SPACE COAST MARATHON & HALF MARATHON 
11/27/05 COCOA, FLORIDA    
RACE DIRECTOR: DENISE PIERCY/RUNNING ZONE
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE
JBOYLE@ALTAVISTASPORTS.COM for results ?'s
 
OVERALL MALE HALF MARATHON CHAMPION & RUNNERSUP
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Kevin Beck 35 Boca Raton FL             1:13:53 1:13:52 1:13:00  
    2 Christian Minor 18 Rockledge FL         1:14:41 1:14:40          
    3 Patrick Canfield 19 Titusville FL       1:16:05 1:16:03 1:16:00  
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Rory Rowan 18 Titusville FL             1:36:27 1:36:17          
    2 Robert Bashede 16 Ind Harbor Bch FL     1:51:21 1:51:00          
    3 Gaston Heredia 19 Miami FL              1:52:18 1:52:10 1:30:00  
    4 Michael Thompson 19 Titusville FL       2:32:12 2:31:55 2:15:00  
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Greg Di Micco 21 Satellite Beach FL     1:29:10 1:29:08 1:21:30  
    2 Blake O' Connor 20 Satellite Beach FL   1:42:35 1:42:35 2:20:00  
    3 Cedric Ching 24 Melbourne FL            1:42:49 1:42:45 1:45:00  
    4 Ryan Doerflein 20 West Melbourne FL     2:09:08 2:08:48 1:45:00  
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Steven Hedgespeth 27 West Melbourne FL  1:20:17 1:20:16 1:17:00  
    2 Jascha Fields 28 Orlando FL             1:38:33 1:38:33 2:55:00  
    3 Ed Springer 28 Merritt Isl FL           1:43:53 1:43:48 1:45:00  
    4 Ernest Diaz 27 Titusville FL            1:46:04 1:45:52 1:45:00  
    5 Miguel Garcia 28 Rockledge FL           1:56:36 1:56:36          
    6 Kevin Snyder 29 Daytona Bch FL          1:57:55 1:57:36 2:20     
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Dave Van Duyne 33 Titusville FL         1:30:34 1:30:31 1:45:00  
    2 Greg Apotsos 30 Melbourne Beach FL      1:36:08 1:36:05 1:30:00  
    3 Robert Baduini 32 Satellite Beach FL    1:39:24 1:39:14 1:40:00  
    4 Chris Lewandowski 34 Indialantic FL     1:44:23 1:44:16 1:50:00  
    5 Graham Partain 34 Clermont FL           1:45:00 1:44:36 1:00:00  
    6 Todd Angell 31 Cocoa FL                 1:45:11 1:45:07 1:30:00  
    7 Paul Grimm 34 Rockledge FL              1:49:06 1:49:06 1:44:00  
    8 Michael Fairbank 33 West Melbourne FL   1:54:51 1:54:44 2:10:00  
    9 Greg Savage 34 Melbourne FL             1:55:35 1:55:21 1:55:00  
   10 Jeffrey Thon 32 Indialantic FL          1:56:01 1:55:43 1:45:00  
   11 Jesse Goerz 34 Orlando FL               1:59:01 1:58:49 2:10:00  
   12 Kevin Oliver 33 Merritt Isl FL          1:59:11 1:58:58 2:00     
   13 Eric Spokas 31 Arllington Heights IL    2:10:04 2:09:49 1:55:00  
   14 Douglas Zabin 33 Merritt Island FL      2:14:46 2:14:18 2:10:00  
   15 Todd Borger 34 North Bethesda MD        2:15:41 2:15:31 2:10:00  
   16 Steve Welgoss 32 Rockledge FL           2:35:46 2:35:15 2:15:00  
   17 Alexander Pandelos 32 South Dayton FL   3:04:57 3:04:33 3:00:00  
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Jon Williams 37 Miami FL                1:21:45 1:21:43 1:25:00  
    2 Frank Kapr 37 Titusville FL             1:27:09 1:27:07 1:20:00  
    3 James De Vrierdt 35 Melbourne FL        1:31:28 1:31:26 3:13:00  
    4 Randy Farner 39 Mims FL                 1:34:38 1:34:32 1:45:00  
    5 Stephane Naoumoff 39 Merritt Island FL  1:42:18 1:42:14 1:47:00  
    6 Jeff Zipperer 38 Indian Harbour Bch FL  1:53:29 1:53:23 1:55:00  
    7 Dennis Lewis 39 Orlando FL              1:54:51 1:54:34 2:10:00  
    8 Jon Mc Gavin 36 Orlando FL              1:59:17 1:58:59 2:30:00  
    9 Joseph Ninke 36 Sebastian FL            1:59:20 1:59:01 3:00:00  
   10 Michael Garramone 36 Dallas TX          1:59:58 1:59:44 2:00:00  
   11 Ralph Smith 38 Satellite Beach FL       2:01:20 2:01:06 2:00:00  
   12 Mahesh Shakthy 38 Lawrenceville GA      2:01:58 2:01:35 2:00:00  
   13 David Johnston 35 Imperial PA           2:02:08 2:01:56 3:52:00  
   14 Rishi Maharaj 37 Viera FL               2:04:04 2:03:56 2:00:00  
   15 Todd Perkins 35 Winder GA               2:09:53 2:09:46 1:59:00  
   16 Brian Huber 39 Cocoa FL                 2:21:25 2:20:58 2:00:00  
   17 William Garner 38 W. Melbourne FL       2:22:03 2:21:54 2:15:00  
MALE MASTERS CHAMPION
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Roger Travis 47 Ft Pierce FL            1:27:41 1:27:39          
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Robert Acosta 40 Plantation FL          1:30:32 1:30:29 1:30:00  
    2 Dave Hernandez 41 Palm Bay FL           1:34:18 1:34:15 1:32:00  
    3 Tom Gillespie 43 Palm Bay FL            1:38:47 1:38:43 1:31:00  
    4 Rick Callaway 40 Melbourne FL           1:41:58 1:41:51 1:48:00  
    5 Gary Ganiban 42 Indialantic FL          1:42:16 1:42:10 1:40:00  
    6 Phil Kean 43 Winter Park FL             1:42:33 1:42:29 1:45:00  
    7 Jonny Simpkins 43 Davenport FL          1:43:33 1:43:30          
    8 Mark Pippin 44 Melbourne FL             1:43:53 1:43:45 1:45:00  
    9 Shawn Schaffner 41 Cape Canaveral FL    1:45:22 1:44:59 1:50:00  
   10 Juan Vega 44 Melbourne FL               1:46:07 1:45:57 2:00:00  
   11 Douglas Nolder 40 Palm Bay FL           1:48:17 1:48:13 1:35:00  
   12 Mark Dabrowski 41 New City NY           1:50:39 1:50:18 2:00:00  
   13 Clay Hodge 42 Atlanta GA                1:55:34 1:55:29 1:50:00  
   14 Andy Carr 42 Alpharetta GA              1:56:43 1:56:34 1:35:00  
   15 Jeffrey Mc Dougall 41 Merritt Island FL 1:56:52 1:56:44 2:00:00  
   16 Robert Feit 43 Chatham NJ               1:57:11 1:56:59 1:45:00  
   17 Ken Starnes 42 Melbourne Beach FL       1:59:39 1:59:29 1:45:00  
   18 Timothy Plonczynski 43 Highland IN      2:00:59 2:00:43 2:05:00  
   19 Rob Scheinman 41 Atlanta GA             2:02:21 2:02:16 1:45:00  
   20 Douglas Burns 41 Melbourne FL           2:03:43 2:03:21 1:30:00  
   21 Karl Soistman 42 Columbia MD            2:03:54 2:03:45 2:00:00  
   22 Joshua Williams 42 Palm Bay FL          2:13:55 2:13:39          
   23 Steve Shannon 41 Merritt Island FL      2:21:12 2:20:50 2:10:00  
   24 William Maricic 42 Rockledge FL         2:39:11 2:39:02 3:00:00  
   25 Kenneth Williams 41 Rockledge FL        2:47:45 2:47:20 2:00:00  
   26 Manny Alejo 40 Melbourne FL             2:51:36 2:51:12 5:59:00  
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Art Anderson 46 Melbourne FL            1:30:42 1:30:37 1:30:00  
    2 Tim Funke 47 Melbourne FL               1:36:37 1:36:34 1:28:00  
    3 George Haddad 45 Melbourne FL           1:40:07 1:40:05 1:31:00  
    4 Brian Kessler 47 Melbourne FL           1:44:14 1:44:12 1:24:00  
    5 Jack Payne 46 Merritt Island FL         1:44:32 1:44:27 1:45:00  
    6 Michael Miller 47 Melbourne FL          1:44:41 1:44:36 1:45:00  
    7 Patrick Mc Cormick 45 Melbourne FL      1:46:19 1:46:09 2:00:00  
    8 Bruce Barton 45 Palm Bay FL             1:47:14 1:47:05 1:40:00  
    9 Michael Salm 48 Chippewa Falls WI       1:49:53 1:49:33 1:49:00  
   10 Nicholas Smith 46 Indian Harbour Bch FL 1:50:51 1:50:42 1:40:00  
   11 Kevin Jesensky 48 Cape Canaveral FL     1:51:02 1:50:47 1:40:00  
   12 Pete Dimuro 46 Deland FL                1:52:21 1:52:16 2:30:00  
   13 Shawn Egan 47 Indian Harbour Beach FL   1:53:29 1:53:07 2:00:00  
   14 Drew Spray 48 Melbourne FL              1:55:23 1:55:13 1:45:00  
   15 Ricky Mc Donald 46 Cocoa FL             1:56:57 1:56:52 1:55:00  
   16 Grady Thomas 45 Merritt Island FL       1:57:08 1:56:48 1:32:00  
   17 James Ralph 48 Melbourne FL             1:57:19 1:57:10 1:38:00  
   18 Brian Rescott 48 Thomasville GA         1:57:37 1:57:23 1:50:00  
   19 Raymond Kegelman 48 Oviedo FL           2:01:31 2:01:20 2:05:00  
   20 Kurt Lafrance 47 Dumfries VA            2:05:03 2:04:35 1:50:00  
   21 Gary Bartlett 47 Vero Beach FL          2:05:57 2:05:34 1:45:00  
   22 Robert Przybylski 46 Niceville FL       2:07:54 2:07:35 2:10:00  
   23 Joseph Werner 47 Melbourne FL           2:09:45 2:09:34 2:00:00  
   24 David Di Loreto 48 Metairie LA          2:13:51 2:13:25 2:10:00  
   25 James Chamberlain 47 Arnold MD          2:14:44 2:14:16 2:10:00  
   26 Daniel Smogor 45 Mishawaka IN           2:17:08 2:16:51 2:00:00  
   27 Timothy Collins 45 Vero Beach FL        2:23:36 2:23:18 2:00:00  
   28 Tom Mc Kinney 45 Anderson IN            2:25:47 2:25:25 2:00:00  
   29 Gene Grieshaber 48 Melbourne FL         2:26:17 2:26:11 1:55:00  
   30 John Rice 49 Cocoa Beach FL             2:30:18 2:29:51 2:40:15  
   31 Terry Murdock 48 Davie FL               2:32:21 2:32:14 2:05:00  
   32 Ryland Mauathey 46 Boynton Bch FL       2:42:43 2:42:14 2:45:00  
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Michael Miller 50 Cocoa FL              1:37:38 1:37:35          
    2 Jerry Bird 51 Rockledge FL              1:38:12 1:38:09 1:40:00  
    3 Bob Olenek 52 Merritt Island FL         1:44:16 1:44:16          
    4 Paul Severijns 52 The Hague N           1:44:17 1:44:06 1:45:00  
    5 Steve Brookman 53 Alva FL               1:44:21 1:44:13 1:45:00  
    6 Kevin Ong 54 Apopka FL                  1:56:12 1:55:49 2:00:00  
    7 Robert French 50 South Patrick Shores F 2:00:14 2:00:02 1:59:00  
    8 Tony Stanzione 52 Satellite Beach FL    2:00:58 2:00:53 2:10:00  
    9 Jim Caprara 51 Vierra FL                2:03:20 2:03:08 1:50:00  
   10 William Horgan 52 Merritt Island FL     2:06:48 2:06:43 1:50:00  
   11 Ed Tenewitz 52 Melbourne Beach FL       2:10:26 2:10:14 1:30:00  
   12 Daryl Gilbert 50 Vierra FL              2:13:44 2:13:33 2:00:00  
   13 Frank Loucel 52 Rockledge FL            2:14:16 2:14:16 1:50:00  
   14 Bob Zasac 52 Akron OH                   2:14:39 2:14:21 2:00:00  
   15 Michael Haney 50 Port St John FL        2:25:45 2:25:12 2:00:00  
   16 Robert Meadows 51 Malabar FL            2:32:41 2:32:28 2:00:00  
   17 Peter Koretsky 51 Satellite Beach FL    2:35:18 2:34:53 2:10:00  
   18 Chris Mavroides 51 Okeechobee FL        2:45:29 2:45:05 3:00:00  
   19 Dennis Dudzinski 52 Rockledge FL        2:53:41 2:53:14 3:00:00  
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Miguel Lopez 57 Clermont FL             1:40:52 1:40:48 1:25:00  
    2 Alan Tudor 59 Tampa FL                  1:48:19 1:48:09 1:45:00  
    3 Ray Brown 58 Melbourne FL               1:49:37 1:49:33 1:58:00  
    4 John Keefe 59 Orlando FL                1:52:31 1:52:27 1:38:00  
    5 Fred Burgess 57 Titusville FL           1:57:07 1:57:00 1:45:00  
    6 Donald Cather 58 Port St Lucie FL       2:02:24 2:02:10 2:00:00  
    7 Robert Burgess 55 Malabar FL            2:12:59 2:12:33 2:00:00  
    8 Rick Foresteire 59 Merritt Island FL    2:37:46 2:37:33 2:15:00  
    9 Robert Long 58 Palm Bay FL              2:45:54 2:45:37 3:00:00  
   10 Louis Lemire 57 Merritt Island FL       3:09:06 3:08:43 3:00:00  
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Dennis Testa 61 Merritt Island FL       1:45:50 1:45:48 1:35:00  
    2 David Griffith 61 Winter Garden FL      1:58:53 1:58:48 2:00:00  
    3 Gary Castner 60 Melbourne FL            2:36:59 2:36:50 2:40:00  
    4 Keith Chandler 61 Melbourne FL          2:48:34 2:48:03 2:30:00  
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Steve Aikenhead 65 Perkinsville VT      1:57:30 1:57:22 1:55:00  
    2 John Ouweleen 65 Sebastian FL           1:58:35 1:58:19 2:15:00  
MALE AGE GROUP:  70 - 79
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Don Hawkinson 72 Melbourne FL           2:11:17 2:11:06 2:15:00  
    2 Larry Larson 71 Bradenton FL            2:16:15 2:15:49 2:20:00  
    3 Rick Snyder 70 Vero Beach FL            2:36:46 2:36:20 2:30:00  
    4 Joe La France 74 Satellite Beach FL     3:11:51 3:11:22 3:15:00
OVERALL FEMALE HALF MARATHON CHAMPION & RUNNERS-UP
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Jennifer Meacham 27 Cape Canaveral FL   1:32:46 1:32:44 1:35:00  
    2 Doina Tanase 36 Cocoa Bch FL            1:34:07 1:34:06          
    3 Heather Bellardo 25 Melbourne FL        1:37:44 1:37:41 1:38:00  
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Jessie Coleman 19 Melbourne FL          1:56:38 1:56:25 2:15:00  
    2 Christina Panteliodis 16 Londonderry NH 1:58:44 1:58:39 1:45:00  
    3 Alyssa Colbert 18 Cocoa FL              2:03:57 2:03:49 2:00:00  
    4 Morgan Rigney 17 Rockledge FL           2:03:58 2:03:49 2:30:00  
    5 Melissa Miller 18 Merritt Island FL     2:37:47 2:37:19 3:00:00  
    6 Tori Ryan 17 Melbourne Beach FL         2:43:03 2:42:46 2:30:00  
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Coleen Newton 22 Plantation FL          1:44:26 1:44:22 1:45     
    2 Carolyn Reiderman 24 West Melbourne FL  1:47:47 1:47:42 1:50:00  
    3 Christen Smith 20 Clemson SC            1:56:12 1:55:59 1:45:00  
    4 Lauren Lester 24 Lake Park GA           2:17:01 2:16:44 2:15:00  
    5 Jennifer Herman 23 Jacksonville FL      2:24:01 2:23:38 4:00:00  
    6 Katie Coleman 21 Melbourne FL           2:29:09 2:28:56 2:15:00  
    7 Kelley Kolsch 21 Cape Canaveral FL      2:33:58 2:33:27 2:00:00  
    8 Kristen Miller 21 Merritt Island FL     3:19:48 3:19:20 3:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Katie Fuselier 29 West Melbourne FL     1:42:46 1:42:37 1:40:00  
    2 Kara Niedermeier 28 Cape Canaveral FL   1:53:35 1:53:30 2:10:00  
    3 Allyson Hunt 27 Orlando FL              1:55:42 1:55:29 1:49:00  
    4 Donna Rouzan- Wheeld 29 Melbourne FL    2:00:29 2:00:19 1:57:00  
    5 Heidi Taylor 26 Satellite Bch FL        2:02:51 2:02:49          
    6 Jennifer Hickey 28 Indialantic FL       2:08:18 2:07:59 2:15:00  
    7 Stephanie Fishel 27 Melbourne Beach FL  2:10:41 2:10:30 2:15:00  
    8 Sara Mayer 29 Palm Bay FL               2:30:34 2:30:16 2:32:00  
    9 Vanessa Giaimo 26 Rockledge FL          2:34:11 2:33:40          
   10 Kelly Pless 29 Titusville FL            2:56:36 2:56:12 3:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Tammy Foster 30  FL                     1:42:13 1:42:09 1:35:00  
    2 Kristin Apotsos 32 Melbourne Beach FL   1:45:43 1:45:36 1:43:00  
    3 Nadine Kalajian 32 Melbourne Beach FL   1:47:44 1:47:38 2:00:00  
    4 Mary Koretsky 32 Satellite Beach FL     1:52:12 1:51:44 2:10:00  
    5 Tammy Karr 32 Rockledge FL              1:52:50 1:52:38 1:50:00  
    6 Kelly Spokas 31 Arlington Heights IL    1:55:15 1:55:00 1:56:00  
    7 Ashley Johnson 32 Cocoa Beach FL        1:55:57 1:55:39 2:05:00  
    8 Gina Dickerson 30 Melbourne FL          2:01:04 2:01:04 2:00:00  
    9 Dee Lara 32 W. Melbourne FL             2:08:25 2:08:17 3:00:00  
   10 Shannon Sarkarati 30 Orlando FL         2:09:11 2:08:42 2:00:00  
   11 Lynn Davis 33 Salt Lake City UT         2:20:06 2:19:33 2:15:00  
   12 Rachel Zabin 34 Merritt Island FL       2:25:13 2:24:43 2:25:00  
   13 Laura Sardella 34 Merritt Island FL     2:26:47 2:26:17 2:30:00  
   14 Ana Mc Queary 34 Indialantic FL         2:30:11 2:29:44 3:00     
   15 Lynda Schuchert 31 Doswell VA           2:34:15 2:34:00 2:00:00  
   16 Michelle Goerz 32 Orlando FL            3:03:57 3:03:41 4:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Mercie Pliego 39 Melbourne Beach FL     1:40:09 1:40:03 1:57:00  
    2 Maureen Page 37 Thunder Bay, Ont CN     1:40:44 1:40:40 1:40:00  
    3 Christie Sparanco 36 Vero Bch FL        1:43:56 1:43:31          
    4 Lisa Naylor 35 St Marys GA              1:48:14 1:48:02 1:48:00  
    5 Brenda Walker 39 Boynton Beach FL       1:51:02 1:51:02 1:45:00  
    6 Alicia Cates 38 Orlando FL              1:53:21 1:53:09 1:50:00  
    7 Sherri Glaab 38 Vero Beach FL           1:54:23 1:54:03 1:50:00  
    8 Teresa Hilton 36 Vero Beach FL          2:02:40 2:02:11 2:00:00  
    9 Tracy Henkes 35 Micco FL                2:04:45 2:04:17 2:00:00  
   10 Kathy Simonsen 38 Titusville FL         2:09:07 2:08:48 2:10:00  
   11 Kim Mc Kinnon 37 Melbourne FL           2:09:35 2:09:15 2:30:00  
   12 Susie Soughers 37 Indialantic FL        2:10:45 2:10:22          
   13 Sandra Gannon 39 Merritt Island FL      2:11:05 2:10:51 2:30:00  
   14 Charlene Amos 38 Titusville FL          2:14:54 2:14:38 2:00:00  
   15 Audrey Boetcher 35 Merritt Island FL    2:15:13 2:14:53 2:05:00  
   16 Christine Mercnik 35 Orlando FL         2:15:32 2:15:14 2:10:00  
   17 Rebecca Houston 39 Rockledge FL         2:16:16 2:15:56 3:30:00  
   18 Katherine Mackenzie- Smi 38 Fort Pierce  2:20:06 2:19:33 2:15:00  
   19 Lisa Dietrick- Chia 37 Longwood FL      2:22:16 2:22:02 4:55:00  
   20 Jo Alejo 35 Melbourne FL                2:31:11 2:30:48          
   21 Julie Malpass 36 Merritt Island FL      2:34:11 2:33:40 2:15:00  
   22 Sherri Scott 38 Merritt Island FL       2:36:42 2:36:07 2:50:00  
   23 Holly Perkins 35 Winder GA              2:47:07 2:47:01 2:30:00  
   24 Cheryl Johnson 38 West Palm Beach FL    3:11:55 3:11:24 3:05:00  
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Janet Canfield 45 Titusville FL         1:39:43 1:39:37 1:38:00
MASTERS AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Anne O' Connor 40 Satellite Beach FL    1:44:58 1:44:50 1:45:00  
    2 Becca Marsden 41 Cocoa Beach FL         1:46:49 1:46:45 1:52:00  
    3 Lori Kruger 43 Indialantic FL           1:50:33 1:50:26 0:50:00  
    4 Virginia Tirado 43 Melbourne FL         1:51:14 1:51:01 2:30:00  
    5 April Stearns 44 Vero Beach FL          1:52:52 1:52:33 1:50:00  
    6 Robin Hernandez 40 Palm Bay FL          1:53:11 1:53:07 1:45:00  
    7 Nancy Buonanni 44 Merritt Island FL     1:55:22 1:55:15 1:25:26  
    8 Rebecca Sullivan 43 Flagler FL          1:58:32 1:58:27          
    9 Andrea Schaffner 41 Cape Canaveral FL   1:58:38 1:58:13 2:00:00  
   10 Patti Radford 44 Vero Beach FL          1:59:31 1:59:08 1:50:00  
   11 Patricia Murphy 41 Coconut Cr FL        2:00:14 1:59:59 2:00:00  
   12 Marsha Hurst 42 W. Melbourne FL         2:01:29 2:01:15 1:55:00  
   13 Catherine Mc Dougall 44 Merritt Island  2:01:54 2:01:46 2:00:00  
   14 Susan Enlow 42 Merritt Island FL        2:03:05 2:02:51 2:00:00  
   15 Melissa Yandel 41 Niceville FL          2:06:04 2:05:48 2:05:00  
   16 Sydney Mason 42 Indian Harbour Bch FL   2:07:07 2:06:56 2:10:00  
   17 Molly Kirk 41 Rockledge FL              2:08:57 2:08:30 1:59:00  
   18 Christy Smith 44 Malabar FL             2:10:17 2:10:08 1:56:00  
   19 Fiona Wright 43 Melbourne FL            2:10:41 2:10:41 2:10:00  
   20 Roberta Mc Closkey 42 Dothan AL         2:11:55 2:11:24 2:10:32  
   21 Lori Johnston 42 Imperial PA            2:12:24 2:12:11 4:15:00  
   22 Dawn Thomas 44 Melbourne FL             2:12:35 2:12:15 1:25:00  
   23 Andrea Castagna 43 Satellite Beach FL   2:14:47 2:14:26 2:10:00  
   24 Denise Dabrowski- Buc 42 Satellite Beach  2:14:48 2:14:27 2:00:00  
   25 Kelly Hunter 40 Cocoa FL                2:15:13 2:15:01 2:10:00  
   26 Meisje Connor 40 Melbourne FL           2:17:43 2:17:29 4:30:00  
   27 Robin Daniels 40 Gotha FL               2:20:29 2:20:19 2:00:00  
   28 Melissa Pippel 42 Windermere FL         2:22:00 2:21:38 2:12:00  
   29 Bonnie Jesensky 41 Cape Canaveral FL    2:27:00 2:26:45 2:00:00  
   30 Linda Mc Kee 44 Viera FL                2:28:39 2:28:19 2:20:00  
   31 Kathleen Holland 43 Cocoa FL            2:34:35 2:34:14 3:00:00  
   32 Kimberly Robertson 43 Merritt Island FL 2:38:54 2:38:38 3:00:00  
   33 Sherry Thorpe 40 Rockledge FL           2:38:54 2:38:38 3:00:00  
   34 Aree Bartine 43 Suwanee GA              2:58:40 2:58:23 2:39:00  
   35 Dawn Wynn 40 West Palm Beach FL         3:25:28 3:24:55 3:00:00  
   36 Laurie Chesley 44 Deland FL             3:51:18 3:50:50 6:00:01  
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Linda Smith 45 Indian Harbour Bch FL    1:53:39 1:53:33 1:48:00  
    2 Renee Grant 48 Cooper City FL           1:53:42 1:53:35 1:48:00  
    3 Elizabeth Ring 48 Indian Harbour Bch FL 1:59:10 1:59:06 1:45:00  
    4 Lydia Dixon 47 Cape Canaveral FL        1:59:53 1:59:42 2:30:00  
    5 Debbie Rescott 47 Merritt Island FL     2:00:41 2:00:33 2:00:00  
    6 Karen Sanchez 46 Cocoa FL               2:03:36 2:03:19 1:59:00  
    7 Debra Benton 48 East Aurora NY          2:05:31 2:05:22 1:50:00  
    8 Abbe Newman 47 Vero Beach FL            2:05:56 2:05:34 2:00:00  
    9 Mary Wills 46 Cape Canaveral FL         2:08:32 2:08:07 2:00     
   10 Suzie Biery 49 Cocoa Beach FL           2:08:36 2:08:17 2:10:00  
   11 Pamela Munch 45 Melbourne Beach FL      2:10:38 2:10:15 2:15:00  
   12 Michelle Maricic 46 Rockledge FL        2:13:07 2:12:59 3:00:00  
   13 Zee Tenewitz 45 Melbourne Beach FL      2:15:47 2:15:24 2:30:00  
   14 Joan Meadows 46 Malabar FL              2:17:08 2:16:54 2:00:00  
   15 Donna Neill 47 Titusville FL            2:20:26 2:20:15 2:00:00  
   16 Eileen Gonzalez 46 Merritt Island FL    2:25:13 2:24:42 2:38:00  
   17 Caroline Carns 47 Nashville TN          2:27:59 2:27:45 2:05:00  
   18 Denise Canina 45 Indian Harbour Bch FL  2:33:13 2:32:50 1:55:00  
   19 Theresa Miller 46 Merritt Island FL     2:33:46 2:33:19 3:00:00  
   20 Lucy Hamelers 45 Merritt Island FL      2:36:42 2:36:07 2:50:00  
   21 Linda Jacobsen 49 New Port Richey FL    2:41:47 2:41:26 2:20:00  
   22 Cathy Alvira 48 Palm Bay FL             2:43:03 2:42:50 2:30:00  
   23 Janiene Pape 45 Titusville FL           2:55:30 2:55:06 3:20:00  
   24 Donna Erickson 45 Mims FL               2:59:53 2:59:28 2:45:00  
   25 Nancy Mann 46 Merritt Island FL         3:02:27 3:02:02          
   26 Mary Thies 48 Sanford FL                3:08:26 3:07:52 3:15:00  
   27 Maria Przybylski 46 Niceville FL        3:11:52 3:11:31 3:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Sue Strout 51 Merritt Island FL         1:53:43 1:53:35 2:00:00  
    2 Donna Tudor 50 Tampa FL                 1:55:07 1:54:50 2:00:00  
    3 Nancy Huy- Perry 54 Melbourne FL        2:02:49 2:02:38 1:55:00  
    4 Eileen Johnson 50 W. Melbourne FL       2:05:23 2:05:12 2:14:00  
    5 Anne Doerflein 53 West Melbourne FL     2:07:58 2:07:38 2:05:00  
    6 Diane Farrell 54 Barefoot Bay FL        2:11:56 2:11:38 2:10:00  
    7 Debbie Molina 51 Davie FL               2:16:39 2:16:36 1:55:00  
    8 Lenora Pou 50 Chickamauga GA            2:21:36 2:21:19 2:05:00  
    9 Piyam Brown 52 Melbourne FL             2:23:40 2:23:35 2:30:00  
   10 Donna Schoepp 51 West Sayville NY       2:34:18 2:33:57 2:30:00  
   11 Blanche Morrison 53 Cocoa Beach FL      2:35:38 2:35:23 2:17:50  
   12 Linda O' Leary 54 Rockledge FL          3:02:29 3:02:19 3:05:00  
   13 Lynn Whitfield 50 West Palm Beach FL    3:11:56 3:11:23 3:15:00  
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Mary Ramba 59 Cocoa FL                  2:17:12 2:17:05 2:00:00  
    2 Gerda Kalb 59 Key West FL               2:19:49 2:19:31 2:10:00  
    3 Marilyn Whisner 58 W. Melbourne FL      2:24:32 2:24:16 2:15:00  
    4 Stephanie Castner 59 Melbourne FL       2:36:59 2:36:49 2:40:00  
    5 Patti Chandler 56 Melbourne FL          2:48:34 2:48:05 2:30:00  
    6 Stefanie Schatzman 55 Brooksville FL    2:51:56 2:51:39 2:25:00  
    7 Cheryl Stillinger- Gr 56 Deland FL      2:52:03 2:51:35 3:15:00  
    8 Carol Fuller 56 Lutz FL                 3:44:10 3:43:49 3:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Willy Moolenaar 64 Indialantic FL       2:32:29 2:32:09 2:00:00  
    2 Ann Griffith 64 Winter Garden FL        3:00:13 2:59:55 3:20:00  
    3 Mary Mc Manus 61 Barefoot Bay FL        3:26:02 3:25:49 3:35:00  
    4 Marianne Savage 64 Rockledge FL         3:54:30 3:53:58 3:15:00  
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Joan Mahoney 68 Melbourne FL            3:13:40 3:13:24          
    2 Julie Kurtz 69 Ft Lauderdale FL         3:40:47 3:40:47 3:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  70 - 79
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
    1 Del La France 71 Satellite Beach FL     2:57:05 2:56:36 3:15:00  
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti Predicte 
===== ======================================= ======= ======= ======== 
WHEELCHAIR RESULTS
MALE  01 - 99
Place First    Last     Ag City           St Half    
===== ====================================== ======= 
    1 Bert Burns  Alpharetta GA            1:24:50


SPACE COAST MARATHON & HALF MARATHON 
11/27/05 COCOA, FLORIDA    USATF CERTFL03024DL
RACE DIRECTOR: DENISE PIERCY/RUNNING ZONE
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE
JBOYLE@ALTAVISTASPORTS.COM for results ?'s
 
OVERALL MALE MARATHON CHAMPION & RUNNERSUP
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Timothy Johnson 40 Clermont FL          2:59:21 2:59:20 1:25:33 1:33:48 2:51:00  
    2 Philip Midler 25 Niceville FL           3:05:44 3:05:43 1:31:46 1:33:58 3:07:00  
    3 Storm Lefelar 38 Ft Lauderdale FL       3:14:53 3:14:52 1:26:20 1:48:33 3:10:00  
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 19
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Brenton Floyd 20 Harrison TN            4:42:24 4:42:19 2:02:51 2:39:34 4:10:00  
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Alejandro Pinedo 26 Longwood FL         3:28:53 3:28:51 1:36:10 1:52:44 3:40:00  
    2 Chris Bougie 26 Lowell IN               4:48:34 4:48:23 2:10:45 2:37:50 4:20:00  
    3 Joe Jacoby 26 Orlando FL                5:18:40 5:18:36 2:01:39 3:17:02 4:05:00  
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Josh Liebman 31 Miami FL                3:57:26 3:57:03 1:57:41 1:59:45          
    2 Robert Maxwell 32 Orlando FL            4:05:25 4:05:15 1:43:29 2:21:56 3:30:00  
    3 Julio Tardaguila 34 Clermont FL         4:09:15 4:09:14 1:37:37 2:31:38          
    4 Scott Laura 30 Daytona Beach FL         4:15:59 4:15:57 1:57:23 2:18:36 3:45:00  
    5 Steven Conahan 34 Jamaica Plain MA      4:21:35 4:21:22 1:57:24 2:24:11 4:00:00  
    6 Thomas Vaughan 34 Port Orange FL        4:39:49 4:39:45 1:48:56 2:50:54 3:30:00  
    7 Thomas Gregory 32 Winter Garden FL      5:39:37 5:39:17 2:38:53 3:00:44 5:00:00  
    8 Bjorn Stylander 33 Orlando FL           6:16:41 6:16:28 2:24:43 3:51:58 5:00:00  
    9 Nick Bolte 32 Kansas City MO                            1:37:06         3:45:00  
   10 Jeremy Schuchert 32 Doswell VA                          2:36:03         4:00:00  
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Jayson Ness 35 S. Daytona FL            3:32:31 3:32:27 1:40:42 1:51:50 3:36:00  
    2 William Pond 37 Longwood FL             3:54:54 3:54:53 1:29:32 2:25:23 3:00:00  
    3 Hernan Garcia 35 Cocoa FL               3:55:19 3:55:11 1:43:25 2:11:55 3:50:00  
    4 Mark Leaning 35 Palm Harbor FL          4:01:00                         4:30:00  
    5 Warren Caputo 36 Melbourne FL           4:01:29 4:01:25 1:44:02 2:17:27 3:30:00  
    6 Louis Chiappetta 38 Ft Meyers FL        4:19:51 4:19:46 2:08:25 2:11:27 4:10:00  
    7 Michael Mc Aneny 36 Vero Beach FL       4:22:48 4:22:44 1:56:37 2:26:11 3:55:00  
    8 Geoffrey Mac Donald 35 Dania Beach FL   4:26:19 4:26:13 1:58:04 2:28:15 4:00:00  
    9 Humberto Caldera 36 Wellington FL       4:45:47 4:45:31 2:14:43 2:31:05 4:25:00  
   10 Marcel Pope 39 Indialantic FL           5:00:50 5:00:27 2:21:19 2:39:31 4:00:00  
   11 Kurt Lee 39 Sarasota FL                 5:09:53 5:09:40 2:02:34 3:07:20 4:00:00  
   12 Scott Snyder 39 Port Orange FL          5:13:20 5:13:06 2:24:14 2:49:06 5:00:00  
   13 Joe Mc Adory 37 Opelika AL              6:48:24 6:48:12 2:51:12 3:57:13 6:25:04  
MALE MASTERS CHAMPION
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Pete Colangelo 46 Merritt Island FL     3:15:56 3:15:56 1:26:13 1:49:43 2:45:00
MASTERS AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Dan Cochran 43 Titusville FL            3:16:12 3:16:12 1:33:12 1:43:01 3:15:00  
    2 Carl Metzger 41 Ocoee FL                3:30:00 3:29:56 1:38:00 1:52:01 3:30:00  
    3 Bubba Gillis 42 Hilton Head SC          3:31:37 3:31:36 1:40:21 1:51:16 3:20:00  
    4 Daniel Barrett 41 Cocoa FL              3:42:16 3:42:14 1:38:05 2:04:12 3:20:00  
    5 Scott Fitzgerald 44 Fort Myers FL       3:56:11 3:56:09 1:58:02 1:58:09          
    6 Edwin Hortet 40 Wellington FL           4:06:35 4:06:31 1:46:44 2:19:52 3:15:00  
    7 Mickey Ruehs 41 Melbourne FL            4:09:33 4:09:15 2:00:09 2:09:25 4:00:00  
    8 Tom Rech 42 Houston TX                  4:14:52 4:14:49 2:07:32 2:07:21 4:30:00  
    9 Steven Rush 44 Grapevine TX             4:25:10 4:25:06 1:53:23 2:31:48 3:45:00  
   10 Jason Gordon 41 Puyallup WA             4:27:59 4:27:47 2:09:08 2:18:51 4:00:00  
   11 Bruce Werner 43 Temple Terrace FL       4:31:58 4:31:47 1:59:36 2:32:22 4:05:00  
   12 Mike Shupe 41 Melbourne FL              5:08:26 5:08:16 2:24:19 2:44:07 5:00:00  
   13 Benjamin Nieves 42 West Melbourne FL    5:08:44 5:08:28 2:23:28 2:45:17 4:00:00  
   14 Alan Higgins 44 Ocoee FL                5:10:22 5:10:05 2:19:25 2:50:58 4:00:00  
   15 Gerald Gregory 43 Cocoa FL              5:23:41 5:23:32 2:19:28 3:04:13 4:00:00  
   16 Cas Camara 42 Windemere FL              5:24:33 5:24:25 2:35:30 2:49:03 5:00     
   17 Kenneth Morris 44 Memphis TN                            1:59:20         4:00:00  
   18 David Collins 43 Cape Canaveral FL                      2:42:45         4:30:00  
   19 Donald Dyke 44 Melbourne FL                             3:13:54
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 David Griner 47 New Port Richey FL      3:36:20 3:36:13 1:44:39 1:51:42 3:30:00  
    2 Thom Green 45 Powell OH                 3:39:49 3:39:46 1:39:21 2:00:28 3:03:00  
    3 William Archer 47 Port Orange FL        3:58:40 3:58:33 1:52:54 2:05:47 3:50:00  
    4 Dan Thayer 48 Auburn ME                 4:01:08 4:01:05 1:47:13 2:13:56 3:29:00  
    5 Chris Chevalier 45 Lynn Haven FL        4:02:28 4:02:20 1:46:00 2:16:28 3:30:00  
    6 Randy Patrick 48 Orlando FL             4:03:13 4:03:03 1:58:03 2:05:10 3:50:00  
    7 Matt Tippie 49 Kissimmee FL             4:16:44 4:16:36 1:58:04 2:18:40 3:50:00  
    8 David Drescher 46 Doral FL              4:18:25 4:18:09 2:02:31 2:15:55 4:18:00  
    9 Joe Tarantino 49 Louisville OH          4:20:16 4:20:05 1:59:18 2:20:58 4:00:00  
   10 Jorge Rivera 48 Titusville FL           4:24:27 4:24:12 1:55:36 2:28:51 3:45:00  
   11 Arthur Stanger 47 Boca Raton FL         4:39:56 4:39:50 1:50:41 2:49:16 3:10:00  
   12 Mike Toner 46 Orlando FL                4:43:12 4:43:10 1:49:27 2:53:45 4:00:00  
   13 Jeffrey Lyijnen 49 Sterling Heights MI  4:51:02 4:50:46 2:15:23 2:35:39 5:00:00  
   14 Philip Cleveland 49 Palm Bay FL         4:54:52 4:54:37 2:12:24 2:42:28 5:00:00  
   15 Les Sutter 45 Naples FL                 4:55:17 4:55:08 2:12:24 2:42:53 4:58:00  
   16 Rob Wells 46 Atlanta GA                 5:02:44 5:02:34 2:07:29 2:55:15 4:30:00  
   17 Richard Reichert 46 Lake Mary FL        5:17:42 5:17:28 2:23:48 2:53:54 7:00:00  
   18 David Huss 48 Merritt Island FL         5:41:06 5:41:02                 5:00:00  
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Matt Mahoney 50 Melbourne FL            3:26:38 3:26:37 1:39:09 1:47:29 3:19:00  
    2 Peter Lewia 54 Sebring FL               3:50:58 3:50:56 1:48:41 2:02:18 4:00:00  
    3 James Ryder, Sr 52 Redington Bch FL     4:03:45 4:03:40 1:54:45 2:09:01          
    4 Charles Taylor 51 Toronto CN            4:06:21 4:06:11 1:57:53 2:08:29 3:45:00  
    5 Thomas Winkelspecht 52 Melbourne FL     4:28:03 4:27:51 2:10:14 2:17:49 4:30:00  
    6 Mike Nephew 50 Eustis FL                4:48:17 4:48:14 1:56:50 2:51:28 3:55:00  
    7 Don Sgobbo 54 Palm Bay FL               5:08:47 5:08:35 2:15:23 2:53:24 11:30:00 
    8 Danny Mc Knight 54 Rockledge FL                         1:56:39         3:55:00  
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Malcolm Oliver 57 Newport TN            3:41:15 3:41:10 1:42:26 1:58:49 3:30:00  
    2 Samuel Neal 55 East Aurora NY           3:45:51 3:45:48 1:42:52 2:02:59 3:20:00  
    3 David Farrall 57 Melbourne Beach FL     3:51:59 3:51:56 1:49:32 2:02:27 3:45:00  
    4 Wayne Wright 56 Melbourne FL            4:04:32 4:04:28 1:52:03 2:12:29 3:45:00  
    5 Frank Gay 59 Coral Springs FL           4:08:39 4:08:36 1:59:02 2:09:37 3:45:00  
    6 Patrick Fox 57 Titusville FL            4:13:33 4:13:23 2:06:01 2:07:33 3:45:00  
    7 Kenneth Vanslette 56 Daytona Beach FL   4:19:29 4:19:22 1:57:36 2:21:53 3:45:00  
    8 Peter Carlson 56 Eustis FL              4:43:23 4:43:15 2:05:59 2:37:24 4:45:00  
    9 Lee Hinnant 56 Miami FL                 4:52:50 4:52:45 2:19:57 2:32:53 4:45:00  
   10 Abraham Lim 55 Avon Park FL             5:16:06 5:15:47 2:25:13 2:50:54 4:40:00  
   11 Honor Stepp 58 Walled Lake MI                           2:02:09         3:45:00  
   12 Michael Wright 58 West Melbourne FL                     2:29:26         4:30:00  
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Ray Green 64 Tampa FL                   4:14:49 4:14:45 1:51:15 2:23:35 3:50:01  
    2 Harry Hoffman 64 Port Salerno FL        5:03:12 5:03:09 2:22:13 2:41:00 5:00:00  
    3 Chester Kalb Ii 60 Key West FL          5:03:45 5:03:42 2:27:17 2:36:29 4:50:00  
    4 Tony Catanese 63 Melbourne Beach FL     5:05:04 5:04:58 2:08:40 2:56:24 4:00:00  
    5 Phil Little 63 Apopka FL                5:10:21 5:10:03 2:19:25 2:50:57 4:30:00  
    6 Don Lauher 63 Winter Park FL            5:52:30 5:52:23 2:38:17 3:14:14 5:15:00  
    7 Wayne Redoway 62 Indian Harbour Bch FL  6:03:08 6:03:00 2:42:26 3:20:43 5:30:00  
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Albert Miclette 69 Quebec CN            3:52:43 3:52:38 1:46:54 2:05:49 3:36:00  
    2 Juergen Kuhlmey 67 Ft Lauderdale FL     4:38:27 4:38:20 1:58:49 2:39:38 4:15:00  
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Richard Green 71 Echathau NY                            2:15:51                  
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ========
OVERALL FEMALE MARATHON CHAMPION & RUNNERS-UP
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Kimberly Bruce 42 St Petersburg FL      3:13:28 3:13:27 1:32:20 1:41:09          
    2 Janet Ritchie 25 Melbourne FL           3:23:21 3:23:19 1:36:50 1:46:31 3:15:00  
    3 Jennifer Zajac 33 Akron OH              3:31:46 3:31:41 1:42:26 1:49:21 3:35:00  
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Paige Lester 19 Valdosta GA             4:27:13 4:27:04 2:05:17 2:21:57 3:45:00  
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Natalia Newcomb 22 Wesley Chapel FL     4:19:06 4:18:53 2:05:30 2:13:37 4:20:00  
    2 Stacy Cintron 22 Athens GA              4:35:30 4:35:21 2:31:02 2:04:28 3:30:47  
    3 Sarah Murray 21 Wheatfield IN           4:48:34 4:48:23 2:10:45 2:37:49 4:03:00  
    4 Michelle Cleveland 20 Palm Bay FL       4:55:07 4:54:52 2:25:46 2:29:22 4:30:00  
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Maria Vasile 27 Melbourne FL            4:08:59 4:08:53 1:55:45 2:13:14 3:45:00  
    2 Kelley Vidulich 28 Chicago IL           4:18:27 4:18:20 2:13:46 2:04:42 4:20:00  
    3 Nicole Tierney 27 Delray Beach FL       4:27:59 4:27:47 2:09:08 2:18:51 4:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Amy Scalia 31 Viera FL                  4:02:13 4:02:00 1:55:25 2:06:49 3:50:00  
    2 Amy Dudgeon 33 Orlando FL               4:18:50 4:18:42 1:56:14 2:22:36 4:15:00  
    3 Angela Feldbush 34 Melbourne FL         4:49:55 4:49:44 2:10:42 2:39:14 4:30:00  
    4 Amanda De Seve 32 Melbourne FL          5:12:54 5:12:40 2:21:14 2:51:40 4:30:00  
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Ann Banzet 35 Naples FL                 4:06:55 4:06:46 1:57:43 2:09:13 4:00:00  
    2 Carolyn Mc Kinney 39 Anderson IN        4:10:20 4:10:08 1:58:22 2:11:58 4:15:00  
    3 Dana Ikensaa 36 Mount Dora FL           4:34:32 4:34:25 2:05:57 2:28:36 4:30:00  
    4 Paige Kurtz 39 Indialantic FL           4:50:25 4:50:15 2:20:08 2:30:17 4:50:00  
    5 Andrea Johnson- Lee 39 St. Louis MO     5:07:46 5:07:40 2:16:30 2:51:16 5:00:00  
    6 Michaela Shupe 39 Melbourne FL          5:08:25 5:08:16 2:24:19 2:44:07 6:00:00  
    7 Veronica Sim 38 Palm Bay FL             5:11:17 5:11:13 1:58:38 3:12:39 3:51:00  
    8 Carla Arrigo 36 Clermont FL             5:24:33 5:24:25 2:35:31 2:49:02 5:05     
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Helen Cox 42 New Smyrna Bch FL          3:44:10 3:44:06 1:51:11 1:53:00 4:00:00
MASTERS AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Marcia Strauss 40 Stuart FL             4:14:00 4:13:55 1:55:46 2:18:15 4:15:00  
    2 Andrea Bortner 43 Melbourne Beach FL    4:28:13 4:28:02 2:01:25 2:26:49 4:30:00  
    3 Susan Brookman 44 Alva FL               4:39:02 4:38:49 2:12:03 2:26:59 4:30:00  
    4 Anne Barth 44 Orlando FL                4:48:30 4:48:22 2:16:40 2:31:51 5:15:00  
    5 Sherrad Adams 40 Mishawaka IN           4:49:45 4:49:32 2:16:42 2:33:03 4:44:00  
    6 Carol Burgunder 43 Melbourne FL         5:57:08 5:56:55 2:52:13 3:04:56 6:00:00  
    7 Susan Meier 42 Ponte Vedra Bch FL                       1:52:22         3:40:00  
    8 Dede Henrich 44 Melbourne FL                            1:57:45         2:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Kim Graham 45 Melbourne FL              3:49:15 3:49:08 1:51:11 1:58:04 2:00:00  
    2 Donna Kraft 46 London, Ontario CN       4:33:42 4:33:31 2:02:15 2:31:27 4:15:00  
    3 Katie Cumming 46 Winter Park FL         4:48:30 4:48:22 2:16:39 2:31:51 5:00:00  
    4 Robyn Goldstein 46 Lake Mary FL                         2:29:29         4:30:00  
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Debra Ryder 53 Redington Bch FL         4:10:27 4:10:22 1:54:45 2:15:43 4:05:00  
    2 Peggy Whitlock 50 Casselberry FL        5:16:09 5:15:56 2:22:49 2:53:21 4:30:00  
    3 Susie O'connell 53 Melbourne FL         5:36:40 5:36:34 2:33:43 3:02:57 5:00:00  
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
      Christine Merriam 55 Orlando FL                         3:23:42
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 79
Place First    Last     Ag City            St Gun Tim Chip Ti 1sthalf 2ndhalf Predicti 
===== ======================================= ======= ======= ======= ======= ======== 
    1 Pat Dixon 70 Rockledge FL               5:24:20 5:24:11 2:20:15 3:04:05          
RELAY RESULTS
2 PERSON RELAY
Place Tname                     Runner               Runner                              Tot Tim 
===== ========================= ==================== =================================== ======= 
    1 Team Medvetz              Toni Medvetz         Christopher                         3:55:46 
    2 Health Quest              Dale Martin          Craig Rustay                        4:33:18 
4 PERSON RELAY
Place Tname                     Runner               Runner               Runner               Runner               Tot Tim 
===== ========================= ==================== ==================== ==================== ==================== ======= 
    1 Titusville Forerunners    Sarah Guttery        Patti Spoerle        Juan Perez           Greg Aker            3:14:19 
    2 United Space Alliance #2  Marcus Butler        John Fricano         Josh Sulkes          Cara Jevitt          3:19:52 
    3 The Masters               Tina Anderson        Henry Yu             Loran Serwin         Carol Ball           3:26:25 
    4 United Space Alliance #1  Nancy Rowan          George Kirk          Kevin Bryant         Rick Unrue           3:34:09