CELEBRATON MARATHON & HALF MARATHON
Celebration, Florida
Sunday, January 31, 2016
Race Director: Ken Zambito
Timing & Results: Running Zone Race Management, Inc
www.runningzone.com
Results Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 1 344 Jonathan Mederos 30 South Miami FL 2:56:27 6:45
2 2 103 Jesse Cookson 36 Lakeland FL 2:58:59 6:50
3 3 234 Jonathan Howse 40 West Melbourne FL 3:00:33 6:54
Race Name

Race Name


MALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 5 406 David Pokorny 48 Kirkwood MO 3:04:04 7:02
Race Name

Race Name


AGE-GROUP RESULTS

Race Name

MALE AGE GROUP: 01 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 15 438 Jestyn Roberts 17 Jennings FL 3:14:58 7:27
2 386 9 Haskell Anderson 16 Davenport FL 5:24:28 12:24
3 434 220 Ethan Hipps 17 Casselberry FL 5:54:43 13:33
Race Name

MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 163 511 Austin Todd 21 Vero Beach FL 3:59:26 9:09
2 205 46 Cory Braddy 22 Fort Lauderdale FL 4:12:25 9:39
Race Name

MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 6 289 Michael Kuo 26 Winter Garden FL 3:04:13 7:02
2 14 216 Travis Hennager 25 Kissimmee FL 3:14:34 7:26
3 98 518 Jordan Trump 28 Decater IL 3:44:53 8:35
4 227 271 Jared Keyes 25 Altamonte Springs FL 4:20:47 9:58
5 236 469 Sean Simmons 29 Fort Myers FL 4:23:59 10:05
6 285 343 Ethan Mcnaughton 28 Mount Joy PA 4:39:54 10:41
7 372 15 Matt Baker 29 Lutz FL 5:11:01 11:53
Race Name

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 4 235 Joshua Prevatt 31 Lithia FL 3:02:46 6:59
2 9 527 Christian Van Der Genugten 34 Riverview FL 3:08:12 7:11
3 10 135 Matthew Downs 33 New Hartford NY 3:08:43 7:13
4 17 482 Marcus Sobering 32 Winter Park FL 3:17:03 7:32
5 27 276 Patrick King 32 St Petersburg FL 3:22:40 7:45
6 48 452 Tim Schmitt 33 Livonia MI 3:29:15 8:00
7 105 304 Vincent Lombardi 34 Burbank CA 3:47:01 8:40
8 123 326 Chris Martin 30 Saint Petersburg FL 3:52:30 8:53
9 124 193 Michael Hacker 31 Valrico FL 3:52:30 8:53
10 142 17 Cesar Balbuena 32 Haines City FL 3:55:44 9:00
11 144 306 Ed Lotoczky 34 Celebration FL 3:56:02 9:01
12 197 219 Chris Hill 33 Titusville FL 4:09:28 9:32
13 255 303 Nicholas Linscott 34 St Cloud FL 4:30:45 10:21
14 275 59 Robert Burke 34 Ocoee FL 4:36:59 10:35
15 286 196 Drew Hamilton 32 Orlando FL 4:40:19 10:42
16 353 97 Jason Coleman 31 Riverview FL 5:01:25 11:31
17 409 65 Thaddeus Callahan 34 Titusville FL 5:42:22 13:05
18 431 408 Kevin Porter 34 Cape Coral FL 5:53:12 13:29
19 471 295 Brian Lawson 32 Palm Bay FL 6:56:22 15:54
Race Name

MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 7 294 Michael Lavelle 38 Rochester Hills MI 3:04:28 7:03
2 13 351 Dave Milleman 38 Seffner FL 3:13:16 7:23
3 21 551 Chris Wawrousek 35 Somerville MA 3:20:18 7:39
4 22 29 Rainer Bendzinski 36 Kissimmee FL 3:20:49 7:40
5 23 187 Matt Gray 38 Zephryhills FL 3:21:30 7:42
6 29 353 John Miller 38 Davenport FL 3:23:59 7:48
7 33 209 Brian Hearn 39 Orlando FL 3:25:39 7:51
8 34 195 Garren Hamby 36 Minnetrista MN 3:25:40 7:51
9 40 91 Brett Clark 36 Lake Mary FL 3:27:27 7:56
10 46 499 Shawn Szydlik 35 Orlando FL 3:29:05 7:59
11 55 198 Kevin Hanna 38 Orlando FL 3:32:21 8:07
12 58 117 Miguel De Arcos 37 Winter Park FL 3:33:01 8:08
13 59 204 Jonah Hartman 39 Tampa FL 3:33:05 8:08
14 65 87 Bruce Choi 39 Jacksonville FL 3:34:25 8:11
15 71 546 Yanbin Wang 37 Winter Springs FL 3:36:24 8:16
16 95 214 Lucas Henderson 37 Orlando FL 3:43:22 8:32
17 118 585 Steven Saleh 38 Orlando FL 3:51:00 8:49
18 120 282 Shawn Koo 35 Lakeland FL 3:51:33 8:51
19 126 28 Eugene Belleza 39 Bridgeton MO 3:52:39 8:53
20 145 58 Nate Buikema 39 Plant City FL 3:56:03 9:01
21 148 462 Jared Selph 35 Lakeland FL 3:56:24 9:02
22 149 355 John Misdary 37 Tampa FL 3:56:27 9:02
23 233 206 Charles Haun 39 Orlando FL 4:23:08 10:03
24 241 156 Graham Fleener 37 Maitland FL 4:25:25 10:08
25 257 66 Kenny Callaway 39 Kissimmee FL 4:31:12 10:22
26 258 36 Tim Billingsley 35 Fort Myers FL 4:31:54 10:23
27 260 218 Danny Hernandez 35 Longwood FL 4:32:11 10:24
28 265 337 Jason Mccollum 38 Lakeland FL 4:33:57 10:28
29 272 84 Jeremy Cheek 35 Trinity FL 4:36:27 10:34
30 282 100 John Colwell 37 Windermere FL 4:39:20 10:40
31 287 261 Juan Juncos 38 Orlando FL 4:40:31 10:43
32 288 396 Jason Pavlak 35 Sanford FL 4:40:46 10:43
33 294 14 Lee Ayala 38 Kissimmee FL 4:42:59 10:49
34 296 243 Barry Hyman 39 Orlando FL 4:43:34 10:50
35 297 383 Andrew Olson 37 Wesley Chapel FL 4:43:45 10:50
36 304 41 Adam Bolli 35 Fort Stewart GA 4:47:47 11:00
37 318 280 Clayton Knapp 36 Oviedo FL 4:52:02 11:09
38 322 569 Jonathan Winfree 38 Winter Haven FL 4:53:37 11:13
39 324 155 Corey Flannagan 37 Pittsburgh PA 4:54:33 11:15
40 335 486 David Souders 38 Winter Park FL 4:57:26 11:22
41 343 564 Randy Willis 38 Lakeland FL 4:58:12 11:23
42 348 171 Jethro Art Gatdula 38 Orlando FL 4:59:06 11:25
43 375 478 Jordan Smith 39 Lake Mary FL 5:12:34 11:56
44 376 545 Kurtis Walton 35 York 5:13:07 11:58
45 377 201 Noel Harkin 37 Limavady DE 5:14:26 12:01
46 404 106 Jacob Cossairt 38 Oviedo FL 5:38:04 12:55
47 430 434 Francis Rivera 39 Deltona FL 5:52:13 13:27
Race Name

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 8 52 Darrin Bright 44 New Albany OH 3:05:28 7:05
2 16 321 Matthew Mancuso 44 Riverview FL 3:15:29 7:28
3 44 278 Daniel Kirk 40 Indialantic FL 3:28:49 7:59
4 51 143 Jean-Paul Antona 43 Clearwater FL 3:30:10 8:02
5 74 190 Mike Grogan 44 Deland FL 3:38:53 8:22
6 75 400 Oscar Pena 43 Land Olakes FL 3:39:02 8:22
7 84 108 Dexter Costin 44 Ocoee FL 3:40:20 8:25
8 102 83 Jay Chancellor 44 Wesley Chapel FL 3:45:43 8:37
9 109 424 Erik Riccardi 41 Altamonte Springs FL 3:49:07 8:45
10 130 316 Rodolfo Maduro 40 New Port Richey FL 3:53:25 8:55
11 134 47 Bob Bradley 40 Odessa FL 3:53:58 8:56
12 159 124 Brian Demeulenaere 42 St Cloud FL 3:58:33 9:07
13 165 480 James Snook 44 Lake Mary FL 3:59:37 9:09
14 185 122 Richard Dellinger 41 Orlando FL 4:06:27 9:25
15 199 182 Ted Gordillo 41 Orlando FL 4:09:37 9:32
16 212 120 Michael Dellapia 43 Orlando FL 4:15:00 9:44
17 240 8 Juan Allodi 43 Orlando FL 4:25:04 10:08
18 261 405 Chad Plothow 44 Orlando FL 4:33:22 10:26
19 311 54 Brock Brinkerhoff 43 Orlando FL 4:49:17 11:03
20 319 145 Stephen Ericson 41 Orlando FL 4:52:14 11:10
21 326 249 Michael Jacob 41 Winter Garden FL 4:55:51 11:18
22 338 51 Christopher Brickner 41 Saint Petersburg FL 4:58:02 11:23
23 349 45 Shayne Boyer 42 Deland FL 4:59:16 11:26
24 361 403 Jonathan Pike 41 Lakeland FL 5:04:42 11:38
25 371 378 Anthony Obianagha 44 Tampa FL 5:10:33 11:52
26 378 587 Trent Morrow 42 Columbia SC 5:18:24 12:10
27 383 558 Brian White 42 Orlando FL 5:24:02 12:23
28 397 127 Adam Dimuzio 41 Lithia FL 5:33:51 12:45
29 421 488 Jason Stack 40 Wesley Chapel FL 5:48:37 13:19
Race Name

MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 11 371 Yusheng Ni 45 Beijing BE 3:09:46 7:15
2 12 547 Thomas Waniewski 45 Darien CT 3:11:39 7:19
3 18 483 Thomas Sokolewicz 48 Valrico FL 3:19:49 7:38
4 25 346 Andres Mendizabal 45 Quito PI 3:22:23 7:44
5 31 557 Ted Westerheide 49 Tampa FL 3:24:18 7:48
6 32 467 Ryan Shrum 48 East Ridge TN 3:24:27 7:49
7 35 89 Michael Chrzanowski 48 Peachtree City GA 3:25:42 7:52
8 36 163 Morten Frederiksen 49 Wesley Chapel FL 3:25:59 7:52
9 41 345 Ariel Meller 46 Lo Barnechea CL 3:28:07 7:57
10 68 401 Johnny Pettygrue 49 Tampa FL 3:35:17 8:13
11 77 501 Frederic Tardif 47 Mercier QC 3:39:24 8:23
12 78 53 Adam Bright, Md 49 Sarasota FL 3:39:32 8:23
13 82 283 Chris Korta 48 Tallahassee FL 3:39:57 8:24
14 83 366 David Nass 47 Chappaqua NY 3:40:13 8:25
15 100 129 Donald Dobbs 45 Port Charlotte FL 3:45:09 8:36
16 101 524 Jay Ulloa 49 New Smyrna Beach FL 3:45:28 8:37
17 107 322 Shane Marcus 46 Orlando FL 3:47:57 8:43
18 127 191 Axel Gudnason 45 Celebration FL 3:52:48 8:54
19 128 417 Rajeshwar Ramaka 45 Odessa FL 3:52:49 8:54
20 132 210 Robert Heinz 48 Land O Lakes FL 3:53:51 8:56
21 135 279 Daniel Kirk 49 Saint Cloud FL 3:54:26 8:57
22 147 360 Kevin Murphy 45 St. Petersburg FL 3:56:15 9:01
23 156 71 Oscar Ernesto Carrasquilla 45 Pa PA 3:57:14 9:04
24 184 402 Craig Pike 47 Paradise NL 4:06:16 9:24
25 191 55 Mitch Brouwer 46 Hudsonville MI 4:07:28 9:27
26 192 197 David Hand 46 Orlando FL 4:07:38 9:28
27 194 50 Joseph Briatico 49 Lake Mary FL 4:08:07 9:29
28 203 523 Alan Turney 47 Auburndale FL 4:11:23 9:36
29 206 457 Robert Schulz 49 Palmetto FL 4:12:32 9:39
30 215 552 Darrin Way 49 Lisbon CT 4:16:54 9:49
31 222 451 Bob Scherzinger 49 Orlando FL 4:19:14 9:54
32 228 116 Bob Darrow 49 Longwood FL 4:22:00 10:00
33 230 239 Patrick Huston 47 Tampa FL 4:22:54 10:03
34 244 170 John Gartland 48 New Port Richey FL 4:27:13 10:12
35 256 330 Steve Mason 45 Kissimmee FL 4:30:45 10:21
36 270 286 Paul Kralovanec 46 Tampa FL 4:34:47 10:30
37 274 536 Cesar Villanueva 47 Orlando FL 4:36:51 10:34
38 276 375 Kevin Noonan 48 Altamonte Springs FL 4:37:13 10:35
39 284 560 Randy Wiemer 47 New Port Richey FL 4:39:48 10:41
40 295 245 Michael Imler 45 Winter Garden FL 4:43:33 10:50
41 315 364 Ramamoorthy Nagasubramanian 48 Oviedo FL 4:50:38 11:06
42 327 429 John Riordan 47 Winter Park FL 4:56:17 11:19
43 332 169 Bob Garick 49 Oviedo FL 4:57:11 11:21
44 346 319 Rachid Mahdi 48 Davenport FL 4:58:44 11:25
45 356 356 David Monroe 48 Orlando FL 5:02:19 11:33
46 357 433 Carlos Rivera 49 Orlando FL 5:02:27 11:33
47 359 384 Brian Olson 49 Alpharetta GA 5:04:26 11:38
48 419 227 Scott Holtzman 47 Riverview FL 5:48:10 13:18
49 422 449 Robert Scallions 49 Auburndale FL 5:49:06 13:20
50 435 418 Rick Receveur 47 Tampa FL 5:56:11 13:36
51 460 494 Thomas Stull 45 Vero Beach FL 6:29:14 14:52
52 465 576 Stanley Zaslau 49 Pittsburgh PA 6:40:11 15:17
Race Name

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 19 5 Ivar Adolfsson 53 Reykjavik IC 3:20:10 7:39
2 26 414 Michael Quigley 51 Lake Placid FL 3:22:38 7:45
3 28 268 Warren Kerper 53 Lexington MA 3:22:56 7:45
4 49 292 John Lane 52 Orlando FL 3:29:16 8:00
5 56 211 Brian Heipp 50 Lakeland FL 3:32:32 8:07
6 90 92 Donald Clark 53 Ronks PA 3:41:21 8:27
7 113 166 Edward Ganley 53 Clermont FL 3:50:05 8:47
8 116 369 Eddie Nesmith 50 Winter Haven FL 3:50:38 8:49
9 121 556 James Wells 52 Kissimmee FL 3:52:12 8:52
10 136 526 Marcos Valim 54 Winter Haven FL 3:54:27 8:57
11 155 237 Oscar Huerfano 52 Kissimmee FL 3:57:13 9:04
12 160 110 Larry Coughlin 52 Orlando FL 3:59:17 9:08
13 162 512 Dan Todd 53 Vero Beach FL 3:59:25 9:09
14 166 96 Rick Cohn 51 Maitland FL 3:59:41 9:09
15 171 575 Colon Zamora 51 Doral FL 4:02:54 9:17
16 177 136 Edward Dullmeyer 51 Winter Park FL 4:04:25 9:20
17 280 439 Rookie Robertson 53 Conshohocken PA 4:38:56 10:39
18 302 492 Richard Stonehouse 51 Celebration FL 4:46:15 10:56
19 337 532 William Vanderzyl 53 Kissimmee FL 4:57:50 11:23
20 358 238 Rex Hunter 54 Gotha FL 5:04:06 11:37
21 363 437 Bruce Roberman 53 Brandon FL 5:05:18 11:40
22 379 184 William Gorman 52 Punta Gorda FL 5:19:34 12:12
23 443 188 Jamie Green 54 Castle Rock CO 6:07:28 14:02
24 445 123 Maximillian Delo 53 Fredericksburg VA 6:09:25 14:06
Race Name

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 24 21 Bryan Baroffio 57 Grand Junction CO 3:22:09 7:43
2 85 436 Ron Robards 59 Tampa FL 3:40:24 8:25
3 88 298 Warren Lee 55 Lutz FL 3:41:00 8:27
4 89 538 Dwight Volz 57 Reunion FL 3:41:00 8:27
5 111 144 David Entler 55 Clermont FL 3:49:46 8:47
6 129 497 Mike Sweeney 59 Orlando FL 3:53:08 8:54
7 133 416 Paul Rahill 59 Maitland FL 3:53:51 8:56
8 137 409 Michael Poskanzer 55 Orlando FL 3:54:40 8:58
9 140 162 Rod Fraser 59 Mooretown ON 3:54:46 8:58
10 170 520 Tom Tschopp 55 Winter Park FL 4:00:53 9:12
11 175 376 Frank Norris 59 Melbourne FL 4:03:51 9:19
12 196 432 Saul Rivas 59 Kissimmee FL 4:08:42 9:30
13 204 367 Steve Neibergall 55 Gilbert AZ 4:12:01 9:38
14 211 68 Jeff Carfagno 57 Little Rock AR 4:14:33 9:43
15 217 141 James Elmer 59 Cape Canaveral FL 4:17:42 9:51
16 271 151 Perry Feyk 59 Palm Beach Gardens FL 4:36:09 10:33
17 299 567 Robert Winfield 58 Miami Lakes FL 4:44:36 10:52
18 301 308 Rich Lovette 58 Lake Mary FL 4:45:16 10:54
19 306 72 Paul Carringer 57 Columbus OH 4:48:37 11:01
20 312 217 Robert Hered 59 Orlando FL 4:49:36 11:04
21 364 395 Vern Patterson 56 Solon OH 5:06:53 11:43
22 365 459 Mike Schwartz 56 Palm Harbor FL 5:07:52 11:46
23 406 427 Paul Riley 56 Longwood FL 5:39:17 12:57
24 413 213 Mark Hendelson 58 Lake Mary FM 5:46:18 13:14
25 428 4 Robert Ackerson 58 Melbourne FL 5:51:44 13:26
26 448 257 Kim Jones 57 Ruskin FL 6:14:36 14:18
27 456 419 Don Reilly 58 Colorado Springs CO 6:22:25 14:36
Race Name

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 39 329 George Mason 60 Orlando FL 3:26:55 7:54
2 43 148 Sal Farino 60 Cape Canaveral FL 3:28:41 7:58
3 67 107 William Costello 61 Deland FL 3:35:13 8:13
4 112 11 David Arena 61 Celebration FL 3:49:46 8:47
5 117 168 David Garfield 60 Jupiter FL 3:50:58 8:49
6 150 179 Michael Goodoien 62 Hugo MN 3:56:40 9:02
7 179 336 James Mccan 63 Apopka FL 4:04:47 9:21
8 183 489 Ken Steckert 60 Auburndale FL 4:06:10 9:24
9 187 444 Ron Roppelt 64 Celebration FL 4:06:34 9:25
10 190 572 Edward Wood 61 Maitland FL 4:07:19 9:27
11 223 553 Joe Weber 61 Evansville IN 4:19:16 9:54
12 237 362 Terry Murphy 61 Atlanta GA 4:24:39 10:07
13 246 3 David Ackerman 60 Montgomery NY 4:27:45 10:14
14 252 94 Jimmy Clawson 61 Brooksville FL 4:29:52 10:19
15 269 443 Rafael Rohena 63 Houston TX 4:34:18 10:29
16 291 16 Robin Baker 63 Winter Haven FL 4:41:28 10:45
17 325 25 Karl Wolfgang Baumgarten 63 Weyhe DE 4:54:44 11:15
18 354 259 Herbert Jourdan 61 Ocala FL 5:01:32 11:31
19 384 6 Hossein Albekord 61 Winter Park FL 5:24:07 12:23
20 401 42 Gerald Boop 61 Apopka FL 5:34:54 12:47
21 410 255 Ken Johnson 63 Omaha NE 5:45:02 13:11
22 438 358 Dennis Morman 64 Maitland FL 5:59:24 13:44
23 449 380 Jim O'Donnell 61 Sarasota FL 6:16:51 14:23
Race Name

MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 92 109 Bill Cotter 65 Gilford NH 3:41:27 8:28
2 180 297 David Leahy 69 Miami FL 4:04:55 9:21
3 226 473 Kenneth Sirois 68 Knoxville TN 4:20:32 9:57
4 334 189 Kenneth Greenwell 67 Winter Haven FL 4:57:16 11:21
5 387 317 Tim Mahaffey 68 The Villages FL 5:24:35 12:24
6 398 302 Abraham Lim 66 Avon Park FL 5:34:14 12:46
7 469 67 Charles Cangialosi 68 Leesburg FL 6:44:29 15:27
Race Name

MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 264 404 Mark Pitts 72 Indianapolis IN 4:33:34 10:27
2 380 85 Seng Mon Chin 70 Montreal QC 5:19:36 12:12
3 394 32 Gary Berquist 70 Burnsville MN 5:29:40 12:35
4 452 562 Giles Williams 71 Oviedo FL 6:17:38 14:25
5 453 309 Lamarr Lowe 70 St Cloud FL 6:19:18 14:29
6 466 471 Jim Simpson 74 Huntington Beach CA 6:40:22 15:17
Race Name

MALE AGE GROUP: 75 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 423 528 Chuck Van Duzee 78 Bradenton FL 5:49:13 13:20
2 451 224 Harry Hoffman Jr 75 Stuart FL 6:17:37 14:25
3 480 119 Eugene Defronzo 80 Chesire CT 8:24:17 19:15
Race Name


OVERALL FEMALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 20 236 Maddy Hribar 31 Newburyport MA 3:20:21 7:39
2 31 241 Julie Huyett 40 Clermont FL 3:24:29 7:49
3 37 293 Darcey Lapointe 38 Lutz FL 3:26:15 7:53
Race Name

Race Name


FEMALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 45 221 Kirsten Hite 45 Polk City FL 3:28:54 7:59
Race Name

Race Name


AGE-GROUP RESULTS

Race Name

FEMALE AGE GROUP: 01 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 229 1813 Briar-Rose Honeywill-Sykes 10 Celebration FL 4:22:38 10:02
2 468 288 Katharina Khn 18 Celebration FL 6:42:05 15:21
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 64 534 Kacie Vargo 24 Orlando FL 3:33:53 8:10
2 164 519 Kendall Trump 24 Orlando FL 3:59:31 9:09
3 307 63 Kelsey Butler 24 Orlando FL 4:48:44 11:02
4 391 385 Shelby Olson 24 Winter Park FL 5:25:29 12:26
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 115 450 Kate Schalter 28 Lakeland FL 3:50:36 8:49
2 161 509 Allison Thurn 25 Vero Beach FL 3:59:25 9:09
3 182 1 Christie Abbott 29 Mount Dora FL 4:06:01 9:24
4 209 441 Giovana Rodriguez 29 Orlando FL 4:14:07 9:42
5 249 533 Jill Varady 28 Davenport FL 4:29:06 10:17
6 267 260 Melissa Joye 25 Lake City FL 4:34:14 10:28
7 273 186 Katherine Graf 26 Tampa FL 4:36:29 10:34
8 283 507 Amy Thomas 25 Watertown MA 4:39:40 10:41
9 298 407 Rebecca Pollino 27 Ebensburg PA 4:44:08 10:51
10 310 530 Janine Vance 28 Orlando FL 4:49:17 11:03
11 340 130 Faith Doles 29 Winter Garden FL 4:58:05 11:23
12 368 374 Danellie Noffsinger 26 Henderson KY 5:09:55 11:50
13 374 515 Haslel Toruno 26 Altamonte Springs FL 5:11:48 11:55
14 396 580 Elizabeth Abitante 29 Orlando FL 5:32:54 12:43
15 446 26 Stefani Belarmino 28 Glen Allen VA 6:09:25 14:06
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 50 391 Cassandra Palmer 33 Atlanta GA 3:30:01 8:01
2 53 479 Loni Smith 34 Lakeland FL 3:31:25 8:05
3 54 223 Michelle Hoffert 33 Lakeland FL 3:32:20 8:07
4 57 164 Cydne Fuller 34 Plantation FL 3:32:49 8:08
5 60 118 Allison Decort 34 Tampa FL 3:33:07 8:09
6 61 399 Sarah Pegram 31 Lake Mary FL 3:33:11 8:09
7 73 140 Kim Ellis 34 Port Saint Lucie FL 3:37:37 8:19
8 94 481 Cheryl Sobering 31 Winter Park FL 3:42:31 8:30
9 119 277 Valerie King 31 Saint Petersburg FL 3:51:13 8:50
10 138 194 Rebecca Hacker 31 Valrico FL 3:54:40 8:58
11 151 152 Jaime Filipek 30 Pittsburgh PA 3:56:42 9:03
12 152 476 Erin Slicer 34 Deland FL 3:57:00 9:03
13 167 535 Lindsey Vera 34 Winter Haven FL 4:00:12 9:11
14 207 485 Melissa Soto 32 Orlando FL 4:13:03 9:40
15 214 394 Stephanie Parks 31 Valrico FL 4:15:45 9:46
16 231 571 Emily Woesthoff 32 Celebration FL 4:23:00 10:03
17 239 77 Megan Cassidy 34 Kissimmee FL 4:24:54 10:07
18 248 177 Jacquelyn Golden 32 South Abington Township PA 4:28:42 10:16
19 278 464 Amanda Seymour 31 Trinity FL 4:38:41 10:39
20 321 161 Allyson Foss 33 Orlando FL 4:52:47 11:11
21 323 522 Morgan Turner 33 Celebration FL 4:53:57 11:14
22 345 453 Sarah Schneider 31 Lake City FL 4:58:26 11:24
23 351 175 Christie Gierke 32 Orlando FL 4:59:32 11:26
24 382 372 Nushin Niroumand 31 Ruskin FL 5:23:41 12:22
25 393 339 Karen Mcgrath 33 Orlando FL 5:27:34 12:31
26 450 112 Stephanie Crosby 33 Apopka FL 6:17:14 14:24
27 472 296 Jennifer Lawson 33 Palm Bay FL 6:56:23 15:54
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 38 505 Michelle Thames 38 Tampa FL 3:26:15 7:53
2 42 413 Grechen Pruett 39 Lake Placid FL 3:28:33 7:58
3 47 212 Theresa Helsel 39 Orlando FL 3:29:13 8:00
4 52 311 Emma Luetgert 37 Ocala FL 3:31:23 8:05
5 69 269 Julie Kersey 38 Deland FL 3:35:44 8:15
6 72 207 Edna Havlin 39 Akron OH 3:37:05 8:18
7 103 334 Meg Mazzola 35 Exeter NH 3:45:53 8:38
8 106 281 Lisa Kolda 37 Sioux Falls SD 3:47:18 8:41
9 131 102 Katy Cook 36 Lake Mary FL 3:53:45 8:56
10 139 301 Jane Letterhos 37 Huron OH 3:54:46 8:58
11 153 502 Nikolitsa Taylor 37 Deland FL 3:57:12 9:04
12 157 320 Erica Mailler-Savage 37 Winter Park FL 3:57:25 9:04
13 168 466 Monica Showers 35 Grand Island FL 4:00:51 9:12
14 195 397 Angela Pawlak 35 Olympia WA 4:08:30 9:30
15 198 377 Terina Nusinov 35 Oviedo FL 4:09:35 9:32
16 200 335 Amy Mccallum 38 Macon GA 4:10:21 9:34
17 213 56 Jacqueline Brown 35 Melbourne FL 4:15:45 9:46
18 216 165 Rachel Gandee 39 New Port Richey FL 4:17:39 9:51
19 219 313 Trevor Maclaren 39 Winter Springs FL 4:18:18 9:52
20 225 412 Gina Priolo 39 Saint Petersburg FL 4:20:01 9:56
21 235 226 Kimberly Hollifield-Smith 36 Morehead City NC 4:23:35 10:04
22 263 242 Amanda Hyman 35 Orlando FL 4:33:32 10:27
23 293 273 Gillian Kieft 37 Lake Wales FL 4:41:35 10:45
24 305 463 Kelly Semenko 38 Melbourne FL 4:48:27 11:01
25 309 114 Constance Cruz 38 Kissimmee FL 4:49:08 11:03
26 314 368 Kristin Nelson 36 Mulberry FL 4:50:09 11:05
27 317 101 Ellen Comeaux 37 Alpharetta GA 4:51:31 11:08
28 341 233 Andrea Howell 35 Windermere FL 4:58:05 11:23
29 350 200 Mary Hardrick 36 Lake Mary FL 4:59:29 11:26
30 366 27 Gabrielle Bell 38 Orlando FL 5:08:50 11:48
31 369 305 Priscilla Long 36 Winter Garden FL 5:10:26 11:51
32 373 284 Susanne Korta 39 Tallahassee FL 5:11:27 11:54
33 385 559 Liz White 36 Melbourne FL 5:24:18 12:23
34 388 86 Brandi Choi 36 Jacksonville FM 5:24:38 12:24
35 400 228 Amanda Homann 36 Winter Haven FL 5:34:27 12:46
36 402 421 Michelle Reuter 36 Orlando FL 5:35:16 12:48
37 426 570 Renee Wing 36 Troy NY 5:51:28 13:25
38 433 357 Natalie Moore 36 New Port Richey FL 5:54:15 13:32
39 436 79 Carla Cervantes 39 Tampa FL 5:56:12 13:36
40 437 157 Joanna Flower 36 New Port Richey FL 5:57:40 13:40
41 444 62 Angel Butler 36 Winter Garden FL 6:08:02 14:03
42 459 446 Jessica Sakas 35 Bradenton FL 6:26:57 14:47
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 66 387 Kathy O'Neal 42 Plant City FL 3:34:56 8:13
2 70 70 Tamara Carlson-Jones 40 Deland FL 3:35:48 8:15
3 76 13 Angie Ave 43 Orlando FL 3:39:16 8:23
4 79 203 Holly Hartman 41 Tampa FL 3:39:32 8:23
5 86 537 Tina Villella 40 Ocala AP 3:40:38 8:26
6 87 431 Margie Ritchey 43 Windermere FL 3:40:57 8:26
7 96 80 Christina Chabrier 43 Wesley Chapel FL 3:44:16 8:34
8 99 542 Melaina Wallace 41 Celebration FL 3:45:06 8:36
9 125 222 Melissa Hodges 42 Deland FL 3:52:30 8:53
10 143 44 Tara Ann Bouzianis 40 Orlando FL 3:56:00 9:01
11 146 447 Erika Sanclemente 41 Orlando FL 3:56:03 9:01
12 169 30 Gretchen Bennett 44 Oviedo FL 4:00:53 9:12
13 176 48 Jackie Bradley 40 Odessa FL 4:03:51 9:19
14 178 550 Kate Watts 43 Orlando FL 4:04:30 9:20
15 181 312 Amanda Lyons 41 Lexington SC 4:05:41 9:23
16 193 310 Wendi Lowrimore 40 Macon GA 4:08:04 9:29
17 210 349 Marsha Michael 40 Apopka FL 4:14:22 9:43
18 243 584 Carrie Roeder 41 Gotha FL 4:26:39 10:11
19 245 583 Edith Davis 42 Winter Haven FL 4:27:43 10:14
20 247 338 Shellie Mcconnell 43 Apopka FL 4:28:14 10:15
21 253 208 Kellie Hawk 43 Wesley Chapel FL 4:29:56 10:19
22 259 327 Angemir Martinez 42 Orlando FL 4:32:02 10:23
23 281 232 Nicole Howe 40 Maryville TN 4:39:00 10:39
24 290 31 Trudy Benton 43 Avon Park FL 4:41:23 10:45
25 292 251 Katie Jasnieski 40 Laporte IN 4:41:35 10:45
26 303 513 Laura Tolen 40 Oviedo FL 4:46:21 10:56
27 313 352 Tracy Milleman 42 Seffner FL 4:49:56 11:04
28 328 544 Jennifer Walsh 42 Orlando FL 4:56:21 11:19
29 330 354 Tanya Miller 42 Winter Springs FL 4:57:09 11:21
30 333 543 Rosie Wallace 42 Orlando FL 4:57:16 11:21
31 336 81 Kellie Chambers 42 Orlando FL 4:57:34 11:22
32 355 566 Kristina Wilson 41 Lakeland FL 5:01:59 11:32
33 370 90 April Ciarlone 43 Ocoee FL 5:10:27 11:51
34 399 69 Lori Carfagno 42 Little Rock AR 5:34:26 12:46
35 407 274 Angie King 44 Apopka FL 5:39:59 12:59
36 408 422 Amy Reynolds 42 Sanford FL 5:40:51 13:01
37 420 256 Vivian Johnson 41 Wesley Chapel FL 5:48:37 13:19
38 432 347 Rita Mendoza 42 Riverview FL 5:54:14 13:32
39 455 20 Rebecca Barnhurst 42 Ooltewah TN 6:21:50 14:35
40 463 381 Lynn Johnson 43 Lakeland FL 6:36:56 15:09
41 464 98 Lawanda Coleman 44 Grand Island FL 6:37:31 15:11
42 476 275 Lynn King 40 Lakeland FL 7:10:57 16:27
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 91 500 Michele Tanski 47 Windermere FL 3:41:21 8:27
2 108 39 Gina Bolen 47 Peachtree City GA 3:48:39 8:44
3 110 38 Shannon Blaes 46 Belleville IL 3:49:45 8:47
4 114 503 Rebecca Teres 48 Deland FL 3:50:24 8:48
5 122 525 Donna Utakis 47 Amherst MA 3:52:18 8:52
6 141 115 Brooke Curran 47 Alexandria VA 3:55:12 8:59
7 158 440 Nubia Rodridguez 48 Kissimmee FL 3:58:12 9:06
8 172 586 Kay Renshaw 47 Bradenton FL 4:03:03 9:17
9 173 386 Shirley Olson 45 Deleon Springs FL 4:03:14 9:17
10 174 146 Tracey Ewald 46 Winter Park FL 4:03:24 9:18
11 186 121 Alisa Dellinger 45 Orlando FL 4:06:28 9:25
12 189 18 Christina Ballesteros 45 Orlando FL 4:07:12 9:27
13 201 363 Vicki Musselman 45 Avon Park FL 4:11:14 9:36
14 218 496 Leah Swarts 46 Bradenton FL 4:18:17 9:52
15 220 231 Michele Howard 49 Odessa FL 4:18:51 9:53
16 224 506 Alisa Thomas 45 Dayton OH 4:19:36 9:55
17 232 225 Kathleen Hoke 49 Cockeysville MD 4:23:03 10:03
18 234 314 Char Macneill 48 Moncton NB 4:23:18 10:03
19 238 113 Stacy Crouse 49 Ponder TX 4:24:43 10:07
20 250 430 Lisa Rippe 49 Edina MN 4:29:16 10:17
21 251 7 Angela Allen 47 Orlando FL 4:29:22 10:17
22 266 348 Rebecca Merritt 49 New Smyrna Beach FL 4:33:58 10:28
23 279 577 Kerri Ginel 46 Orlando FL 4:38:55 10:39
24 289 12 Kristin Arisman 46 Lake Mary FL 4:41:00 10:44
25 300 178 Ana Marcia Gomes 46 Campo Grande 4:44:37 10:52
26 308 138 Brenda Echevarria 47 Kissimmee FL 4:48:49 11:02
27 320 491 Marlene Stone 45 Altamonte Springs FL 4:52:47 11:11
28 339 267 Amy Kentner 45 Wapakoneta OH 4:58:03 11:23
29 342 472 Debbie Siniawski 48 Lakeland FL 4:58:11 11:23
30 347 24 Shannon Battoe 45 Winter Park FL 4:58:59 11:25
31 362 229 Shari Hopwood 45 Winter Park FL 5:05:09 11:39
32 403 548 Susan Wannemacher 45 St. Petersburg FL 5:35:37 12:49
33 416 454 Michelle Scholet 46 New Port Richey FL 5:47:14 13:16
34 418 465 Stacey Shook 47 Tampa FL 5:47:59 13:17
35 470 428 Meera Riner 47 Auburndale FL 6:47:49 15:34
36 473 19 Christine Barnett 49 Oviedo FL 7:04:32 16:13
37 477 490 Debbie Stevens 48 Memphis TN 7:14:29 16:35
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 62 508 Jeannette Thomas 51 Rockledge FL 3:33:26 8:09
2 81 578 Jean Schalk 51 Lakeland FL 3:39:46 8:24
3 93 263 Patricia Junqueira 53 Tampa FL 3:41:52 8:29
4 97 173 Ellen Gerth 54 Lutz FL 3:44:41 8:35
5 104 290 Que Lambert 50 Tampa FL 3:46:54 8:40
6 188 455 Patricia Schryver 52 Atlantic Beach FL 4:06:37 9:25
7 202 504 Joan Terry 52 Orlando FL 4:11:17 9:36
8 208 199 Diane Hanson 51 Fonda NY 4:13:11 9:40
9 254 410 Deb Potash 51 Jacksonville FL 4:30:21 10:20
10 268 470 Stacy Simmons 50 Amelia Island FL 4:34:18 10:29
11 316 43 Christina Bouwens 53 Oviedo FL 4:51:18 11:08
12 352 342 Michele Mcknight 51 Celebration FL 4:59:58 11:27
13 360 93 Valerie Clark 54 Alpharetta GA 5:04:26 11:38
14 381 398 Leslie Peace 53 Grand Island FL 5:23:11 12:21
15 395 361 Teresa Murphy 52 Melbourne FL 5:31:19 12:39
16 424 105 Merly Correces 51 Avon Park FL 5:49:57 13:22
17 429 205 Wendy Hartman 50 Lake Mary FL 5:51:52 13:26
18 441 581 Tammy Ruhl 50 Lakeland FL 6:03:17 13:52
19 467 131 Georgina Donaldson 54 Celebration FL 6:42:04 15:21
20 475 392 Ethel Parente 54 Lake Mary FL 7:06:00 16:16
21 478 78 Lidia Castro 54 Poinciana FL 7:21:16 16:51
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 63 460 Suzy Seeley 56 Houston TX 3:33:48 8:10
2 154 318 Cynthia Mahagan 56 Orlando FL 3:57:13 9:04
3 242 445 Luanne Rutt 58 Deltona FL 4:25:43 10:09
4 329 75 Lorna Castellanos 56 Miami FL 4:57:01 11:21
5 344 307 Patti Lovette 57 Lake Mary FL 4:58:14 11:23
6 367 10 Barbara Angelucci 58 Winter Park FL 5:08:56 11:48
7 389 475 Terri Slack 57 Knoxville TN 5:24:45 12:24
8 392 493 Karen Stout 56 Titusville FL 5:27:33 12:31
9 412 180 Wanda Goodson 57 Valrico FL 5:46:17 13:13
10 415 540 Carol Walker 57 Lakeland FL 5:46:43 13:14
11 425 458 Lori Schwartz 55 Palm Harbor FL 5:50:13 13:23
12 439 247 Gabrielle Ingram 55 Ardmore PA 6:00:11 13:45
13 479 341 Liz Mcgriff 56 Groveland FL 7:21:16 16:51
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 221 76 Mary Casey 60 Herculaneum MO 4:19:14 9:54
2 262 133 Domitilia Dos Santos 60 New York NY 4:33:24 10:27
3 277 529 Gigi Van Ostrand 64 Calgary AB 4:38:32 10:38
4 414 390 Ellen Paladino 60 Sanford FL 5:46:41 13:14
5 417 172 Linda Gecosky 63 Orlando FL 5:47:16 13:16
6 427 258 Kathleen Jordan 64 Trumansburg NY 5:51:28 13:25
7 447 495 Laura Sullivan 63 Winter Park FL 6:12:45 14:14
8 457 272 Ani Khatcherian 60 Port St. Lucie FL 6:24:02 14:40
9 481 246 Deborah Ingram 62 Gainesville FL 9:01:42 20:41
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 80 425 Jeannie Rice 67 Concord OH 3:39:33 8:23
2 331 37 Mary Bivin 69 Altamonte Springs FL 4:57:11 11:21
3 390 474 Shirley Sirois 68 Knoxville TN 5:25:06 12:25
4 405 373 Candace Niznik 67 Longwood FL 5:38:20 12:55
5 411 420 Lan Repinski 67 Venice FL 5:46:17 13:13
6 442 300 Mary Lenari 69 Sarasota FL 6:06:26 14:00
7 458 23 Nancy Bartkowiak 65 Port Saint Lucie FL 6:24:02 14:40
8 461 82 Linda Chambers 65 Noblesville IN 6:35:49 15:07
9 474 487 Susan Spence 67 Winston-Salem NC 7:05:09 16:14
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 440 202 Vera Harris 70 Kissimmee FL 6:02:18 13:50
2 454 153 Teenie Finley 71 Haymarket VA 6:21:50 14:35
3 462 539 Bettie Wailes 71 Winter Park FL 6:36:28 15:08
4 482 270 Sharon Kerson 73 Culver City CA 9:01:43 20:41
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 75 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace