• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Brevard Rivalry Run 5K Results
BREVARD RIVALRY RUN 
June 14, 2014 
Max K. Rodes Park, West Melbourne, FL
Race Director: Alexis Haber
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1  1371 Eric Powers              17 Palm Bay             FL   19:20.8  6:14 
    2     2  1451 Art Anderson             54 Melbourne            FL   19:23.1  6:15 
    3     3  1417 Jeff Cook                54 Indian Harbour Beach FL   20:08.0  6:29 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4  1424 Matt Mahoney             58 Melbourne            FL   20:15.2  6:32 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45  1454 Luke Fields              12 West Melbourne       FL   29:04.0  9:22 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    32  1453 Matthew Fields           19 West Melbourne       FL   26:44.2  8:37 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    65  1374 Roshmel Irick-Young      21 Orlando              FL   31:33.3 10:10 
    2    89  1372 Josh Cates               22 Orlando              FL   38:17.1 12:20 
    3    93  1414 Michael Reyes            23 Rockledge            FL   40:50.4 13:09 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    14  1425 Jack Audet               25 Melbourne            FL   22:06.3  7:07 
    2    16  1419 Mike Howley              26 Cocoa                FL   22:50.7  7:22 
    3    21  1405 Ben Bowers               29 Rockledge            FL   23:48.6  7:40 
    4    28  1098 Brandon Minnick          27 Melbourne            FL   25:48.1  8:19 
    5    29  1363 Scott O'Berry            25 St.Petersburg        FL   25:48.6  8:19 
    6    39  1432 Ryan Witzel              28 Melbourne            FL   28:31.1  9:11 
    7    46  1085 Ryan Schick              28 West Melbourne       FL   29:17.2  9:26 
    8    55  1409 Richard Wellbrock        25 Melbourne            FL   30:23.6  9:47 
    9    58  1094 Helmut Przychodny        28 Melbourne            FL   30:43.4  9:54 
   10    90  1397 Jason Muth               25 Indian Harbour Beach FL   39:10.0 12:37 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    12  1460 Gabe Barfield            33 Melbourne            FL   21:54.9  7:04 
    2    30  1382 Mark Chamberlain         32 Melbourne            FL   25:51.1  8:20 
    3    33  1385 Daniel Michaud           31 Melbourne            FL   27:13.4  8:46 
    4    40  1462 Mike Fuller              31 Melbourne Beach      FL   28:33.1  9:12 
    5    48  1097 Stephen Koubek           31 Melbourne            FL   29:27.7  9:29 
    6    51  1092 Robert Mentillo          30 Satellite Beach      FL   29:51.2  9:37 
    7    53  1441 Michael Fischer          31 Melbourne            FL   30:15.4  9:45 
    8    62  1365 Kunal Yagnik             30 Satellite Beach      FL   31:07.1 10:01 
    9    68  1429 Jeff Lloyd               33 Melbourne            FL   31:46.7 10:14 
   10    70  1422 Michael Winters          32 West Melbourne       FL   31:55.3 10:17 
   11    96  1404 Joe Petrone              33 Melbourne            FL   41:50.2 13:28 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    18  1435 Milos Vasovic            36 Melbourne            FL   23:09.9  7:28 
    2    36  1431 Aaron Anderson           36 Melbourne            FL   28:01.9  9:02 
    3    44  1440 Rufino Cubias            36 Melbourne            FL   28:51.9  9:18 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5  1458 Joe Lento                44 Cocoa Beach          FL   20:24.7  6:35 
    2     8  1100 Chris Lestrange          41 Palm Bay             FL   21:03.7  6:47 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6  1446 Harry Prosser            45 Rockledge            FL   20:30.4  6:37 
    2    19  1392 James Chiravalle         48 Melbourne            FL   23:13.1  7:29 
    3    64  1373 Robert Irick             48 Orlando              FL   31:32.2 10:10 
    4   105  1089 Tommy Exley              45 Rockledge            FL   46:29.2 14:58 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7  1447 Tony Bils                53 Indialantic          FL   20:52.3  6:44 
    2    11  1411 Brad Bowers              52 Rockledge            FL   21:29.6  6:56 
    3    13  1394 Keith Kowalske           54 Melbourne            FL   21:58.3  7:05 
    4    35  1370 Ron Martin               54 Palm Bay             FL   27:58.6  9:01 
    5    50  1427 Jeffrey Johnson          54 Rockledge            FL   29:46.6  9:36 
    6    69  1455 Mark Fields              53 West Melbourne       FL   31:51.8 10:16 
    7    72  1410 Doug Sutton              54 Melbourne            FL   32:11.1 10:22 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    31  1369 Bob Hails                55 Melbourne            FL   26:38.8  8:35 
    2    59  1418 Joe Deen                 57 Sharpes              FL   30:43.4  9:54 
    3    87  1090 Alan Myers               56 West Melbourne       FL   37:06.2 11:57 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15  1449 Wolfgang Jensen          63 Indialantic          FL   22:35.7  7:17 
    2    17  1384 Bert Sandoval            64 Covina               CA   22:52.4  7:22 
    3    23  1396 Tim Muth                 60 Indian Harbour Beach FL   23:53.3  7:42 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    24  1366 Michael Zeitfuss         69 Satellite Beach      FL   24:22.6  7:51 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    63  1428 Gerry Fahey              71 Little Deer Isle     ME   31:19.6 10:05 
    2    99  1399 Raymond Peterson         71 Melbourne            FL   42:27.8 13:41 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   101  1420 Richard Ferry            83 Vero Beach           FL   44:01.4 14:11 
    2   106  1378 Michael Hoffer           75 Vero Beach           FL   46:49.5 15:05 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9  1456 Gianna Rogers            15 Port Saint Lucie     FL   21:12.0  6:50 
    2    10  1443 Amy Fuller               30 Melbourne Beach      FL   21:15.5  6:51 
    3    20  1421 Loni Serven              41 Indialantic          FL   23:29.8  7:34 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    22  1445 Kimberly Prosser         46 Rockledge            FL   23:49.6  7:41 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    98  1438 Jordan Knudsen           13 Melbourne            FL   42:17.9 13:37 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    85  1375 Dikara Kinley-Irick      15 Orlando              FL   36:26.2 11:44 
    2    97  1393 Ana Lee Gendek           16 Malabar              FL   41:53.6 13:30 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    77  1403 Lindsay Howley           24 Melbourne            FL   34:33.1 11:08 
    2    81  1401 Allie Stepina            23 Rockledge            FL   35:11.7 11:20 
    3    92  1408 Sara Nadaskay            23 Orlando              FL   39:55.0 12:51 
    4    94  1413 Galina Kann              21 Melbourne            FL   40:57.4 13:11 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    25  1364 Olivia Haber             25 St.Petersburg        FL   24:34.8  7:55 
    2    27  1463 Jessica Cornell          26 Melbourne            FL   25:40.7  8:16 
    3    34  1099 Misty Haystead           28 St. Cloud            FL   27:40.6  8:55 
    4    37  1426 Jessica D'Agostino       28 Melbourne            FL   28:07.5  9:04 
    5    38  1444 Maegen Pearce            28 Satellite Beach      FL   28:16.5  9:07 
    6    42  1412 Kailey McNerney          27 Indialantic          FL   28:41.2  9:14 
    7    47  1091 Katie Yagnik             28 Satellite Beach      FL   29:17.5  9:26 
    8    49  1442 Shay Snyder              27 Orlando              FL   29:30.3  9:30 
    9    57  1380 Alexandria Michaud       29 Melbourne            FL   30:41.1  9:53 
   10    61  1095 Tamara Przychodny        28 Melbourne            FL   30:54.1  9:57 
   11    71  1423 Sharon Love              29 West Melbourne       FL   31:56.1 10:17 
   12    75  1461 Elaine Cardin            29 West Melbourne       FL   32:47.7 10:34 
   13    78  1450 Kim Minnick              28 Melbourne            FL   34:38.5 11:09 
   14    83  1093 Kelly Whitten            27 Port Saint Lucie     FL   35:34.4 11:27 
   15    91  1387 Jackie Tracy             28 Melbourne            FL   39:44.3 12:48 
   16    95  1407 Nina Caputo              27 Melbourne            FL   41:49.7 13:28 
   17   103  1433 Stephanie McLoughlin     29 Melbourne            FL   45:52.4 14:46 
   18   104  1436 Amy Boyson               28 Melbourne            FL   45:52.6 14:46 
   19   107  1367 Whitney Foster           28 Rockledge            FL 1:00:05.2 19:21 
   20   108  1087 Erica Shallcross         25 Rockledge            FL 1:00:05.4 19:21 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    26  1452 Nicole Shea              30 Moncks Corner        SC   25:25.4  8:11 
    2    54  1383 Yulia McArthur           30 Melbourne            GA   30:21.7  9:47 
    3    56  1084 April Schick             32 West Melbourne       FL   30:37.3  9:52 
    4    73  1430 Nina Lloyd               31 Melbourne            FL   32:11.5 10:22 
    5    80  1439 Linda Cubias             33 Melbourne            FL   34:47.1 11:12 
    6    82  1434 Bethany Vasovic          32 Melbourne            FL   35:33.1 11:27 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    52  1459 Aran Hissam              37 Melbourne            FL   30:08.4  9:43 
    2    76  1390 Laura Lee Adams          37 Malabar              FL   33:13.3 10:42 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    43  1416 Christy Teater           44 Lake Mary            FL   28:41.3  9:15 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    60  1402 Monica Sutton            54 Melbourne            FL   30:51.3  9:56 
    2    79  1457 Beth Scarborough         53 Viera                FL   34:39.1 11:10 
    3    84  1088 Julie Detzer             50 Rockledge            FL   35:48.2 11:32 
    4    86  1406 Donnell Bowers           50 Rockledge            FL   36:49.5 11:52 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    41  1386 Betsy Bracewell          57 Satellite Beach      FL   28:41.1  9:14 
    2    66  1395 Melodie Esposito         59 Melbourne            FL   31:33.7 10:10 
    3    67  1389 Susan Haber              58 Melbourne            FL   31:37.4 10:11 
    4    74  1437 Debbie Chamberlain       57 Palm Bay             FL   32:47.3 10:34 
    5    88  1381 Pam Hobson               59 Palm Bay             FL   37:40.5 12:08 
    6   102  1448 Dalys Dunn               57 Melbourne            FL   44:52.1 14:27 
    7   109  1398 Joan Muth                57 Indian Harbour Beach FL 1:03:31.5 20:27 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   100  1379 Donna Hoffer             61 Vero Beach           FL   42:36.1 13:43 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
*
*
*
TEAM RESULTS
   1.  Will Run For Free Crab Legs   
            20:53   21:15   25:49   28:34   29:18 = 2:05:49
         Tony Bils, Amy Fuller, Brandon Minnick, Mike Fuller, Katie Yagnik
   2.  UCFiesta                      
            23:10   28:02   28:08   28:17   30:24 = 2:18:01
         Milos Vasovic, Aaron Anderson, Jessica D'Agostino, Maegen Pearce,
         Richard Wellbrock
   3.  Knight's Watch                
            29:18   29:31   29:52   30:38   34:39 = 2:33:58
         Ryan Schick, Shay Snyder, Robert Mentillo, April Schick, Kim Minnick
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites