ZONTA'S WILL RUN FOR CHOCOLATE, WONT STAND FOR VIOLENCE 5K
October 17, 8:00 am Start
Space Coast Stadium, Viera, FL
Race Director: Shannon Ferry
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 1 1334 Joe Lento 45 Cocoa Beach FL 19:12.8 6:12
2 2 1316 Michael Hoffmaster 46 Voorhees NJ 19:40.4 6:20
3 3 1342 Gusty Maat 38 Martinez CA 19:42.1 6:21
Race Name

Race Name


MALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 4 1338 Kevin Smith 40 Melbourne FL 20:52.6 6:44
Race Name

Race Name

AGE-GROUP RESULTS

Race Name

MALE AGE GROUP: 01 - 08

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name

MALE AGE GROUP: 09 - 11

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 93 1347 Matthew Gordon 09 West Melbourne FL 51:11.3 16:29
Race Name

MALE AGE GROUP: 12 - 14

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name

MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name

MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 44 1237 Jordan Asbell 21 Melbourne FL 34:28.5 11:06
Race Name

MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 6 1249 Mark Goley 29 Indialantic FL 22:45.1 7:20
2 12 1248 Shea Drury 27 Ormond Beach FL 24:48.4 8:00
Race Name

MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 80 1227 Mark Mallak 33 Melbourne FL 46:42.0 15:02
Race Name

MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 11 1313 Christopher Rasmussen 35 Melbourne FL 23:54.0 7:42
2 30 1245 Matthew Buecker 39 Melbourne FL 29:18.6 9:27
Race Name

MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 13 1187 Marc Vaughan 44 Melbourne FL 25:14.0 8:08
Race Name

MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name

MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 8 1225 Kip Mathias 53 West Melbourne FL 23:19.9 7:31
2 14 1318 Jeff Thomas 53 Melbourne Beach FL 25:28.0 8:12
3 17 1317 Tim Moore 53 Melbourne FL 27:09.4 8:45
Race Name

MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 5 1232 Sam Kozaitis 57 Indian Harbour Beach FL 21:05.1 6:48
2 10 1322 Haskell Walker 58 Melbourne FL 23:38.8 7:37
3 18 1206 Wayne Wilkerson 57 Merritt Island FL 27:16.1 8:47
4 75 1234 Mark Miller 59 Palm Bay FL 43:56.7 14:09
5 77 1204 David Aldridge 59 Melbourne FL 44:15.9 14:15
6 98 1238 Robert Anderson 59 Satellite Beach FL 52:11.3 16:48
Race Name

MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 50 1332 Jonathan Paine 60 Indian Harbour Beach FL 37:40.0 12:08
2 63 1302 George Clark 64 Merritt Island FL 40:22.1 13:00
3 86 1331 Andre Merrill 61 Melbourne FL 48:59.5 15:47
4 94 1323 Joseph Mignone 60 West Melbourne FL 51:50.0 16:41
Race Name

MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 9 1224 Joseph Godleski 66 Cape Canaveral FL 23:29.4 7:34
2 37 1200 Dan Greenlee 67 Palm Bay FL 31:57.7 10:18
3 54 1190 Albert Bennard 67 Palm Bay FL 38:18.1 12:20
4 106 1222 Jack Rhine 69 Palm Bay FL 1:03:34.8 20:28
Race Name

MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 27 1221 Alan Grofe 71 Melbourne Beach FL 28:55.6 9:19
2 38 1236 Gerry Fahey 72 Melbourne FL 32:02.7 10:19
Race Name

MALE AGE GROUP: 75 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name


OVERALL FEMALE CHAMPION

Race Name

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 6 1212 Michele Longstreet 44 Indialantic FL 22:55.7 7:23
2 15 1307 Amanda L Maudlin 26 Ormond Beach FL 26:51.4 8:39
3 16 1228 Josephine Shim 64 Cocoa FL 26:57.0 8:41
Race Name

Race Name


FEMALE MASTERS CHAMPION

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 22 1321 Jessica Barone 55 Melbourne FL 27:46.9 8:57
Race Name

Race Name

AGE-GROUP RESULTS

Race Name

FEMALE AGE GROUP: 01 - 08

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 45 1337 Kaidelynn Smith 07 Melbourne FL 34:41.9 11:11
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 09 - 11

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 26 1219 Aerianna Pelliccio 09 Melbourne FL 28:38.0 9:13
2 56 1173 Saiya Bonnett 09 Palm Bay FL 39:17.0 12:39
3 57 1192 Destiny Cruz 11 Palm Bay FL 39:17.1 12:39
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 12 - 14

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 52 1328 Cat Wilkerson 14 Viera FL 38:14.1 12:19
2 91 1182 Hannah Callihan 13 West Melbourne FL 49:44.5 16:01
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 85 1300 Amanda Reynolds 17 Titusville FL 47:34.1 15:19
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 34 1301 Alyssa Sosa 29 Ormond Beach FL 30:38.8 9:52
2 40 1341 Paige Beyo 28 Palm Bay FL 32:50.0 10:35
3 49 1247 Lauren Poulsen 29 Viera FL 36:22.4 11:43
4 51 1312 Jennifer Lindsley 25 West Melbourne FL 37:48.7 12:11
5 66 1199 Christy Stephens 27 Cocoa Beach FL 40:50.2 13:09
6 69 1198 Anna Luongo 28 San Mateo CA 42:06.3 13:34
7 104 1214 Kayli Barton 25 Dalton GA 1:00:45.8 19:34
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 20 1230 Sara Jackson 30 Melbourne FL 27:23.8 8:50
2 24 1220 Nina Pelliccio 32 Melbourne FL 28:02.9 9:02
3 28 1305 Antoinette Ferry 33 Satellite Beach FL 29:09.4 9:24
4 29 1310 Andrea Ohman 33 Melbourne FL 29:17.8 9:26
5 62 1184 Sarah Patterson 30 Patrick Afb FL 40:20.5 13:00
6 81 1226 Eriny Labib 33 Melbourne FL 46:42.3 15:02
7 90 1191 Julie Noble 33 Indialantic FL 49:20.2 15:53
8 100 1211 Robin Ruhl 31 Melbourne FL 57:11.8 18:25
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 19 1315 Latoya James 36 Satellite Beach FL 27:18.8 8:48
2 21 1336 Carrie Black 37 Indialantic FL 27:28.0 8:51
3 41 1242 Julie Braga 38 Cape Canaveral FL 33:00.4 10:38
4 58 1172 Tina Baxley 36 Palm Bay FL 39:44.6 12:48
5 59 1202 Shannon Ferry 38 Satellite Beach FL 40:02.0 12:54
6 71 1343 Kelly Corey 39 Cocoa FL 42:08.3 13:34
7 83 1203 Margaret Adamsheck 39 Merritt Island FL 47:19.7 15:14
8 103 1306 Kim Larson 36 Melbourne FL 59:03.1 19:01
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 25 1218 Angie Friers 44 Melbourne FL 28:28.4 9:10
2 36 1319 Michelle McGinnis 43 Rockledge FL 31:39.4 10:12
3 61 1181 Leslie Savoie 44 Palm Bay FL 40:17.8 12:59
4 70 1344 Teresa Beard 41 Viera FL 42:07.9 13:34
5 92 1183 Pamela Callihan 42 West Melbourne FL 49:44.6 16:01
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 55 1308 Kim Seling 49 Satellite Beach FL 38:51.4 12:31
2 64 1189 Jenny Palmer 48 Rockledge FL 40:36.2 13:05
3 73 1335 Brooke Goldfarb 46 Indialantic FL 43:23.4 13:58
4 76 1345 Keith Aldridge 49 Melbourne FL 44:15.8 14:15
5 84 1250 Dena Johnson 45 Titusville FL 47:32.5 15:19
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 31 1229 Anne Moen 50 Palm Bay FL 29:50.9 9:37
2 42 1185 Jennifer Najemnik 54 Melbourne FL 33:16.2 10:43
3 43 1233 Wyn Sigman 51 Melbourne FL 34:28.2 11:06
4 46 1194 Kimberly Tomlinson 52 Rockledge FL 35:42.7 11:30
5 48 1339 Janice Beck 53 Viera FL 35:57.7 11:35
6 53 1314 Karen Speed 53 Melbourne FL 38:16.6 12:20
7 60 1333 Amy Tidd 53 Rockledge FL 40:10.9 12:56
8 65 1329 Elizabeth Dunbar 53 Woodstock GA 40:48.6 13:09
9 72 1235 Barbara Miller 53 Palm Bay FL 43:08.6 13:54
10 95 1324 Maureen Mignone 53 West Melbourne FL 51:50.9 16:42
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 23 1231 Teresa Duce 56 Satellite Beach FL 27:49.5 8:58
2 33 1240 Kathy Conti 55 Melbourne FL 30:02.3 9:41
3 35 1243 Lori Mizzi 55 Palm Bay FL 31:31.9 10:09
4 74 1246 Kathy Reif 56 Melbourne FL 43:52.7 14:08
5 78 1303 Jo Ann Clark 59 Merritt Island FL 44:22.1 14:17
6 79 1327 Dalys Dunn 58 Melbourne FL 46:31.4 14:59
7 89 1186 Janet Haden-Baker 58 Rockledge FL 49:02.1 15:47
8 96 1239 Joanne Regan 57 Satellite Beach FL 51:55.3 16:43
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 32 1326 Liz Donaldson 64 Palm Bay FL 29:57.0 9:39
2 39 1217 Jacqui Wells 61 Satellite Beach FL 32:35.6 10:30
3 67 1213 Carmen Spector 64 Rockledge FL 41:28.3 13:21
4 82 1216 Cindy Plaia 64 Satellite Beach FL 47:05.3 15:10
5 88 1201 Ruth Greenlee 62 Palm Bay FL 49:01.4 15:47
6 101 1304 Arti Patwari 64 Melbourne FL 57:49.3 18:37
7 105 1215 Kathi Golden 61 Dalton GA 1:00:46.5 19:34
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 47 1340 Julie Smith 67 Melbourne FL 35:56.5 11:35
2 87 1330 Frances Rinaldi 67 Melbourne FL 49:00.8 15:47
3 97 1325 Millie Krause 67 Cocoa Beach FL 51:59.2 16:44
4 99 1179 Linda Steel 65 Merritt Island FL 52:33.9 16:56
5 102 1309 Jayshree Shah 65 Melbourne FL 57:49.6 18:37
6 107 1223 Karen Rhine 67 Palm Bay FL 1:03:34.8 20:28
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 68 1241 Elaine Braga 70 Cape Canaveral FL 42:04.6 13:33
Race Name

FEMALE AGE GROUP: 75 - 99

Place O'All No. Name Age City State Time Pace
1 108 1207 Roberta Osterling 81 Satellite Beach FL 1:10:23.5 22:40