19 Palm Bay FL 23:02.4 7:25
9 48 361 Cody Cochran 19 Melbourne FL 23:04.4 7:26
10 57 386 Marco Vergara 18 Melbourne FL 23:19.7 7:31
11 75 111 Nathan Hadland 19 Melbourne FL 24:31.5 7:54
12 87 411 Malik Brown 19 Palm Bay FL 25:20.1 8:10
13 109 392 Alex Ross 18 Surry VA 26:13.5 8:27
14 114 364 Jonathan Bruder 19 Nokesville VA 26:23.4 8:30
15 116 365 Michael Nevins 19 Indialantic FL 26:25.4 8:31
16 128 535 Ethan Roeper 15 Melbourne FL 26:46.4 8:38
17 138 468 Bennett Koenitzer 19 Chetek WI 27:00.4 8:42
18 175 291 Joseph Williams 18 Lakeland FL 28:56.8 9:20
19 196 70 Zac Newsome 17 Rockledge FL 30:20.1 9:46
20 205 399 Samuel Dow 19 Melbourne FL 30:41.6 9:53
21 232 181 Colin Snyder 19 Cocoa FL 32:38.7 10:31
22 235 605 Darpan Kumar 19 Melbourne FL 32:47.1 10:34
23 271 558 William McKeefrey 18 Newberry FL 35:18.2 11:22
24 274 393 Andres Santiago 18 Naples FL 35:45.1 11:31
25 282 391 Lionel Maynard 19 Hampton VA 36:00.5 11:36
26 305 118 Morgan Davis 18 Melbourne FL 38:05.5 12:16
27 318 526 Alan Daou 19 Melbourne FL 39:36.2 12:45
28 359 477 Austyn Brandenhoff 18 Norwalk CT 43:57.3 14:09
29 366 382 Joseph Travers 19 Melbourne FL 44:33.8 14:21
30 383 211 Brendan Sanders 18 Melbourne FL 48:14.4 15:32
31 421 284 Nathan Parker 19 Bradenton FL 51:58.0 16:44
32 426 334 Michael Arenella 19 Palm Bay FL 52:31.3 16:55
33 428 511 Jacob Kallet 19 Palm Bay FL 53:37.1 17:16
34 429 384 Diego Gonzalez 19 Palm Beach Gardens FL 53:37.5 17:16
35 430 568 Ivan Chernokolpakov 18 Cape Coral FL 53:37.9 17:16
36 431 388 Michael Farrell 18 Hollywood FL 53:38.0 17:16
37 432 385 Vance McLeod 19 Melbourne FL 53:38.0 17:16
Race Name


MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 5 543 Matthew Pogorelec 22 Palm Bay FL 19:18.1 6:13
2 8 329 Ethan Samberg 22 Melbourne FL 20:21.3 6:34
3 35 387 Nathan Alston 21 Melbourne FL 22:43.2 7:19
4 39 337 Cameron Hume 22 Melbourne FL 22:48.2 7:21
5 45 565 Thomas Larkin 23 Melbourne FL 23:00.2 7:25
6 54 225 Pawel Kasica 21 Melbourne FL 23:15.1 7:30
7 56 217 John Carpenter 22 Saint Cloud FL 23:19.4 7:31
8 60 189 Christopher Heath 23 Melbourne FL 23:30.4 7:34
9 62 608 Kevin Peoples 21 Palm Bay FL 23:39.3 7:37
10 63 593 George Robinson 20 Melbourne FL 23:40.2 7:38
11 64 563 Nathan Hufnagel 22 Melbourne FL 23:42.0 7:38
12 68 567 Mark Quinn 22 Melbourne FL 23:50.4 7:41
13 72 569 Tyler Morris 22 Melbourne FL 24:27.6 7:53
14 76 356 John O'Malley 22 Melbourne FL 24:32.4 7:54
15 80 402 Luiz Fernando Leal 23 Melbourne FL 24:56.6 8:02
16 82 354 Tanner Johnson 21 Melbourne FL 24:57.6 8:03
17 83 508 Trent Masih 22 Melbourne FL 25:10.6 8:07
18 88 545 Daniel Ata 21 Melbourne FL 25:20.8 8:10
19 90 175 Paul McIntyre 21 Melbourne FL 25:28.7 8:13
20 96 188 Jamaal Al-Ameen 20 Melbourne FL 25:41.8 8:17
21 98 150 Luis Freile 20 Melbourne FL 25:52.0 8:20
22 100 331 Ismaldo Matias 23 Melbourne FL 25:52.9 8:20
23 104 437 Ismael Naranjo 24 Melbourne FL 26:03.6 8:24
24 107 484 Robert Matthews 21 Melbourne FL 26:09.4 8:26
25 112 130 Akash Chanda 20 Melbourne FL 26:22.6 8:30
26 117 133 Kenneth Peden 23 Melbourne FL 26:26.7 8:31
27 118 227 Takaki Tsuji 22 Melbourne FL 26:28.5 8:32
28 119 230 Thore Rasmussen 23 Melbourne FL 26:30.2 8:32
29 120 259 Jason Carryl 24 Melbourne FL 26:34.6 8:34
30 127 597 Eric Pereira 20 Bethel CT 26:44.7 8:37
31 146 148 Brian Dixon 20 Melbourne FL 27:19.9 8:48
32 149 325 S Cameron Sanson 21 Melbourne FL 27:27.9 8:51
33 150 178 Seth Ricketts 20 Melbourne FL 27:31.7 8:52
34 161 157 Ralston D'Cunha 22 Melbourne FL 28:08.6 9:04
35 162 634 Victor Orrego 21 Melbourne FL 28:10.7 9:05
36 166 620 Steven Medico 23 Rockledge FL 28:18.3 9:07
37 167 173 Garrett Sinotte 22 Palm Bay FL 28:19.2 9:07
38 169 353 Alishan Premani 21 Melbourne FL 28:21.0 9:08
39 171 233 Gabriel Hall 22 Melbourne FL 28:33.1 9:12
40 176 289 William Boan 20 Melbourne FL 29:04.9 9:22
41 178 185 Jordan Blanco 21 Merritt Island FL 29:19.7 9:27
42 183 355 Justin Daimler 20 Freeport FL 29:27.3 9:29
43 194 344 Corin Lobo 23 Melbourne FL 30:06.0 9:42
44 195 216 Ben Fleagle 20 Sicklerville NJ 30:08.5 9:43
45 206 224 David Nartey 22 Melbourne FL 30:54.8 9:57
46 207 492 Donnie Petersen 23 Melbourne FL 30:55.4 9:58
47 209 635 Jean Paul Martes 22 Melbourne FL 31:05.7 10:01
48 212 346 Jacob Kenney 22 Palm Bay FL 31:19.9 10:06
49 213 156 Erick Celedonio 21 Melbourne FL 31:22.9 10:07
50 215 290 Trevor Little 21 Englewood FL 31:38.1 10:11
51 218 586 Daniel Ugas 21 Melbourne FL 31:40.4 10:12
52 221 434 Daniel Hocheimy 23 Melbourne FL 31:49.1 10:15
53 227 352 Timothy Sawchuk 21 Palm Bay FL 32:18.4 10:24
54 228 285 Justin Ringuette 20 Palm Bay FL 32:19.8 10:25
55 238 351 Adam Truszkowski 23 Melbourne FL 32:50.6 10:35
56 246 438 Trent Masih 22 Melbourne FL 33:23.2 10:45
57 253 465 Paul Rice 22 Merritt Island FL 33:42.8 10:52
58 254 322 Said Saud Von Lippke 24 Melbourne FL 33:44.0 10:52
59 258 294 Juan Ignacio Aguilar Urriola 21 Melbourne FL 33:52.4 10:55
60 281 373 Alejandro Angelici 21 Melbourne FL 35:55.5 11:34
61 283 226 Stephen Hammond 21 Melbourne FL 36:07.2 11:38
62 290 127 Yucheng Luo 22 Melbourne FL 36:59.1 11:55
63 316 632 Brett Robinson 24 Lake Mary FL 39:24.1 12:41
64 326 481 Shitij Vishwakarma 21 Melbourne FL 40:16.9 12:58
65 336 436 Shane Sampson 20 Stuart FL 41:05.5 13:14
66 368 167 Sean Green 24 Melbourne FL 44:39.3 14:23
67 370 381 Brian Rhodes 20 Berryville VA 44:43.0 14:24
68 373 168 Charles Mathews 21 Melbourne FL 45:36.7 14:41
69 381 496 Louis Penrod 23 Palm Bay FL 47:19.2 15:14
70 382 120 Maximilian Rodriguez 22 Melbourne FL 47:48.1 15:24
71 419 562 Tanish Ramchandani 22 Melbourne FL 51:57.3 16:44
72 420 606 Daniel Oguntoyinbo 20 Melbourne FL 51:57.3 16:44
73 433 345 Luke Mullins 20 Melbourne Beach FL 53:38.3 17:16
74 437 494 Alex Gering 22 Palm Bay FL 55:00.4 17:43
75 469 633 Jake Bacon 21 Rockledge FL 59:14.2 19:04
Race Name


MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 4 81 Charles Krasna 27 Vero Beach FL 19:16.3 6:13
2 19 343 Audison Beaubrun 27 Melbourne FL 21:28.5 6:55
3 38 347 Hariharan Ramakrishnan 25 Melbourne FL 22:47.9 7:21
4 50 110 Sujin Babu 26 Melbourne FL 23:09.5 7:28
5 66 621 Chadwick Harvey 25 Rockledge FL 23:47.8 7:40
6 70 349 Thomas Vellinga 25 Palm Bay FL 24:00.3 7:44
7 74 363 Diego Silva 28 Palm Bay FL 24:29.8 7:54
8 91 640 Abdullah Aljunaibi 25 Melbourne FL 25:32.3 8:14
9 105 327 Cory Backer 29 Melbourne FL 26:08.8 8:25
10 124 357 Juan Lopez 26 Melbourne FL 26:38.0 8:35
11 132 350 Mark Moffett 29 Toledo OH 26:51.3 8:39
12 137 570 Joshua Lambright 26 Macclenny FL 26:59.6 8:42
13 141 499 Roberto Atilho 27 Melbourne FL 27:05.8 8:44
14 152 328 Rohit Suresh 26 Melbourne FL 27:32.1 8:52
15 172 248 Dane Fray 27 Melbourne FL 28:42.0 9:15
16 197 445 Nick Moon 26 Melbourne FL 30:20.6 9:46
17 203 546 William Van Hooser 28 Melbourne FL 30:40.8 9:53
18 204 253 Kyle Shasteen 27 Melbourne FL 30:41.2 9:53
19 239 254 Zachary Komninos 27 Melbourne FL 32:59.9 10:38
20 240 277 Brian Vargas 26 Orlando FL 33:00.3 10:38
21 241 104 Alexander Ortiz 25 Melbourne FL 33:01.5 10:38
22 263 109 Oluwaferanmi Oke 29 Melbourne FL 34:26.8 11:06
23 280 105 Denver Lobo 26 Melbourne FL 35:53.3 11:34
24 286 106 Sebastien Boulnois 26 Palm Bay FL 36:20.7 11:42
25 291 630 Vignesh Xavier 26 Melbourne FL 37:06.0 11:57
26 296 507 Austin Crowder 27 Melbourne FL 37:29.9 12:05
27 343 368 Shishir Chourey 29 Melbourne FL 42:00.4 13:32
28 344 247 Matthew Brooks 26 Melbourne FL 42:22.2 13:39
29 354 424 Chris Briggs 27 Rockledge FL 43:33.4 14:02
30 357 210 Ryan Randall 29 Rockledge FL 43:38.4 14:03
31 377 615 Abdulla Almal 25 Melbourne FL 46:27.7 14:58
32 392 121 Taylor Hetherington 27 Melbourne FL 49:36.1 15:58
Race Name


MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 9 162 Dzmitry Yuran 30 Melbourne FL 20:25.8 6:35
2 27 371 Jonathan Goldfarb 30 Satellite Beach FL 21:54.1 7:03
3 34 260 Sheiloh Carlos 30 Melbourne FL 22:37.9 7:18
4 37 213 Andră© Tarraf 33 Port Saint Lucie FL 22:46.9 7:20
5 65 234 Richard Grant 33 Palm Bay FL 23:46.5 7:40
6 67 509 John Lucas 31 Melbourne FL 23:49.3 7:41
7 86 553 Caglar Erdogan 31 Melbourne FL 25:19.7 8:10
8 115 163 Zhiqing Zhou 32 Melbourne FL 26:24.5 8:30
9 136 622 Cory King 30 Melbourne FL 26:58.2 8:41
10 211 257 Ismael Cremer 30 Melbourne FL 31:14.4 10:04
11 288 336 Ismayuzri Ishak 31 Melbourne FL 36:40.9 11:49
12 396 249 Andrew Petersen 33 Melbourne FL 50:13.9 16:11
13 415 618 Sam Hurley 33 Malabar FL 51:45.0 16:40
14 446 551 Josh Moore 30 Palm Bay FL 55:43.6 17:57
15 462 250 Adam Wimpee 32 Melbourne FL 58:25.4 18:49
Race Name


MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 11 203 Jeremy Riousset 36 Titusville FL 20:35.9 6:38
2 12 161 Ted Petersen 37 Palm Bay FL 20:46.4 6:42
3 36 84 Spencer Ward 35 Seminole FL 22:43.2 7:19
4 53 192 Evan Olsen 37 Melbourne FL 23:15.0 7:29
5 61 315 Javier Junco 39 Melbourne FL 23:35.4 7:36
6 81 418 Jason Haynes 36 Palm Bay FL 24:57.0 8:02
7 237 500 Kevin Ellis 37 Florence SC 32:48.7 10:34
8 408 160 Curtis Robinson 39 Palm Bay FL 50:58.9 16:25
9 452 235 Michael Neeland 35 Melbourne FL 57:10.0 18:24
Race Name


MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 10 573 Ezequiel Cuellar 44 Orlando FL 20:34.4 6:38
2 18 583 Jeff Salinas 43 Melbourne FL 21:25.7 6:54
3 21 572 Chadd Deo 44 Melbourne Beach FL 21:31.9 6:56
4 29 310 Chad Shoultz 44 Indialantic FL 21:57.5 7:05
5 42 218 Tj Oconnor 41 Satellite Beach FL 22:53.4 7:23
6 43 172 Chris Callahan 40 Indialantic FL 22:53.6 7:23
7 93 409 Nakin Suksawang 41 Melbourne FL 25:34.7 8:14
8 129 519 Michael Marron 41 Melbourne FL 26:47.4 8:38
9 135 375 Malcolm Lambert 43 Palm Bay FL 26:52.8 8:40
10 184 169 David Run 41 Melbourne FL 29:27.4 9:29
11 192 366 Francisco Yumiceva 43 Melbourne FL 29:52.8 9:38
12 202 274 Michael Rivera 41 Melbourne FL 30:39.8 9:53
13 261 475 John Brandenhoff 42 Norwalk CT 34:18.0 11:03
14 266 246 Dan Perez 43 Melbourne FL 34:52.1 11:14
15 313 623 Michael Stewart 41 Melbourne FL 39:10.2 12:37
16 351 94 John Gontkof 44 Melbourne FL 43:01.7 13:51
17 459 641 Thomas Hejnicki 44 Palm Bay FL 57:44.7 18:36
18 481 531 Shane Santana 44 Cocoa FL 1:03:52.4 20:34
Race Name


MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 20 372 Tristan Fiedler 48 Melbourne FL 21:28.9 6:55
2 49 506 Dan Diolosa 45 Indialantic FL 23:08.5 7:27
3 58 596 Sean Klingler 48 Indialantic FL 23:26.2 7:33
4 79 550 Andreas Stockhausen 48 Bocholt NW 24:56.3 8:02
5 131 420 Daniel Fargnoli 48 Melbourne FL 26:49.1 8:38
6 164 473 Sean Perry 48 Melbourne FL 28:18.1 9:07
7 214 600 Kenneth Close 46 Satellite Beach FL 31:37.7 10:11
8 229 557 Peter Barile 49 Melbourne FL 32:27.0 10:27
9 256 222 Rodd Newcombe 48 Melbourne Beach FL 33:45.7 10:52
10 353 581 Rafael Martinez 45 West Melbourne FL 43:33.4 14:02
11 402 309 David Lindemann 45 Melbourne FL 50:40.6 16:19
12 464 564 Bill Bacon 49 Rockledge FL 59:04.7 19:01
13 468 555 Joe Raley 48 Rockledge FL 59:12.7 19:04
Race Name


MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 25 304 Bino Campanini 50 Satellite Beach FL 21:42.3 7:00
2 33 536 Albert Steiginga 50 Indialantic FL 22:37.6 7:17
3 41 616 Lee Stover 53 Bangor ME 22:52.4 7:22
4 78 296 Chuck Bryant 53 Indialantic FL 24:56.0 8:02
5 130 223 Steve Barberie 50 Satellite Beach FL 26:48.7 8:38
6 147 97 David Floyd 53 Satellite Beach FL 27:20.8 8:49
7 157 510 Thomas Martin 50 Patrick Afb FL 27:52.9 8:59
8 165 534 Michael Roeper 51 Melbourne FL 28:18.3 9:07
9 189 258 Michael Splitt 53 Melbourne FL 29:44.2 9:35
10 216 243 Erik Juliano 50 Melbourne FL 31:38.3 10:11
11 224 72 Michael Czernec 51 Melbourne FL 32:12.7 10:23
12 243 369 Ralph Turingan 54 Melbourne FL 33:18.8 10:44
13 251 416 Jim Blackford 54 Chagrin Falls OH 33:35.9 10:49
14 260 590 Don Howe 52 Edgewater MD 34:11.8 11:01
15 277 561 Bob Butterfield 53 Orlando FL 35:49.2 11:32
16 298 116 David Kearns 54 Palm Bay FL 37:34.3 12:06
17 329 276 Jim Barrett 51 Palm Bay FL 40:30.5 13:03
18 364 504 Scott Caldwell 51 Melbourne FL 44:14.6 14:15
19 391 303 Andrew Cudmore 52 Melbourne FL 49:35.6 15:58
20 394 87 James Iaquinto 52 Palm Bay FL 50:08.5 16:09
21 467 207 Gary Grant 52 Melbourne FL 59:08.9 19:03
22 474 166 Robert Sippel 54 Indian Harbour Beach FL 1:00:53.6 19:36
Race Name


MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 13 378 Art Anderson 58 Melbourne FL 20:50.5 6:43
2 30 576 Jeff Cook 57 Indian Harbour Beach FL 22:08.7 7:08
3 51 63 Bruce Vu 55 Rockledge FL 23:10.6 7:28
4 55 457 David Thornberry 56 Palm Bay FL 23:15.4 7:30
5 95 628 Tom Gillespie 55 Palm Bay FL 25:40.0 8:16
6 139 272 Jim Welte 57 Vero Beach FL 27:04.4 8:43
7 145 83 Doug Czerwinski 56 Cocoa Beach FL 27:15.8 8:47
8 191 67 John Beltran 55 Rockledge FL 29:52.1 9:37
9 245 170 Anthony Pfister 56 Palm Bay FL 33:21.8 10:45
10 269 579 Philip Bernhard 55 Melbourne FL 34:57.9 11:16
11 273 612 Timothy Collins 57 Vero Beach FL 35:42.4 11:30
12 287 256 David Lowe 55 Melbourne Beach FL 36:27.3 11:45
13 328 370 John Hudacek 58 Melbourne FL 40:29.1 13:02
14 398 448 Pei-Feng Hsu 59 Palm Bay FL 50:34.3 16:17
15 401 301 Martin Gallagher 55 Melbourne FL 50:35.4 16:17
16 450 404 Steven Rivet 56 Melbourne FL 56:45.5 18:17
Race Name


MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 24 587 Matt Mahoney 62 Melbourne FL 21:37.3 6:58
2 94 449 Bob Rowe 62 Palm Bay FL 25:34.9 8:15
3 121 240 Tim Muth 63 Indian Harbour Beach FL 26:35.8 8:34
4 321 275 Paul Cosentino 61 Palm Bay FL 39:47.5 12:49
5 349 270 Greg Griffin 60 Cocoa Beach FL 42:55.2 13:49
6 455 541 John Henkelman 60 Palm Bay FL 57:28.0 18:30
Race Name


MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 154 82 Ralph Savo 68 Bayonne NJ 27:49.3 8:58
2 262 614 Geoffrey Swain 68 Melbourne FL 34:21.7 11:04
3 297 268 David Farrall 69 Melbourne Beach FL 37:33.1 12:06
4 413 278 Sheriz Khan 66 Palm Bay FL 51:36.8 16:37
5 424 407 Michael Finnegan 69 Melbourne FL 52:22.4 16:52
Race Name


MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 302 113 Gerry Fahey 74 Melbourne FL 37:54.5 12:13
2 310 376 Jim Hughes 70 Palm Bay FL 38:52.2 12:31
3 352 237 Martin McAlwee 74 Melbourne FL 43:30.4 14:01
4 393 73 Doug Bailey 71 Melbourne FL 49:44.6 16:01
5 399 279 Alan Scott 73 Melbourne FL 50:34.3 16:17
Race Name


MALE AGE GROUP: 75 - 79

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


MALE AGE GROUP: 80 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


OVERALL FEMALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 18 592 Mariana Castaeiras 22 Melbourne FL 21:35.5 6:57
2 19 611 Lindsay Isaac 23 Melbourne FL 21:36.2 6:58
3 22 324 Federica Pala 22 Melbourne FL 21:38.9 6:59
Race Name

Race Name


FEMALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 32 164 Annie Caza 56 Indialantic FL 22:32.9 7:16
Race Name

Race Name

AGE-GROUP RESULTS

Race Name


FEMALE AGE GROUP: 01 - 08

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 09 - 11

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 12 - 14

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 170 367 Chantel Hope 12 Melbourne FL 28:30.0 9:11
2 278 232 Nasserie Kamara 12 Melbourne FL 35:49.6 11:32
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 73 102 Sara Sutton 16 Indialantic FL 24:28.1 7:53
2 92 464 Aleah Fjelstad 19 Prior Lake MN 25:34.2 8:14
3 103 467 Lauren Tybor 19 Saint Johns FL 26:01.8 8:23
4 110 142 Loan Le 18 Schererville IN 26:19.1 8:29
5 122 513 Theresa Gadilhe 19 Melbourne FL 26:37.0 8:34
6 123 516 Taylor Greene 18 Melbourne FL 26:37.5 8:35
7 163 426 Bayleigh Keator 18 York PA 28:14.6 9:06
8 200 441 Megan Dennis 18 Melbourne FL 30:23.4 9:47
9 219 141 Theresa Wainwright 19 Palm Bay FL 31:42.8 10:13
10 230 537 Riley Doyle-Odenbach 18 Melbourne FL 32:29.7 10:28
11 231 498 Haydlee Slutzky 18 Melbourne FL 32:29.8 10:28
12 284 228 Drew Desalvo 19 Satellite Beach FL 36:07.7 11:38
13 324 177 Malaak Araujo 19 Palm Bay FL 40:03.4 12:54
14 341 128 Jacqueline Isom 19 Satellite Beach FL 41:53.7 13:30
15 358 358 Shannon Oneil 18 Melbourne FL 43:47.0 14:06
16 369 383 Deanna Mallory 19 Cocoa Beach FL 44:42.2 14:24
17 388 212 Comfort Mboge 19 Melbourne FL 49:22.7 15:54
18 418 103 Margot Jaime 15 Indialantic FL 51:51.0 16:42
19 439 521 Elizabeth Otero 18 San Diego CA 55:03.4 17:44
20 440 520 Nicolette Murphey 18 San Diego CA 55:09.2 17:46
21 471 143 Delaney Lisco 19 Melbourne FL 59:29.4 19:09
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 26 512 Natalia Arasa Bonavila 21 Melbourne FL 21:43.5 7:00
2 31 400 Erin Egoroff 21 Melbourne FL 22:22.6 7:13
3 44 180 Allie Wood 21 Melbourne FL 22:58.9 7:24
4 69 443 Lucy Eaton 21 Melbourne FL 23:56.5 7:43
5 77 460 Christina Aubrey 21 Melbourne FL 24:35.5 7:55
6 84 359 Mary Gormley 20 Melbourne FL 25:11.5 8:07
7 85 427 Leah Dunn 20 Melbourne FL 25:15.4 8:08
8 97 636 Sara Beinvenu 24 Malabar FL 25:43.7 8:17
9 102 430 Caroline Dunleavy 21 Melbourne FL 26:00.6 8:23
10 106 292 Kristin Howe 23 Melbourne FL 26:09.1 8:26
11 108 613 Jenna Katrina 20 Melbourne FL 26:12.9 8:27
12 125 461 Sierra Gipson 21 Melbourne FL 26:40.3 8:36
13 126 428 Kayla King 22 Melbourne FL 26:40.4 8:36
14 134 66 Kaimakani Tavares 20 Satellite Beach FL 26:52.7 8:40
15 140 396 Meritt Rabson 23 Melbourne FL 27:05.4 8:44
16 142 288 Staley Morgan 21 Melbourne FL 27:09.3 8:45
17 143 540 Svetlana Ristin 21 Zrenjanin 27:11.6 8:46
18 144 490 Taylor Stoni 20 Palm Bay FL 27:12.3 8:46
19 148 578 Alexzandriea Van Hoekelen 20 Drums PA 27:23.9 8:50
20 153 326 Alicia Mackewicz 21 Melbourne FL 27:34.7 8:53
