• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Ascension Eagle Pride 5K Results
EAGLE PRIDE 5K RESULTS
September 20, 2014
Ascension Catholic Church, Melbourne, FL
Race Director: Pamela Gearheart
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: pamela4004@att.net

OVERALL RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City, State           Time      Net       Pace     
===== === ===== ======================= === === ===================== ========= ========= ===== 
    1   1  2038 Chi Cam                 M    31 Palm Bay FL             18:15.8   18:15.5  5:53 
    2   2  2174 David Knauf             M    50 Tallahassee FL          18:30.6   18:30.3  5:58 
    3   3  2172 Art Anderson            M    55 Melbourne FL            19:53.6   19:53.3  6:25 
    4   1  2118 Dina Viselli            F    29 Melbourne FL            20:05.6   20:03.6  6:28 
    5   4  2012 Matt Mahoney            M    59 Melbourne FL            20:24.6   20:24.3  6:35 
    6   5  2055 John Russell            M    36 Melbourne FL            21:23.8   21:20.3  6:53 
    7   6  2113 Carson Chavez           M    12 Melbourne FL            22:29.9   22:28.9  7:15 
    8   7  2175 Aidan Montague          M    46 Dublin, Ireland         22:35.9   22:31.9  7:16 
    9   8  2014 Jorge Del Valle         M    31 West Melbourne FL       22:40.0   22:36.8  7:17 
   10   9  2002 James Chiravalle        M    48 Melbourne FL            22:40.9   22:38.7  7:18 
   11  10  2183 Pedro Romero            M    44 Santa Clarita CA        22:43.8   22:41.7  7:19 
   12   2  2176 Michele Longstreet      F    42 Indialantic FL          22:51.1   22:50.5  7:22 
   13  11  2027 Chad Locke              M    31 IHB FL                  23:44.0   23:39.9  7:38 
   14   3  2182 Jenny Bakopoulos        F    42 Summerville SC          23:54.1   23:51.2  7:41 
   15  12  2150 Cliff Graham            M    44 Melbourne FL            23:55.8   23:54.1  7:42 
   16  13  2185 Greg Robinson           M    39 Melbourne FL            24:00.8   23:56.6  7:43 
   17  14  2032 Benamin Gearhart        M    10 Melbourne FL            24:05.1   24:04.4  7:45 
   18  15  2066 Peter Kraus             M    47 Melbourne FL            24:21.7   24:18.0  7:50 
   19  16  2099 Titngai Tam             M    31 Rockledge FL            24:48.1   24:44.7  7:58 
   20  17  2001 Greg Griffin            M    57 Cocoa Beach FL          24:54.1   24:51.3  8:00 
   21  18  2052 Chad Luchetti           M    11 Melbourne FL            24:57.1   24:56.1  8:02 
   22   4  2015 Lauren Jaso             F    37 Melbourne FL            25:16.3   25:08.0  8:06 
   23   5  2178 Brittany Streufert      F    42 Viera FL                25:58.7   25:41.6  8:17 
   24   6  2054 Marie Thomas            F    49 Rockledge FL            26:00.0   25:42.6  8:17 
   25  19  2140 Tommy Jost              M    10 Melbourne FL            25:44.4   25:42.8  8:17 
   26   7  2090 Isabella Babilonia      F    11 Melbourne FL            25:54.3   25:53.6  8:21 
   27  20  2109 Jack McCluskey          M    11 Melbourne FL            26:10.1   26:08.4  8:25 
   28  21  2018 Gary Castner            M    68 Melbourne FL            26:26.4   26:20.4  8:29 
   29  22  2045 Glenn Dahmer            M    52 Melbourne FL            26:23.4   26:20.7  8:29 
   30   8  2063 Liz White               F    35 Melbourne FL            26:36.5   26:30.9  8:33 
   31  23  2040 Juan Pablo Martinez     M    08 Melbourne FL            26:47.7   26:45.8  8:37 
   32   9  2134 Jennier Penna           F    36 Cocoa FL                27:08.8   27:00.6  8:42 
   33  10  2031 Anne Tragesser          F    25 Satellite Beach FL      27:20.3   27:07.7  8:44 
   34  24  2056 Timothy Lancaster       M    16 Rockledge FL            27:21.3   27:17.8  8:48 
   35  25  2159 Wesley Davenport        M    11 Melbourne FL            27:23.6   27:22.0  8:49 
   36  11  2139 Mallory Jost            F    12 Melbourne FL            27:25.1   27:24.0  8:50 
   37  26  2061 Emilio Quiroz           M    12 Merritt Island FL       27:55.3   27:54.1  8:59 
   38  27  2064 Ben Diaz                M    14 Melbourne FL            28:06.7   28:04.6  9:03 
   39  12  2158 Alex Davenport          F    11 Melbourne FL            28:07.0   28:05.9  9:03 
   40  13  2108 Heather Haley           F    35 Melbourne FL            28:31.9   28:24.9  9:09 
   41  28  2141 Robbie Naberhaus        M    10 Merritt Island FL       29:16.4   28:51.0  9:18 
   42  29  2173 Gene Grieshaber         M    57 Melbourne FL            29:08.6   29:06.0  9:22 
   43  30  2102 Kensly Jean             M    10 Palm Bay FL             29:12.9   29:11.3  9:24 
   44  31  2034 Steve Gearhart          M    44 Melbourne FL            29:38.1   29:14.3  9:25 
   45  14  2151 Gabby Woodson           F    15 Melbourne FL            29:29.8   29:27.2  9:29 
   46  15  2021 Gabrielle Mommers       F    16 Melbourne FL            29:31.4   29:28.8  9:30 
   47  16  2065 Helen Medlin            F    49 Melbourne FL            29:35.6   29:29.9  9:30 
   48  17  2048 Nicole Lherisse         F    32 Melbourne FL            29:42.5   29:32.4  9:31 
   49  32  2033 Douglas Gearhart        M    12 Melbourne FL            29:37.3   29:36.5  9:32 
   50  18  2110 Janet McCluskey         F    45 Melbourne FL            29:48.9   29:38.9  9:33 
   51  33  2106 Anders Sorensen         M    40 Melbourne FL            29:59.2   29:59.2  9:40 
   52  19  2133 Shannon O'Boyle         F    42 Melbourne FL            30:08.2   30:00.4  9:40 
   53  20  2177 Stephanie Marrs         F    37 Palm Bay FL             30:17.9   30:14.4  9:44 
   54  21  2016 Michele Duester         F    52 Melbourne FL            30:27.4   30:18.8  9:46 
   55  22  2035 Rebecca Devoid          F    09 Melbourne FL            30:27.3   30:21.5  9:47 
   56  23  2039 Michelle Devoid         F    37 Melbourne FL            30:33.0   30:27.2  9:49 
   57  34  2115 Raymond Matson          M    26 Rockledge FL            30:44.9   30:35.3  9:51 
   58  35  2051 Donnie Luchetti         M    13 Melbourne FL            30:37.1   30:35.9  9:51 
   59  24  2181 Marcela Lezama          F    43 Santa Clarita CA        30:47.8   30:43.9  9:54 
   60  25  2003 Linda Lundstedt         F    53 West Melbourne FL       30:54.6   30:46.3  9:55 
   61  36  2080 Greg Mckay              M    67 Cape Canaveral FL       30:57.5   30:52.0  9:57 
   62  37  2077 Bud Parks               M    71 Rockledge FL            31:08.0   30:52.3  9:57 
   63  38  2169 Brad Bonifacio          M    52 Melbourne FL            31:01.5   30:53.7  9:57 
   64  26  2010 Melodie Esposito        F    59 Melbourne FL            31:07.8   30:59.1  9:59 
   65  39  2068 David Kirkendall        M    13 Melbourne FL            31:11.5   31:09.2 10:02 
   66  40  2147 Ryan Glendy             M    36 Satellite Beach FL      31:14.1   31:09.5 10:02 
   67  41  2050 Gerry Fahey             M    71 Melbourne FL            31:16.4   31:13.6 10:04 
   68  27  2029 Lauren Tierney          F    12 Viera FL                31:22.0   31:21.4 10:06 
   69  28  2180 Yesenia Drake           F    41 Bonita Springs FL       31:42.5   31:39.2 10:12 
   70  29  2167 Amanda Olson            F    11 Melbourne FL            31:42.3   31:41.2 10:12 
   71  30  2148 Lyndsi Graham           F    12 Melbourne FL            31:58.4   31:56.7 10:17 
   72  31  2096 Donna Potomski          F    31 Melbourne FL            32:04.6   31:58.0 10:18 
   73  42  2095 Lenin Rodriguez         M    41 Melbourne FL            32:04.6   31:58.2 10:18 
   74  43  2186 Matthew Naberhaus       M    08 Merritt Island FL       32:29.3   32:03.7 10:20 
   75  44  2036 Dennis Amico            M    53 Melbourne FL            32:21.6   32:08.8 10:21 
   76  32  2087 Alysson Lyons           F    32 Rockledge FL            33:10.0   33:03.0 10:39 
   77  33  2005 Sarah Hughes            F    24 West Melbourne FL       33:26.0   33:14.3 10:42 
   78  34  2165 Brittany Prevost        F    29 Melbourne FL            33:51.2   33:34.2 10:49 
   79  35  2103 Jessica Charbonneau     F    24 Melbourne FL            33:51.3   33:43.8 10:52 
   80  45  2131 Dustin Boring           M    33 Melbourne FL            34:25.2   34:15.8 11:02 
   81  36  2132 Danielle Pirolo         F    29 Melbourne FL            34:25.7   34:17.0 11:03 
   82  37  2030 Megan Tierney           F    10 Viera FL                34:32.1   34:25.4 11:05 
   83  46  2171 Trent Burgreen          M    07 Indialantic FL          34:40.5   34:34.7 11:08 
   84  38  2170 Maura Burgreen          F    32 Indialantic FL          34:40.7   34:35.4 11:08 
   85  47  2079 Nathan Nipper           M    39 Melbourne FL            34:44.6   34:39.3 11:10 
   86  39  2082 Ellie Nipper            F    09 Melbourne FL            34:44.3   34:39.4 11:10 
   87  40  2162 Celine Reddin           F    11 Melbourne FL            34:55.2   34:50.6 11:13 
   88  48  2154 Michael McCluskey       M    46 Melbourne FL            35:04.1   34:52.5 11:14 
   89  41  2119 Shirley Matrigali       F    60 Indian Harbour Beach    35:14.6   35:01.3 11:17 
   90  42  2112 Katie Zoeller           F    12 Melbourne FL            35:06.4   35:04.9 11:18 
   91  49  2104 Henry Sucart            M    30 West Melbourne FL       35:27.7   35:17.2 11:22 
   92  50  2128 Frank Fazio             M    60 Melbourne FL            35:27.5   35:20.8 11:23 
   93  51  2013 Liam Hachmeister        M    13 Melbourne FL            35:47.1   35:42.0 11:30 
   94  52  2157 Ron Davenport           M    57 Melbourne FL            36:03.1   35:46.9 11:31 
   95  53  2136 Marcus Rubio            M    23 Melbourne FL            36:33.5   35:54.0 11:34 
   96  43  2086 Sara Griffin            F    55 Rockledge FL            36:14.7   36:07.5 11:38 
   97  44  2049 Jessica Parks           F    40 Melbourne FL            36:28.6   36:14.2 11:40 
   98  45  2078 Donna Parks             F    32 Rockledge FL            36:30.6   36:17.0 11:41 
   99  46  2007 Juliet Misconi          F    32 West Melbourne FL       36:48.4   36:29.8 11:45 
  100  54  2143 Robert Naberhaus        M    39 Merritt Island FL       37:37.5   37:37.5 12:07 
  101  47  2125 Kathleen Read           F    58 Melbourne FL            37:49.5   37:42.3 12:09 
  102  48  2152 Teresa Bigler           F    50 Melbourne FL            37:59.0   37:45.6 12:10 
  103  49  2155 Kim Babb                F    43 Melbourne FL            37:59.3   37:46.1 12:10 
  104  50  2153 Shirley Bonifacio       F    49 Melbourne FL            37:58.4   37:50.7 12:11 
  105  51  2166 Ashley Misch            F    16 Melbourne FL            38:02.9   37:53.2 12:12 
  106  52  2126 Karen Speed             F    52 Melbourne FL            38:30.2   38:20.1 12:21 
  107  53  2105 Jen Thomas              F    28 West Melbourne FL       38:42.9   38:32.6 12:25 
  108  54  2156 Daryl Davenport         F    43 Melbourne FL            39:18.3   39:00.9 12:34 
  109  55  2062 Dominik Quiroz          M    10 Merritt Island FL       39:13.3   39:12.3 12:38 
  110  55  2114 Kamil Rubio             F    13 Melbourne FL            39:54.9   39:49.7 12:50 
  111  56  2059 Mary Connors            F    56 Melbourne FL            40:23.9   40:16.6 12:58 
  112  56  2028 Joe Tierney             M    44 Viera FL                41:32.8   41:20.1 13:19 
  113  57  2069 Laura DeVillers         F    46 Melbourne FL            42:37.4   42:31.6 13:42 
  114  58  2073 Cathy Frisella          F    42 Melbourne FL            43:01.8   42:52.4 13:48 
  115  59  2149 Tonia Graham            F    40 Melbourne FL            43:11.4   42:59.2 13:51 
  116  60  2091 Morgan Monteleone       F    12 Melbourne FL            43:33.5   43:32.6 14:01 
  117  61  2146 Maria Abravaya          F    61 Satellite Beach FL      43:40.8   43:36.3 14:03 
  118  57  2163 Tye Sittig              M    07 Melbourne FL            44:05.7   44:01.2 14:11 
  119  62  2023 Rosa Hozdish            F    26 Melbourne FL            44:14.8   44:03.7 14:11 
  120  63  2072 Madison DeVillers       F    09 Melbourne FL            44:34.8   44:28.4 14:19 
  121  64  2009 Karlynne Akos           F    45 Destin FL               44:45.3   44:34.5 14:21 
  122  65  2004 Kim Combs               F    49 Destin FL               44:45.8   44:34.7 14:21 
  123  58  2074 Giuseppe Frisella       M    11 Melbourne FL            44:39.8   44:36.3 14:22 
  124  66  2025 Katie Gander            F    42 Melbourne FL            48:04.4   47:54.0 15:26 
  125  67  2089 Irma Rollings           F    42 Melbourne FL            48:44.6   48:34.9 15:39 
  126  68  2124 Magnolia Miller         F    07 Melbourne FL            49:29.8   49:00.8 15:47 
  127  69  2123 Rosemary Miller         F    09 Melbourne FL            49:35.3   49:08.8 15:50 
  128  59  2088 Emiliano Arriaga-Cruz   M    09 Melbourne FL            49:36.7   49:26.4 15:55 
  129  70  2161 Jen Reddin              F    44 Melbourne FL            49:56.5   49:39.7 16:00 
  130  60  2097 Doug Workman            M    62 Melbourne FL            49:57.2   49:42.3 16:00 
  131  71  2137 Anita Brady             F    59 Melbourne FL            50:07.0   49:52.4 16:04 
  132  61  2160 Cris Sittig             M    34 Melbourne FL            50:10.0   49:53.4 16:04 
  133  62  2116 Mark Nowak              M    30 West Melbourne FL       51:32.0   51:32.0 16:36 
  134  72  2107 Avalynn McDermott       F    08 Melbourne FL            52:17.6   51:47.2 16:41 
  135  73  2121 Azalea Miller           F    05 Melbourne FL            52:19.9   51:49.3 16:41 
  136  74  2135 Tiffany Johnson         F    35 Melbourne FL            52:22.0   51:51.4 16:42 
  137  75  2017 Molly Demers            F    45 Ocala FL                52:12.7   52:02.0 16:45 
  138  63  2122 Jeff Miller             M    44 Melbourne FL            52:34.4   52:08.3 16:47 
  139  76  2184 Elizabeth Speed         F    30 Melbourne FL            52:55.5   52:43.1 16:59 
  140  77  2101 Koren Oransky           F    47 Melbourne FL            53:02.3   52:47.6 17:00 
  141  78  2127 Jane Stacy              F    58 Cocoa Beach FL          53:30.8   53:19.0 17:10 
  142  79  2020 Isabel Clark            F    07 Melbourne FL            54:29.2   54:09.6 17:26 
  143  64  2022 James Clark             M    43 Melbourne FL            54:42.9   54:22.8 17:31 
  144  80  2024 Melissa Flammio Clark   F    45 Melbourne FL            54:43.3   54:23.3 17:31 
  145  65  2130 Michael Thomas          M    11 Rockledge FL            56:09.7   55:53.0 18:00 
  146  81  2093 Leila Timmer            F    10 Melbourne FL            57:13.7   56:55.9 18:20 
  147  66  2092 Andrew Timmer           M    51 Melbourne FL            57:14.6   56:56.2 18:20 
  148  82  2164 Mary Carney             F    71 Melbourne FL          1:00:22.2 1:00:02.6 19:20 
  149  67  2179 Gavin Thomas            M    09 Rockledge FL          1:00:21.3 1:00:02.7 19:20 
  150  83  2060 Roberta Osterling       F    80 Satellite Beach FL    1:02:13.4 1:01:52.1 19:55 
 
*
*
*
*
TEAM RESULTS
   1.  ACS Cross Country             
            22:29   24:05   24:57   25:43   25:54 = 2:03:08
         Carson Chavez, Benamin Gearhart, Chad Luchetti, Tommy Jost, Isabella
         Babilonia
   2.  ACS Teachers                  
            31:58   32:09   40:17   42:53   49:43 = 3:17:00
         Donna Potomski, Dennis Amico, Mary Connors, Cathy Frisella, Doug
         Workman
   3.  Diamond Blast                 
            49:01   49:09   51:50   51:52   52:09 = 4:14:01
         Magnolia Miller, Rosemary Miller, Azalea Miller, Tiffany Johnson, Jeff
         Miller
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites