• Home
  • Retail Store
  • Take A Tour
  • Directions
  • About Us
  • Contact Us
  • Links
Back To Results
Tiger Dash 5K Results
TIGER DASK 5K
January 26, 2013
Holy Trinity Episcopal Academy Upper School
Race Director: Doug Butler
Race Management: Running Zone
www.runningzone.com 
Questions: info@runningzone.com

OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1   131 Ezekiel Zauner           19 West Melbourne       FL   16:14.6  5:14 
    2     2   130 John Davis               35 Melbourne            FL   17:01.0  5:29 
    3     3   111 Shane Streufert          40 Viera                FL   17:11.5  5:32 

MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9    97 Art Anderson             53 Melbourne            FL   19:30.6  6:17 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    82    30 Benjamin Bloch           06 Cherry Log           GA   26:32.8  8:33 
    2   116    89 Giancarlo Valdivia       07 Rockledge            FL   30:40.8  9:53 
MALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    22     3 Joshua Kraver            10 Merritt Island       FL   21:29.5  6:56 
    2    33   156 Robert Varnes            09 Indialantic          FL   22:46.0  7:20 
    3    41    82 Carmine Lento            11 Cocoa Beach          FL   23:53.7  7:42 
    4    44    51 Aeddon Burns             11 Melbourne            FL   24:11.7  7:48 
    5    67    70 Derek Fortmayer          10 Melbourne            FL   25:44.0  8:17 
    6    69    90 Luca Valdivia            11 Rockledge            FL   25:51.0  8:20 
    7    70    78 Aaron Benhase            09 Grant                FL   25:53.3  8:20 
    8    95    50 Graeme Burns             09 Melbourne            FL   27:46.1  8:57 
    9    98   143 David Benjamin           11 Melbourne            FL   28:17.4  9:07 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     5    87 Boyce Wahy               13 Melbourne            FL   18:10.7  5:52 
    2     6    68 Luke Blanchard           13 Melbourne            FL   18:49.6  6:04 
    3    14   149 Chase Oliver             12 Indialantic          FL   20:44.9  6:41 
    4    45   142 Noah Benjamin            14 Melbourne            FL   24:21.6  7:51 
    5    54   135 Justin Ganiban           14 Merritt Island       FL   24:43.7  7:58 
    6    62   136 Josh Baker               13 Melbourne            FL   25:10.9  8:07 
    7    68   153 Ethan Leary              13 Satellite Beach      FL   25:47.4  8:19 
    8    78   134 Michael Mireles          14 Rockledge            FL   26:20.8  8:29 
    9    85   141 Matt Starkey             14 Melbourne            FL   26:42.3  8:36 
   10   114   155 Miguel Segura            12 Melbourne            FL   30:02.9  9:41 
   11   120   147 Carter Thomas            12 Melbourne            FL   31:24.8 10:07 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     8    92 Jacob Meader             15 Cocoa                FL   19:26.9  6:16 
    2    43   139 Sean Carroll             17 Melbourne            FL   24:09.2  7:47 
    3    47   137 Brian Putman             15 Indialantic          FL   24:25.7  7:52 
    4    57   145 Calvin Quigley           17 Satellite Beach      FL   24:49.6  8:00 
    5    64   140 Chase Ryland             15 Indian Harbour Beach FL   25:31.9  8:14 
    6    77   144 Zach Funk                16 Indialantic          FL   26:20.4  8:29 
    7    80   133 Grafton Page             15 Melbourne            FL   26:30.5  8:32 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   131    14 John Healey              28 Cocoa                FL   33:54.1 10:55 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     4    25 Steve Hedgespeth         34 West Melbourne       FL   17:26.4  5:37 
    2    25   151 Kurt Russell             34 Melbourne            FL   21:45.2  7:01 
    3    31    55 Robert Paxton            33 Cocoa                FL   22:21.4  7:12 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    10   150 Richard Davis            39 Cocoa                FL   19:51.4  6:24 
    2    19    77 Ben Buchanan             39 Melbourne            FL   21:10.1  6:49 
    3    32   148 Mike Acosta              35 Viera                FL   22:30.0  7:15 
    4    35   129 James Krupp              38 Cocoa                FL   22:49.6  7:21 
    5    38    84 Eric Rothery             39 West Melbourne       FL   23:49.0  7:40 
    6    63    23 Sam Amundsen             39 Merritt Island       FL   25:12.6  8:07 
    7    71   159 Eulan Middlebrooks       39 Melbourne            FL   25:53.9  8:21 
    8   117   120 Kenny Tracy              39 West Melbourne       FL   30:53.0  9:57 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    15    80 Joe Lento                42 Cocoa Beach          FL   20:50.7  6:43 
    2    24    19 Ron Roff                 41 Palm Bay             FL   21:44.1  7:00 
    3    26   114 Scott Benjamin           44 Melbourne            FL   21:45.6  7:01 
    4    50   109 Ty Bowen                 44 Merritt Island       FL   24:34.4  7:55 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    11    32 Doug Nichols             49 Melbourne            FL   19:52.3  6:24 
    2    13    71 Ken Fortmayer            48 Melbourne            FL   20:07.6  6:29 
    3    49    46 Jeff Zorovich            45 Melbourne Beach      FL   24:30.1  7:54 
    4    73    26 James Chiravalle         46 Melbourne            FL   26:11.8  8:26 
    5   119   124 Dale Anderson            47 Palm Bay             FL   31:04.9 10:01 
    6   121    93 Peter Thomas             45 Indialantic          FL   31:25.0 10:07 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    12    38 Tony Bils                51 Indialantic          FL   20:05.4  6:28 
    2    20   117 Jay Claybaugh            52 Indian Harbour Beach FL   21:17.9  6:52 
    3    23    27 Keith Kowalske           52 Melbourne            FL   21:33.1  6:57 
    4    52   105 Craig Capron             51 Rockledge            FL   24:40.9  7:57 
    5    61    11 John North               50 Knoxville            TN   25:09.2  8:06 
    6    65    36 Steve Wilson             52 Malabar              FL   25:33.9  8:14 
    7    74   123 Jim Farrish              53 Melbourne            FL   26:17.7  8:28 
    8    92   157 Mitch Varnes             50 Indialantic          FL   27:34.2  8:53 
    9   127    57 Phil Jones               53 Cocoa                FL   33:09.5 10:41 
   10   130    41 Ken Flieder              54 Cocoa                FL   33:16.4 10:43 
   11   138    54 Donald Dyke              53 Melbourne            FL   37:20.4 12:02 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    16   104 Matt Mahoney             57 Melbourne            FL   20:58.1  6:45 
    2    59    22 James Weiss              58 Rockledge            FL   24:57.0  8:02 
    3    94   122 Robert Meadows           58 Malabar              FL   27:42.2  8:55 
    4   100   125 Bill Oleen               55 Cocoa                FL   28:21.7  9:08 
    5   108    29 Daryl Gilbert            57 Viera                FL   29:13.7  9:25 
    6   122    44 Pat McKee                55 Melbourne            FL   31:36.7 10:11 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    21     5 Don Kearns               61 Melbourne Beach      FL   21:27.4  6:55 
    2    34    95 Bud Timmons              62 Cocoa                FL   22:49.1  7:21 
    3    37   127 Wolfgang Jensen          61 Indialantic          FL   23:43.0  7:39 
    4   118    12 David Farrall            64 Melbourne Beach      FL   30:58.2  9:59 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    42   101 David Grant              66 Viera                FL   23:55.4  7:42 
    2    46    33 Gary Castner             67 Melbourne            FL   24:23.5  7:52 
    3    66    94 Ray Brown                65 Melbourne            FL   25:34.0  8:14 
    4    86    66 Dennis Dailey            65 Titusville           FL   26:43.2  8:36 
    5   109     8 Vern Thomas              65 Satellite Beach      FL   29:30.8  9:30 
    6   113    16 Robert Husek             68 St. Joseph           MI   29:52.1  9:37 
    7   133    31 Frank Maloney            68 Satellite Beach      FL   35:36.4 11:28 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    88    96 Tom Ward                 75 Melbourne Beach      FL   27:08.8  8:45 
    2   125    37 Jack Lightle             81 Cocoa                FL   32:32.7 10:29 
    3   136    63 Bob Pecor                78 Melbourne            FL   36:02.8 11:37 
    4   139    40 Morris Johnson           75 Cocoa Beach          FL   39:27.4 12:42 
    5   142    65 Marvin Jordan            75 Barefoot Bay         FL   55:22.7 17:50 

OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7    69 Emily Chapman            16 West Melbourne       FL   18:54.0  6:05 
    2    17    24 Brittany Erekson         25 Palm Bay             FL   21:07.2  6:48 
    3    18   132 Leslie Bollhoefer        19 West Melbourne       FL   21:08.7  6:49 

FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27    86 Sandra Gannon            47 Merritt Island       FL   21:51.6  7:03 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 08
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    90   126 Aubrey Fortmayer         08 Melbourne            FL   27:10.8  8:45 
    2   135     1 Lillian Robertson        08 Merritt Island       FL   36:01.4 11:36 
FEMALE AGE GROUP:  09 - 11
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    60     4 Kaylee Kraver            09 Merritt Island       FL   24:59.3  8:03 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   126    85 Tara Carroll             12 Melbourne            FL   32:52.4 10:35 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   107   146 Taylor Gannon            19 Merritt Island       FL   28:56.2  9:19 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    76    52 Stephanie Hendren        28 Indian Harbour Beach FL   26:19.8  8:29 
    2    84   118 Erin Boyd                25 Palm Bay             FL   26:36.5  8:34 
    3   132    15 Rebecca Healey           28 Cocoa                FL   33:54.2 10:55 
    4   134     9 Rachel Redlien           25 Titusville           FL   35:49.0 11:32 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    39   112 Rene Dunne               32 Palm Bay             FL   23:50.5  7:41 
    2    51   152 Christina Russell        34 Melbourne            FL   24:35.5  7:55 
    3    72    98 Jessica McCaskill        32 Palm Bay             FL   25:59.9  8:23 
    4    93   116 Dana Gadaire             34 West Melbourne       FL   27:38.2  8:54 
    5   105    74 Patricia Lucas           30 Melbourne            FL   28:50.6  9:18 
    6   115    21 Joanne Higbie            30 Melbourne            FL   30:31.8  9:50 
    7   128    56 Leann English            34 Cocoa                FL   33:09.6 10:41 
    8   129   128 Jennifer Jimenez         31 Melbourne            FL   33:15.2 10:43 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    97    73 Kelly Semenko            35 Melbourne            FL   27:59.5  9:01 
    2   103   158 Colleen Middlebrooks     36 Melbourne            FL   28:38.8  9:14 
    3   137   119 Cara Tracy               38 West Melbourne       FL   36:26.4 11:44 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    48    72 Cheryl Fortmayer         40 Melbourne            FL   24:25.9  7:52 
    2    53   110 Brittany Streufert       40 Viera                FL   24:41.3  7:57 
    3    55    67 Michelle Smurl           44 Cocoa                FL   24:45.5  7:59 
    4    75   121 Beverly Rose             42  Melbourne           FL   26:19.1  8:29 
    5    81    61 Marie Bloch              44 Cherry Log           GA   26:31.6  8:33 
    6    83   154 Robin Potter             42 Indialantic          FL   26:34.8  8:34 
    7   140    79 Wendy Lento              40 Cocoa Beach          FL   47:17.9 15:14 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    30     2 Dr Tina Kraver           46 Merritt Island       FL   22:03.9  7:07 
    2    36    88 Mary Hofmeister          45 Malabar              FL   22:50.0  7:21 
    3   112    45 Natalie Zorovich         45 Melbourne Beach      FL   29:49.9  9:37 
    4   123    59 Nancy Orbell             46 Melbourne Beach      FL   32:16.0 10:24 
    5   124    91 Catherine McCarthy       49 Rockledge            FL   32:16.5 10:24 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    29    76 Annie Caza               51 Indialantic          FL   21:59.8  7:05 
    2    56    75 Cindy Bishop             53 Merritt Island       FL   24:47.8  7:59 
    3    58    35 Marlene White            54 Cocoa Beach          FL   24:55.0  8:02 
    4    79   100 Joan Meadows             53 Malabar              FL   26:29.1  8:32 
    5    91    47 Tena Hochard             51 Palm Bay             FL   27:20.1  8:48 
    6    96    39 Kathy Bils               50 Indialantic          FL   27:47.8  8:57 
    7    99    83 Colette Adams            50 Melbourne            FL   28:17.8  9:07 
    8   102    20 Michele Duester          50 Melbourne            FL   28:38.4  9:14 
    9   104     6 Pat Mister               52 Cocoa                FL   28:45.6  9:16 
   10   111    42 Flo Holden               52 Melbourne            FL   29:34.4  9:32 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    40   108 Carol Ball               56 Merritt Island       FL   23:53.6  7:42 
    2    87    48 Nancy Wingo              59 Rockledge            FL   26:47.2  8:38 
    3   101    53 Melanie Delman           56 Melbourne            FL   28:28.4  9:10 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28    62 Anne Dockery             64 Melbourne Beach      FL   21:53.8  7:03 
    2    89   115 Susie O'Connell          60 Melbourne            FL   27:10.2  8:45 
    3   106    60 Jacquely Kellner         64 Melbourne            FL   28:55.8  9:19 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   110    99 Mary Ramba               66 Cocoa                FL   29:33.0  9:31 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   141    10 Katie Marsh              74 Melbourne            FL   49:15.7 15:52 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   143    28 Roberta Osterling        78 Satellite Beach      FL 1:03:41.7 20:31 
    2   144   103 Joan Joesting-Mahoney    75 Melbourne            FL 1:18:28.0 25:16 
Copyright 2015 Running Zone


Valid XHTML 1.0 Transitional
Web site hosting by All Brevard Web Sites