21 158 560 Casey Keeler 22 Melbourne FL 27:59.2 9:01
22 160 429 Haley Heggblod 22 Melbourne FL 28:05.7 9:03
23 173 360 Aline Franqui 24 Melbourne FL 28:45.2 9:16
24 177 190 Georgina Pedrick-Lovrey 22 Melbourne FL 29:06.7 9:23
25 182 432 Chloe Zador 20 Saint Augustine FL 29:26.5 9:29
26 190 193 Jordan Ursch 23 Melbourne FL 29:47.7 9:36
27 198 538 Emily Hall 21 Inverness FL 30:21.2 9:47
28 199 515 Allyson McCarron 20 Deerfield NH 30:22.6 9:47
29 208 462 Hongjie Li 23 Melbourne FL 30:59.1 9:59
30 210 459 Hannah Brinson 24 Indialantic FL 31:09.1 10:02
31 217 362 Devyn Clute 21 Melbourne FL 31:38.8 10:12
32 220 151 Indiaella Kemm-Pineiro 21 Melbourne FL 31:48.4 10:15
33 222 638 Lucy Hornback 21 AT 32:08.7 10:21
34 226 144 Roxanna Preis 21 Melbourne FL 32:17.1 10:24
35 234 503 Emily Sybo 24 Melbourne FL 32:47.1 10:34
36 236 92 Erin Pittman 23 Indialantic FL 32:47.6 10:34
37 242 493 Caitlyn Donovan 22 Palm Bay FL 33:15.6 10:43
38 248 287 Lindsey Rodio 21 Hammonton NJ 33:32.3 10:48
39 264 95 Elena Lee 23 Melbourne FL 34:36.6 11:09
40 268 380 Noelle Z Beijer 20 Melbourne FL 34:57.8 11:16
41 275 489 Jiangyi Wang 23 Melbourne FL 35:45.9 11:31
42 293 599 Nicole Smith 21 Melbourne FL 37:15.5 12:00
43 294 598 Jordan Grant 20 Melbourne FL 37:15.5 12:00
44 300 145 Martha Perez 21 Melbourne FL 37:37.8 12:07
45 308 486 Hope Concialdi 20 Melbourne FL 38:28.8 12:24
46 311 137 Bayan Saleh 20 Palm Bay FL 39:08.0 12:36
47 319 629 Janani Srinivasan 21 Melbourne FL 39:38.9 12:46
48 325 174 Anisa Khan 20 Palm Bay FL 40:05.8 12:55
49 327 266 Narissara Borakul 24 Melbourne FL 40:19.7 12:59
50 334 390 Paola Ortiz 20 Melbourne FL 41:00.0 13:12
51 340 487 Nicole Ward 21 Melbourne FL 41:14.5 13:17
52 347 523 Tara Pam 23 Palm Bay FL 42:32.3 13:42
53 376 408 Kaitlyn Camilli 23 Melbourne FL 46:20.2 14:55
54 380 497 Courtney Shadik 24 Palm Bay FL 47:18.4 15:14
55 384 182 Jessica Alvarado 20 Melbourne FL 48:16.6 15:33
56 385 495 Cheng Cheng 21 Melbourne FL 48:23.4 15:35
57 386 482 Jessica Blanco 21 Melbourne FL 48:25.2 15:36
58 387 341 Amani Watson 20 Melbourne FL 49:22.4 15:54
59 403 604 Caitlin McKinnon 23 Melbourne FL 50:42.9 16:20
60 406 126 Ana Castaneda 20 Melbourne FL 50:44.7 16:20
61 407 522 Pilar Gottert 20 Melbourne FL 50:44.8 16:20
62 416 397 Chimmy Joeaneke 20 Melbourne FL 51:45.1 16:40
63 438 524 Samantha Allard 21 Sebastian FL 55:02.6 17:43
64 453 229 Bridgette Soucy 21 Melbourne FL 57:12.7 18:25
65 458 547 Tori Hawkins 21 Melbourne FL 57:42.1 18:35
66 463 251 Casey Ventro 23 Melbourne FL 58:27.5 18:49
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 52 446 Allyson Pagan 25 Melbourne FL 23:13.5 7:29
2 187 505 Kamille Chaparro 28 Gainesville FL 29:42.8 9:34
3 188 342 Maria Crunchwrap - Chaparro 27 Melbourne FL 29:43.1 9:34
4 193 199 Kathleen Stewart 28 Palm Bay FL 29:57.6 9:39
5 201 348 Giselle Williams 28 Melbourne FL 30:28.9 9:49
6 233 607 Oceane Fruchet 26 Melbourne FL 32:43.1 10:32
7 250 267 Ratchada Ruenrouy 29 Melbourne FL 33:32.9 10:48
8 270 525 Corinne Fletcher 28 Palm Bay FL 35:07.0 11:19
9 279 129 Rekisha Alana Pootoon 25 Melbourne FL 35:52.4 11:33
10 285 451 Krishna Patel 26 Melbourne FL 36:13.7 11:40
11 301 395 Thiara Siqueira Bento 28 Palm Bay FL 37:51.0 12:11
12 306 263 Maribel Lopez Porras 25 Miami FL 38:11.8 12:18
13 323 71 Barbara Beltran 26 Rockledge FL 39:56.6 12:52
14 331 147 Karla Alvarenga 26 Melbourne FL 40:41.6 13:06
15 333 313 Airess Rembert 29 Orlando FL 40:49.6 13:09
16 345 245 Sara Schulte 26 Melbourne FL 42:29.2 13:41
17 356 209 Angela Randall 27 Rockledge FL 43:38.1 14:03
18 363 609 Anushka Boyd 27 Palm Bay FL 44:14.0 14:15
19 389 374 Jacqueline Hetherington 28 Melbourne FL 49:35.3 15:58
20 404 183 Nandini Rakala 26 Melbourne FL 50:43.6 16:20
21 411 242 Katie Hathaway 27 Melbourne FL 51:19.2 16:32
22 414 423 Alexandra Briggs 26 Rockledge FL 51:44.2 16:40
23 427 244 Nim Robinson 26 Melbourne FL 53:33.8 17:15
24 434 85 Mary Trujillo 26 Melbourne FL 53:45.4 17:19
25 435 101 Karmen Brown 25 Rockledge FL 53:47.2 17:19
26 457 155 Brooke Wucik 25 Melbourne FL 57:30.7 18:31
27 472 517 Jeanne Othwolo 28 Melbourne FL 59:34.1 19:11
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 159 134 Jordan Poole 30 Indialantic FL 28:00.5 9:01
2 179 514 Krysti Dixon 30 Melbourne FL 29:20.3 9:27
3 252 255 Jannette Saenz 30 Melbourne FL 33:41.6 10:51
4 272 202 Saida Caballero 34 Titusville FL 35:29.9 11:26
5 276 450 Jessica Ha 30 Melbourne FL 35:47.0 11:32
6 371 201 Kim Amidon 33 Melbourne FL 44:47.0 14:25
7 441 236 Yang Cheng 33 Palm Bay FL 55:35.2 17:54
8 442 135 Julie Cook 33 Palm Bay FL 55:42.3 17:56
9 444 77 Ashley Deangelo 31 Palm Bay FL 55:42.9 17:56
10 445 78 Jessica Parker 31 Palm Bay FL 55:43.3 17:57
11 461 89 Samantha Porter 30 Indian Harbour Beach FL 58:03.3 18:42
12 470 107 Victoria Jenne 30 Palm Bay FL 59:29.0 19:09
13 483 139 Robin Ruhl 33 Melbourne FL 1:05:18.2 21:02
14 486 406 Heather Macy 30 Melbourne FL 1:10:55.2 22:50
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 101 76 Shannon Chiusano 35 Melbourne FL 25:56.1 8:21
2 174 204 Christena Callahan 38 Indialantic FL 28:48.0 9:17
3 181 96 Eroica Davis 35 Melbourne FL 29:25.6 9:29
4 185 485 Jeanne Sims 35 Melbourne FL 29:28.3 9:30
5 186 413 Jacqueline Mason 38 Melbourne FL 29:41.6 9:34
6 255 414 Jody Palmer 35 Palm Bay FL 33:45.7 10:52
7 259 74 Sabrina Ottman 35 Saint Petersburg FL 34:08.2 11:00
8 265 265 Sarinthree Udchachone 37 Melbourne FL 34:49.5 11:13
9 292 528 Anne-Marie Minda 38 Melbourne FL 37:11.5 11:59
10 307 122 Kawanda Rembert 39 Melbourne FL 38:27.6 12:23
11 409 159 Monica Defelice 35 Palm Bay FL 50:59.0 16:25
12 473 502 Kerri-Ann Brooks 37 Melbourne FL 59:35.6 19:11
13 476 501 Lauren Ellis 35 Florence SC 1:01:05.7 19:40
14 478 195 Robin Run 36 Melbourne FL 1:02:32.8 20:08
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 59 136 Lisa Petrillo 43 Melbourne FL 23:28.0 7:34
2 111 314 Elena Micklow 43 Melbourne FL 26:21.1 8:29
3 151 252 Angie Vitter 40 Melbourne FL 27:31.9 8:52
4 155 602 Kathleen Shoda 42 Satellite Beach FL 27:52.0 8:59
5 156 601 Amber Close 40 Satellite Beach FL 27:52.4 8:59
6 168 138 Natalie Dorfeld 41 Palm Bay FL 28:19.5 9:07
7 312 205 Margaret Adamsheck 41 Merritt Island FL 39:09.8 12:37
8 337 196 Jenn Havery Johnson 41 Melbourne FL 41:06.6 13:14
9 338 574 Erica Knifley 44 West Melbourne FL 41:07.2 13:15
10 346 582 Josephine Resto 44 West Melbourne FL 42:30.2 13:41
11 348 90 Steffanie Brown 42 Merritt Island FL 42:41.9 13:45
12 374 91 Julie Shankle 44 Sebastian FL 46:14.9 14:54
13 395 86 Barbara Iaquinto 40 Palm Bay FL 50:09.1 16:09
14 412 474 Vicki Brandenhoff 43 Norwalk CT 51:35.4 16:37
15 456 302 Edelyn Arandia 43 Viera FL 57:28.2 18:30
16 482 530 Lisa Gill 43 Melbourne FL 1:03:53.1 20:34
17 484 123 Julie Isom 41 Satellite Beach FL 1:08:10.6 21:57
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 113 65 Kia Tavares 46 Satellite Beach FL 26:23.1 8:30
2 244 425 Kathy Rowe 49 Palm Bay FL 33:21.8 10:45
3 249 80 Holly McKnight 46 Malabar FL 33:32.5 10:48
4 295 62 Marcy Rua 45 Melbourne FL 37:23.4 12:03
5 309 529 Robin Barrett 45 Palm Bay FL 38:43.5 12:28
6 317 140 Penny Keator 48 York PA 39:27.1 12:42
7 320 241 Shannon Zuzek 48 Grant FL 39:43.0 12:47
8 322 410 Dana Washington 46 Melbourne FL 39:56.3 12:52
9 330 152 Dory Stingman 46 Melbourne FL 40:37.8 13:05
10 332 153 Diana Williams 47 Melbourne FL 40:42.8 13:07
11 335 417 Deborah Pease 46 Stuart FL 41:04.3 13:14
12 355 61 Barbara Sheridan 49 Pompano Beach FL 43:36.3 14:03
13 360 483 Moona Choi 46 Melbourne FL 44:03.5 14:11
14 390 280 Penny Sincore 49 Melbourne FL 49:35.5 15:58
15 400 421 Chunlan Yeh 46 Palm Bay FL 50:34.4 16:17
16 405 308 Nancy Garmer 49 Melbourne FL 50:44.3 16:20
17 448 194 Amy Meyer 46 Palm Bay FL 56:42.1 18:15
18 451 220 Karen Paniczko 47 Palm Bay FL 56:45.5 18:17
19 460 642 Diane Hejnicki 45 Palm Bay FL 57:44.9 18:36
20 479 306 Leslie Smith 48 Palm Bay FL 1:03:25.9 20:25
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 89 112 Lynn Jaime 51 Indialantic FL 25:21.7 8:10
2 180 589 Darlene Howe 52 Edgewater MD 29:21.0 9:27
3 223 637 Caroline Clark 53 Leighton Buzzard UK 32:08.7 10:21
4 225 98 Gloria Floyd 50 Satellite Beach FL 32:13.2 10:23
5 289 154 Marla Del Rio 51 Melbourne FL 36:52.3 11:53
6 299 198 Jane Clary 52 Palm Bay FL 37:34.6 12:06
7 314 316 Joy Turingan 51 Melbourne FL 39:10.3 12:37
8 315 231 Ulreen Jones 51 Melbourne FL 39:15.5 12:39
9 339 580 Renee Bernhard 54 Melbourne FL 41:08.8 13:15
10 361 533 Anne Roeper 53 Melbourne FL 44:04.8 14:12
11 362 299 Heidi Edwards 50 Palm Bay FL 44:13.4 14:15
12 365 471 Crystal Price 53 Melbourne FL 44:25.0 14:18
13 372 559 Nancy Stanifer 54 Rockledge FL 44:48.7 14:26
14 375 238 Laurene Pruett 50 Melbourne FL 46:15.6 14:54
15 425 158 Melinda Lohr 52 Melbourne FL 52:26.5 16:53
16 443 79 Diane Glassmeyer 53 Melbourne FL 55:42.5 17:56
17 480 305 Kathy Alger 54 Palm Bay FL 1:03:26.9 20:26
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 71 619 Sue Holstein 58 Cocoa Beach FL 24:02.1 7:45
2 99 627 Kathy Bils 55 Indialantic FL 25:52.6 8:20
3 247 132 Donna Cassario 55 Melbourne FL 33:31.2 10:48
4 267 165 Linda Lundstedt 56 Melbourne FL 34:55.2 11:15
5 303 577 Cherie Cook 58 Indian Harbour Beach FL 38:01.6 12:15
6 350 271 Sara Griffin 58 Cocoa Beach FL 42:55.7 13:50
7 367 452 Vicky Knerly 55 Palm Bay FL 44:35.6 14:22
8 417 419 Kelly Hurley 56 Malabar FL 51:47.7 16:41
9 423 239 Mary Barker 56 Melbourne FL 52:21.4 16:52
10 447 403 Semen Koksal 55 Melbourne FL 56:15.6 18:07
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 342 269 Lisa Farrall 63 Melbourne Beach FL 41:57.9 13:31
2 378 200 Linda Pfister 61 Palm Bay FL 47:04.8 15:10
3 379 575 Melissa Woodford 61 Melbourne FL 47:09.4 15:11
4 449 261 Mary Cromer 63 Sebastian FL 56:45.0 18:16
5 465 458 Diane Zimmer 64 Melbourne FL 59:06.2 19:02
6 466 197 Susan Popelka 64 Melbourne FL 59:06.4 19:02
7 485 405 Patti Macy 64 Melbourne FL 1:10:53.2 22:49
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 304 319 Joan Judson 65 Barefoot Bay FL 38:03.3 12:15
2 397 100 Lisa Anderson 69 Melbourne FL 50:16.8 16:12
3 422 377 Ann Sepri 68 Melbourne Beach FL 52:21.0 16:51
4 477 297 Linda Khan 66 Palm Bay FL 1:02:25.6 20:06
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 410 99 Tracy Bacon 72 Melbourne FL 51:04.6 16:27
2 454 454 Marge Dufault 74 Palm Bay FL 57:23.0 18:29
3 475 262 Diane Newman 73 West Melbourne FL 1:00:54.1 19:37
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 75 - 79

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


FEMALE AGE GROUP: 80 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace